League of Legends

Şampiyonluk Ligi 2015 Yaz Mevisimi’nde 5. hafta maçları

League of Legends Türkiye Şampiyonluk Ligi Yaz Mevsimi’nde 5. hafta maçları geçtiğimiz hafta sonu oynanan sekiz mücadele ile tamamlandı. 5. hafta maçlarının ardından takımların bu iki haftalık arayı genel olarak iyi değerlendirdiğini söyleyebiliriz. Cezası bulunan oyuncular takımına geri dönerken, bazı takımlar da yeni transferler ile kadrolarını güçlendirmeye karar verdi. Mevsim finaline doğru giderken takımların birbirleriyle yaşadığı çekişmeler ise ligimizin kalitesini yükseltmeye devam ediyor. Bu hafta ile birlikte Beşiktaş,  ligin zirvesindeki yerini sağlamlaştırırken, alt sırasındaki takımlar da yavaş yavaş belli olmaya başladı diyebiliriz. Orta sıralarda ise ikincilik için üç takımın kıyasıya rekabetini izliyoruz.

Şampiyonluk Ligi’nde 5. hafta maçlarının toplu sonuçlarına bir göz atarak haftalık analizlerimize başlayalım.

27 Haziran 2015 Cumartesi

 • Dark Passage (W) – Crew
 • Beşiktaş (W) – Team Turquality
 • Oyun Hizmetleri (W) – Atlas
 • HWA (W) – Number One e-Sports

28 Haziran 2015 Pazar

 • Number One e-Sports (W) – Team Turquality
 • Crew – Beşiktaş (W)
 • Atlas – Dark Passage (W)
 • HWA (W) – Oyun Hizmetleri

Sonuçların ardından oluşan puan tablosu ise şu şekilde:

tr lig 5. hafta


Haftanın öne çıkan detayları;

 • Ligin zirvesinde bulunan Beşiktaş, iki haftalık aranın ardından yeni transferleriyle lige döndü. Ormancısı Theokoles ve orta koridor oyuncusu Energy yerine, Avenuee ve Taikki’yi getiren takım bu kısa aranın aksine uyumu çok iyi bir şekilde yakalamış olarak gözüktü.
 • Cezası biten oyuncusu Naru’nun dönmesiyle bizlere sevdiğimiz oyununu tekrar gösteren Dark Passage, alışık olduğumuz kalitesini sahaya yansıtmasını bildi ve haftayı 2-0 ile kapattı. Naru yokken istikrarsız bir görünüm çizen ekip oyuncunun dönmesiyle hem moral, hem de oyun olarak iyi gözüktü.
 • 4. haftada aldığı kötü mağlubiyetin ardından bu haftaya güzel bir şekilde giren HWA oynadığı iki maçı da bariz üstünlüğü ile kazanmasını bildi ve haftayı 2-0 ile kapattı.
 • Bu haftanın hayal kırıklığı ise Team Turquality takımından geldi. Yeni transferlerinin ardından çok iyi bir çıkış yakalayan TT bu hafta hem bireysel hem de takım anlamında yaşadığı performans düşüklüğü ile haftayı galibiyet alamayarak kapattı.
 • Ligin inişli çıkışlı takımlarından olan Atlas, 4. haftadaki 1-1’lik sonucun ardından bu haftayı 0-2 ile kapatarak mevsim finalleri yolunda orta sıralardan uzaklaşmaya devam etti ve şansını zora soktu.

Takımların bu hafta sergiledikleri performans ile birlikte detaylı bir şekilde analiz yaptığımız bölüme geçmeden önce, ligden hangi takımın düşeceğine dair hazırladığımız anketimize katılımınızı bekliyoruz:

[interaction id=”5576d113d42e342e4b252ae8″]

Beşiktaş e-Spor Klübü (9-1)
Ligin zirvesinde bulunan Beşiktaş, 5. haftaya yeni kadrosuyla girdi. İki haftalık kısa ara sonrasında tüm League of Legends takipçileri takım içi uyumun yakalanıp yakalanmadığını merak ediyordu. Beşiktaş ise bizlere bunun cevabını lig için oldukça önemli olan Team Turquality maçında göstermeyi bildi. Yeni transferlerinin ardından form yakalayan TT ekibine karşı oyunu başından sonuna kadar domine eden bir BJK izledik. Kış Mevsimi ve Uluslararası WildCard Turnuvası’ndan beri, takım oyunun erken safhasını kötü geçiriyor ama bir şekilde maçı ileriye taşıyıp sonucu kendi lehine çevirebiliyordu. Maç çevirme konusundaki başarısını sorgulamıyor olsak da, uluslararası arenada boy göstermek isteyen Beşiktaş’ın bunu düzeltmesi gerektiği ortadaydı. Nitekim taraftarları da takımın sadece oyunun orta ve sonunun değil, erken safhasını da domine etmesini bekliyordu.

Oyun başındaki yetersiz performansın ormancı Theokoles ve orta koridor Energy kaynaklı olduğu ise sürekli dillendiriliyordu. İki haftalık arada bu iki oyuncusu ile yollarını ayıran Beşiktaş, orta koridora Fnatic Academy’den Avenuee ve ormancı rolüne SK Prime’dan Taikki’yi getirdi. Bu hafta ilk kez sahaya yeni transferleriyle çıkan Beşiktaş, oynadığı oyun ile hem bizlere, hem de ligdeki diğer takımlara mesaj verdi desek yeridir. Bu haftaki Team Turquality ve Crew maçlarında oyun başını elden bırakmayan takım, istediği oyunu sahaya yansıtarak galip gelmeyi başaran taraf oldu. Bireysel olarak baktığımız zaman ise her zamanki gibi taşıyıcı destek rolünde harikalar yaratan Dumbledoge ile yeni transfer Taikki’nin bu hafta öne çıktığını söyleyebiliriz. Kuşkusuz Beşiktaş şu an ligimizdeki hedefi en yüksek takım. Türkiye Büyük Finali’ni kazanıp Dünya Şampiyonası’na gitmek ve orada geçen sene Dark Passage’ın yapamadığını yapıp galibiyet(ler) almak isteyen BJK, şu an için yeni transferleriyle bu doğrultuda önemli bir adım atmış gibi gözüküyor. Bu hedefte daha önlerinde uzun zaman bulunduğunu düşünürsek, takım içi uyum ve stratejinin de her geçen gün artmasıyla birlikte temsilcimizin büyük hedeflerine ulaşmaması için hiçbir sebep yok. Seyir zevki yüksek bir oyun anlayışıyla yoluna devam eden BJK’nin önümüzdeki günlerde bize ne göstereceğini hep birlikte izleyeceğiz.

Dark Passage (6-4)
Takımın yıldızı ve kaptanı olan Naru’nun aldığı 6 maçlık ağır cezanın ardından geri dönmesiyle, 5. haftada DP için işler kesinlikle çok daha iyi gözüktü. Naru’nun yokluğunda Abaria ile yoluna devam eden Dark Passage, zaman zaman istikrarsız ve bildiğimiz performansından uzak bir görüntü çizmişti. 5. hafta maçlarını Crew ve Atlas ile oynayan ekip, kaptanının geri dönmesiyle bu inişli çıkışlı performansın ardından daha oturaklı bir görüntü çizdi. Takımdaki moral düzelmiş olacak ki, oynanan iki maçı da güzel bir oyunla kazanmayı başardılar. Bu hafta DP için en önemli nokta saldırı gücü taşıyıcıları Zeitnot’un performansıydı. Takımı gibi kendisi de bazen performans düşüklüğü yaşasa da iki haftalık aranın ardından lige çok iyi şekilde döndü. Ormancı Crystal, bildiğimiz performansına devam etti ve takımının çoğu skoruna önemli katkı sağladı. Üst koridor oyuncusu Elwind ise istikrarlı performansına devam etti ve takımının oyununa ortak oldu. Ligin sonlarına doğru yaklaştığımız Yaz Mevsimi’nde bu güzel performansını sürdürdüğü takdirde Dark Passage’ın, Beşiktaş’ı en ciddi şekilde zorlayacak takım olduğunu söyleyebiliriz.

HWA (6-4)
4. haftada aldığı kötü sonuçların ardından oluşan bu arayı iyi kullanmış gözüken bir başka takım ise HWA oldu. Geçtiğimiz hafta galibiyet alamayarak hayal kırıklığı yaşatan ekip, bu hafta çizdiği derli toplu görüntü ile sevenlerine umut verdi. DP ile birlikte ligin zirvesindeki Beşiktaş’ı zorlayacak bir diğer takım olarak görülen HWA’nın bu performansını sürdürerek ligimizdeki çekişmeyi ve kaliteyi arttırmasını umduğumuzu belirtip hafta analizine geçelim. Ligin 5. haftasında NumberOne ve Oyun Hizmetleri’ne karşı sahaya çıkan HWA’nın iki maçı da rahat bir şekilde domine ettiğini söyleyebiliriz. Özellikle oyun başında yaptığı önemli hamlelerle güzel bir iş başaran ekipte Orta koridor oyuncusu niQ760’ın sergilediği performans, taraflı tarafsız herkesten alkış aldı. Tecrübeli oyuncu, kendisinden beklenilen oyunu sahaya yansıttı ve takımının aldığı iki galibiyette en önemli paya sahip olan isim oldu. Takımın yıldızı konumundaki HolyPhoenix ise takıma geldiğinden bu yana kafalarda soru işareti bırakan performansının ardından bu hafta iyi bir iş çıkardı. Özellikle NR1 maçındaki üst düzey oyunu dikkatleri çekti. Takım kaptanı olan üst koridor oyuncusu FabFabulous ise alışık olduğumuz güzel oyununu sürdürerek takımını sırtlamaya devam etti. HWA’nın belki de en kilit oyuncusu olan ormancı Stomaged da her hafta olduğu gibi skorların çoğuna katkı sağlamaya devam etti. Yani anlayacağınız, HWA takımı 5. haftada bütün takım olarak harika bir uyum ve gerçekten kaliteli bir performans sergiledi.

Oyun Hizmetleri (6-4)
Ligin yeni takımlarından olan ve iyi oyunlarıyla bizleri heyecanlandıran Oyun Hizmetleri, geçen haftayı 1-1 ile kapatmıştı. Bu hafta ilk gün Atlas karşısına çıkan ekip, maçta ciddi şekilde geriye düşmesine rağmen, rakibinin yaptığı hataları çok iyi değerlendirdi ve oyuna ortak olduktan sonra maçı kazanmayı bildi. Kuşkusuz bu maçı kazanmalarındaki en büyük etken, orta koridor oyuncusu Immortoru’nun güzel oyunuydu. İkinci gün HWA ile karşılaşan OHM, bu maçta da oyunun erken aşamasını kötü geçirdi. Atlas gibi hata yapmayan HWA ise rahat bir galibiyet aldı. Bu hafta genel olarak Oyun Hizmetleri’nin hatası, maçın erken safhalarını çok kötü geçirmek olarak özetlenebilir. Atlas maçında rakibin hatalarını da değerlendirmeyi başaramayan bir Oyun Hizmetleri izleseydik, takım haftayı galibiyet bile alamadan kapatabilirdi. Bireysel anlamda ormancı Astarte’nin ve takıma yeni gelen üst koridor oyuncusu Numlocked’un kötü performansları dikkatleri çekti. Bu önemli haftada kötü oyuna rağmen 1-1 ile yoluna devam etmeyi başaran Oyun Hizmetleri, ligimizde ikincilik koltuğunu ucundan tutan üçüncü ekip olarak öne çıkıyor. Sonraki haftalarda takımın nasıl bir performans göstereceği merak konusu ancak her strateji olarak düzeltilmesi gereken şeyler olduğu su götürmeyen bir gerçek.

Team Turquality (4-6)
Sıra geldi haftanın en büyük hayal kırıklığını yaşayan takımına. Yaptığı yeni transferlerin ardından ligde harika işler başaran TT’nin yükselişte olan performansını ligin 5. haftasında son buldu. Bu hafta BJK ve NR1 ile karşılaşan ekip, Beşiktaş karşısında çıktığı, belki de sezonun en önemli maçında oyuna fazla ortak olamayarak sönük bir performans çizdi. Takımın İsveçli oyuncuları Xyraz ve Rawbin’in geçen haftalardaki o harika uyumlarını görmüştük. Team Turquality’i galibiyete götüren en önemli etkenlerden biri de ikili arasındaki uyumdu. Hatta bu uyumu Fnatic’in iki Koreli oyuncusu Huni ve ReingOver’ın arasındaki uyuma benzetiyorduk. İki İsveçlinin ara sonrasında her açıdan düşüşe geçmesi, takımın haftayı 0-2 ile kapatmasına neden oldu diyebiliriz. Orta koridorda takımının kötü performansına rağmen fena bir görüntü çizmeyen LongB ise mağlubiyetlere engel olamadı. TT takımının şu anki en büyük sorunu istikrar gibi gözüküyor. Takım olarak son haftalara girilirken iyi bir performans sergilemeyi başarıp istikrar yakaladığı takdirde, TT’nin mevsim finallerinde zorlayıcı bir ekip olacağını söyleyebiliriz.

NumberOne e-Sports (4-6)
Ligin bir başka inişli çıkışlı takımlarından olan NR1’da ise işler halen istendiği gibi gitmiyor. Takım her ne kadar galibiyet almayı başarsa da, bir şeyler eksik gibi gözüküyor. Bu hafta HWA ve TT ile oynayan ekip özellikle HWA maçında rakibinin domine ettiği oyuna ortak olma konusunda önemli sıkıntılar yaşadı. Alt koridorlarının bu maçta sergilediği çok kötü performans ise mağlubiyeti getiren kilit sebeplerden birisi oldu. İkinci gün TT ile karşılaşan takım, beklenilenin aksine daha iyi bir oyun yansıtarak vadiden galip ayrılan taraf oldu ve haftayı en azından 1-1 ile kapatmayı başardı. Takım için bu hafta gözle görülür bir şekilde iyi performans sergileyen oyuncular ise üst koridor NasesUyno ve orta koridor oyuncusu wtcN oldu. NumberOne ekibinin genel anlamda sorunu iletişim olarak gözüküyor, bu problemlerine nasıl çözüm sağlayacakları ise merak konusu.

Atlas (3-7)
Ligin hayal kırıklığı yaşayan ve yaşatan takımlarından Atlas, haftayı 0-2 ile kapatarak sondan birinci sıraya kadar geriledi. Haftanın ilk maçını Oyun Hizmetleri ile oynayan Atlas, bir ara altın farkını 10 bine kadar açmayı başarsa da, yaptığı basit hatalar ile rakibine maçı resmen hediye etti. Diğer maçını DP ile oynayan takım, bu maçta da iç açıcı bir performans sergileyemedi. Genel anlamda takım olarak oynama konusunda sıkıntı çektikleri göze çarpıyor. Bireysel anlamda kaliteli oyunculardan oluşan ekip, iş takım oyununa geldiğinde eli kolu bağlı bir görüntü çiziyor Bu hafta Atlas için tek olumlu şey, saldırıcı gücü taşıyıcıları Samux’un güzel performansıydı.

Crew (2-8)
Ligin son sırasında bulunan Crew takımını bu hafta zorlu maçlar bekliyordu. Dark Passage ve Beşiktaş ile karşılayan Crew, verilen arada üst koridor ve destek rolüne yaptığı transferler ile dikkati çekmişti. Takım içi sorunu bu transferler ile çözmeye çalışan Crew’un istediklerini ne kadar aldığı ise kocaman bir soru işareti. Yeni destek oyuncusu Blumingan’ın yetersiz performansının da etkili olduğunu düşündüğümüz alt koridordaki etkisiz oyun gözlerden kaçmadı. Ligden düşmenin en büyük adayı olan Crew’un gelecek haftalarda toparlanıp toparlanamayacağını birlikte göreceğiz.


Haftanın yükselenleri:

 • Taikki (BJK)
 • Dumbledoge (BJK)
 • Beşiktaş
 • Naru (DP)
 • Dark Passage
 • niQ760 (HWA)

Haftanın düşenleri:

 • Team Turquality
 • Rawbin (TT)
 • Xyraz (TT)
 • Astarte (OHM)
 • Atlas

Şampiyonluk Ligi’nde 6. hafta maçları 4-5 Temmuz günleri oynanacak. Önümüzdeki haftanın programı şu şekilde:

6. hafta 1

6. hafta 2

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.