League of Legends

Riot Games, Katarina güncellemesi ile ilgili açıklama yaptı

Yıl sonunda güncelleme getirilmesi planlanan suikastçilerden birisi de Katarina. Diğer şampiyonlara getirilecek değişiklikler hakkında bilgi veren Riot Games, Katarina güncellemesi hakkındaki detayları da paylaştı. 

Şu anki metada hemen hemen hiç yeri olmayan Katarina’nın belli başlı problemleri bulunuyor. Bilindiği üzere şampiyonun en büyük düşmanı kitle kontrolü. Yine de oyun başı iyi kasan ve skorları toplayan bir Katarina oyuncusu, maçı rahatlıkla kartopuna çevirebiliyor. Hatta üç veya dört skor alan Katarina’nın kartopuna dönüşmeme olasılığı çok düşük. Şampiyonun rakiplerinin Katarina karşısında çok dikkatli oynaması gerekse de, çoğu zaman bu bile ölmenizi engelleyemiyor.

Katarina’nın diğer problemlerinden birisi de koridor safhasında minyon kesmekte çok fazla zorlanmasıydı. Menzilli şampiyonlara karşı çok büyük bir dezavantajla maça başlayan şampiyonun minyon konusundaki tek seçeneği Q yeteneği olan Sıçrayan Bıçak’tı. Güncellemede bu problemin de ele alınması bekleniyor. Riot Geliştirici Bloğu’nda Beluga Whale’in yaptığı açıklamada şampiyon tasarım ekibinin amaçları şu şekilde özetlendi:

  • Taktiksel oyun

Katarina’nın en büyük özelliği yukarıda da bahsettiğimiz üzere 5 yeteneğini birden çok kısa sürede kullanması ve hızlı bir şekilde rakip şampiyonları öldürmesi. Yine, bir saldırı gücü taşıyıcısı oyuncusu olarak, Katarina’ya karşı oynamanın ne kadar sinir bozucu olduğunu belirtmek istiyorum. Bu bağlamda Riot Games’in yapacağı ilk değişiklik şampiyonun E+W kombosunun süresini uzatmak. İki yetenek arasında çok kısa bir süre bulunuyor ve Katarina’nın asıl hasarı bu iki yetenekten oluşuyor (ultisini saymazsak). E+W kombosunun süresinin uzatılması şampiyonun rakiplerine defans şansı tanıyacakken, yeteneklere getirilen bu değişiklikle Katarina’ya mobilite katılması planlanıyor.

  • Koridor safhası

Yine yukarıda bahsettiğimiz üzere Katarina’nın en büyük problemi koridor safhasındaki minyon kesememesiydi. Sadece Q yeteneği ile bunu gerçekleştirmeye çalışan Katarina, getirilecek değişiklik ile rahat bir şekilde minyon kesebilecekken, koridor safhasında neredeyse sıfır olan skor baskısı da artacak.

  • Şampiyonun zorluğu 

Katarina’nın yetenek setini öğrenmek çok kolay olsa da, oyunda ustalaşması en zor şampiyonlardan birisi olduğunu belirtmek gerekiyor. Rakibin kitle kontrol yeteneklerini gözetlemek, şampiyonun ne zaman savaşa girip ne zaman savaştan çıkması gerektiğini bilmek gerekiyor. Bununla beraber yeteneklerinin resetlenmesi de şampiyonu oynanması zor hale getiriyor zira mekanik olarak oyuncunun çok iyi olması gerekiyor. Şampiyonun zorluğunu yumuşatacak değişiklikler getirecek olan Riot Games, Katarina oyuncularının işlerini kolaylaştıracak gibi gözüküyor.

 

  • Bekleme süresi sıfırlanması 

Katarina’nın en önemli özelliği şüphesiz asist ya da skor aldığında yeteneklerindeki bekleme süresinin 10 saniye azalması. Bu resetlenmenin en hayati parçası ise E yeteneği olan Shunpo. Katarina’nın yüksel risk/yüksek ödül tarzındaki oyunu yeteneklerinin resetlenmesine bağlı. Bu bağlamda Shunpo’nun mekaniğini ortadan kaldırmayı düşünmeyen Riot Games, yetenek ile ilgili çok önemli bir detayı ortadan kaldırıyor; totemlere kullanılan Shunpo. Bilindiği üzere Katarina kendisini ne kadar kötü bir durumda konumlandırsa da toteme zıplayarak daha iyi bir pozisyona geçebiliyor ya da rahatlıkla kaçabiliyor. Bu detayı şampiyonun kitinden kaldırmayı planlayan Riot Games, Shunpo’nun zayıflamaması adına vereceği hasarı arttırmayı da düşündüğünü açıkladı.


Özet geçmek gerekirsek, Katarina’nın Q ve W yeteneğinin yeniden düzenleneceğini söylememiz mümkün. Şampiyonun E yeteneği olan Shunpo artık totemler üzerinde kullanılamayacakken, ultisi ise değişmeyecek gibi duruyor. Yıl sonunda getirilecek olan suikastçi güncellemesinin kesin tarihi ise henüz belli değil.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.