League of Legends League of Legends Haberleri

Şampiyonluk Ligi 2015 Yaz Mevisimi’nde 6. hafta maçları

League of Legends’ın ülkemizdeki profesyonel sahnesi olan Şampiyonluk Ligi’nin yaz mevsimi finallerine az bir zaman kaldı. Mevsim finalleri yolunda son haftasına girdiğimiz ligde 6. hafta maçları her zamanki gibi seyir zevki yüksek maçlara sahne oldu. Sıralamalar yavaş yavaş şekillenmiş olsa da, orta sıralardaki rekabet hala sürüyor ve takımlar finallere katılmak için tüm gücünü ortaya koyuyor. Bunun sonucunda da bize çekişmeli maçlar izlemek kalıyor.

Şampiyonluk Ligi’nde 6. hafta maçlarının toplu sonuçlarına göz atarak bu haftaki analizlerimize başlayalım.

10 Temmuz 2015 Cumartesi

 • Atlas – Beşiktaş (W)
 • Oyun Hizmetleri (W) – NumberOne e-Sports
 • Team Turquality (W) – Crew
 • Dark Passage (Hükmen Galip) – HWA

11 Temmuz 2015 Pazar

 • Team Turquality (W) – Oyun Hizmetleri
 • NumberOne e-Sports – Dark Passage (W)
 • Crew – Atlas (W)
 • Beşiktaş – HWA (W)

6. hafta sonuçlarının ardından oluşan sıralama şu şekilde:

6.hafta siralama

Haftanın öne çıkan detayları;

 • Dark Passage ve HWA arasındaki maçta, duraklama bitiminde HWA takımının hakemlerin kararına uymayarak direkt olarak Dark Passage’a saldırması ve maçın devamında oyuncuların troll davranışlarından sonra maçı erteleme kararı alınmıştı fakat daha sonradan verilen karar ile kurar ihlalinden dolayı DP hükmen galip oldu.
 • Yeni transferlerinin arından geçen hafta iyi bir performans sergileyen Beşiktaş, bu hafta biraz düşüş yaşadı. Önceki hafta aksini göstermiş olsa da bu hafta sonu oynanan maçları sonucunda tam anlamıyla takım uyumunu yakalayamadığı gözlenen takım, bazı oyuncularının da form düşüklüğü yaşamasıyla birlikte istediği sonuçları alamadı.
 • Geçen haftayı 0-2 ile kapatıp hayal kırıklığı yaşayan Team Turquality, ihtiyacı olan galibiyetleri bu hafta almayı başardı. Takımda İsveçlilerin de iyi oynamasıyla beraber mevsim finalleri yolunda kritik olan bu hafta iyi bir şekilde atlatılmış oldu.
 • Takım oyununu çok iyi bir şekilde ortaya koyan HWA, iyi oynadığı DP maçını hükmen kaybetse de Beşiktaş karşısında inanılmaz bir performans ile rakibine bu sezon aldığı ikinci mağlubiyeti yaşattı.
 • Naru’nun dönmesiyle moral anlamında daha iyi hale gelen Dark Passage, sağlam oyununu bu hafta da sahaya yansıtmayı bildi ve ikinci sıradaki yerini korudu.
 • İstediği sonuçları bir türlü alamayan NumberOne ekibi ise haftayı 1-1 ile kapatmasına rağmen sıralamada Atlas’ı yakalayarak umutlandı. Mevsim finalleri yolunda önümüzdeki hafta NR1 için oldukça önemli.

Haftanın detaylı analizine geçecek olursak:

Beşiktaş e-Spor Klübü (10-2)
Ligin zirvesindeki yerini kimseye bırakmayan Beşiktaş, hatırlayacağınız üzere yenilenen kadrosuyla geçen hafta gayet iyi bir görüntü çizmişti. Oynadığı iki maçı da tamamen kontrolü altına almış ve kazanmayı bilmişti. Geçen haftaki maçların ardından, Beşiktaş’ın yeni kadrosuna rağmen bu denli güzel bir oyunla kazanması bizleri şaşırtmıştı. Nihayetinde yeni transferler ile farklı bir yapılanmaya giren takımların direkt olarak iyi bir performans sergilediğine pek tanık olmuyoruz. Fakat BJK, yeni transferleri ve harika oyunuyla bizleri yanıltmış, gelecek haftaki maçları için heyecanlandırmıştı.

Bu hafta ilk maçını Atlas ile oynayan Beşiktaş, maçın genelinde inişli çıkışlı bir performans gösterdi. Oyunun orta safhasında geri düşen ekip aldığı doğru kararlar ve yaptığı hamleler ile çok kez şahit olduğumuz geri dönüşünü yaparak maçı kazandı. Bu maçta bireysel anlamda özellikle takımın orta koridor oyuncusu Avenuee’nin güzel oyunu takdire şayandı. İkinci gün zorlu bir maça çıkan Beşiktaş, ligin iddialı takımlarından HWA ile karşılaştı. Maçın ban/pick ekranından istediği şekilde çıkamayan ekip bunun sonucunu ağır ödedi. Oluşturdukları “late game” kompozisyonu maçın erken safhasında yapılan hatalar ile sonuçsuz kaldı. Maçın 20. dakikasına kadar hiçbir varlık gösteremeyen BJK, rakibinin hamleleri karşısında adeta çaresiz kaldı. Karşılaşmanın orta safhasında gerek HWA’nın yanlış kararları, gerek Beşiktaş’ın maça ortak olma yolunda yaptığı stratejiler sonucunda, maç “late game”e kadar uzasa da vadiden mağlup ayrılan taraf Beşiktaş oldu. Taikki’nin Evelynn seçimiyle de baştan sona kadar etkisiz kalması mağlubiyetin önemli sebeplerinden biriydi. Tüm bunların sonucunda ekip haftayı 1-1 ile kapattı. Şu an için BJK’nin tek yapması gereken, yeni kadrosuyla uyumu yakalamak ve daha fazla strateji üretmek gibi gözüküyor. Bireysel anlamda özellikle kaptan Thaldrin ve Nardeus’un performans düşüşü yaşaması takımın işini nispeten zora soktu diyebiliriz. Oynadığı maların çoğunda geri düşen Beşiktaş, her seferinde maçı uzatıp bir şekilde galibiyet almayı başarıyordu. Bu da aslında taktik anlamında büyük sıkıntılar yaşandığının bariz bir göstergesi.Beşiktaş’ın son haftasına girdiğimiz yaz mevsiminde istikrarı yakalayıp playoff’larda bizlere daha iyi performans gösterip gösteremeyeceğini hep birlikte izleyeceğiz.

Dark Passage (8-4)
Dark Passage, yıldızı ve kaptanı Naru’nun dönüşü ardından yakaladığı ivmeyi bu hafta da devam ettirdi. Mevsim finalleri öncesi moral bakımından çok iyi gözüken DP, ilk gün HWA ile karşı karşıya geldi fakat yaşanan teknik aksaklıklar sonucunda oyun uzun bir süre durdu. Bu sorununun çözülmesi ve duraklamanın bitmesinin ardından oyun içi yaşananlar sonrasında ise maç ertelendi. Ancak Riot Games tarafından daha sonra yapılan açıklama ile HWA’nın kural ihlalinden dolayı, Dark Passage hükmen galip sayıldı. İkinci gün alt sıralardan çıkmak isteyen NumberOne ile karşılaşan DP inanılmaz bir oyun ortaya koydu. Oyunun başından sonuna kadar haritada yaptığı rotasyonlar ile maçı snowball’a bağladı ve bariz bir şekilde üstünlük sağlayarak maçı kazanan taraf oldu. Geçtiğimiz haftaki takım oyununu bu hafta da aynı şekilde vadiye yansıtan ekip, bu haftayı da 2-0 ile kapattı ve 2. sıradaki yerini korudu. Naru’nun dönmesiyle takım içi oyun ve motivasyon anlamında daha da iyiye giden DP, mevsim finalleri yolunda rakiplerine gözdağı veriyor.

HWA (7-5)

Geçtiğimiz hafta formunun doruk noktasına ulaşan ve önemli oyuncularının da inanılmaz performanslarıyla haftayı 2-0 kapatmayı başaran HWA, bu hafta lig için belki de en önemli iki maçını oynadı. Her ne kadar ilk gün DP’ye karşı hükmen mağlup olsa da, HWA’nın maçı başından beri önde götürdüğünü vurgulamamız gerekiyor. Bu hükmen mağlubiyetin ardından takımdaki hırs artmış olacak ki, Beşiktaş maçında inanılmaz bir HWA takımı izledik. Pick/ban ekranından avantajlı çıkan ekip maçın daha erken dakikalarında yaptığı takım oyunu ile farkı açtı. Bu takım oyununda ise kaptan FabFabulous’un yaptığı oyunlar kilit noktaydı. Geçen haftaki oyunuyla beğenileri alan LCS patentli orta koridor oyuncusu niQ760 ise kaldığı yerden devam etti. Varus seçimiyle erken oyunda yaptığı hamleler, oyuncuyu snowball’a bağladı ve son dakikalara doğru geldiğimizde neredeyse “tek atan” bir Varus izletti. Oyunun orta safhasındaki kararsızlık neticesinde Beşiktaş’a skorlar vererek maçın uzamasına sebep olsa da, HWA sonuca gitmeyi iyi bildi. Takımın saldırı gücü taşıyıcısı HolyPhoenix ise her hafta performansını bir adım daha ileri taşıyor. Destek oyuncusu SuperAze ile de uyumu yakalamış gözüküyorlar. Geçen haftaki yazımızda da söylediğimiz gibi takımın kilit oyuncularından birisi de ormansı Stomaged. HWA’nın maçlarında aldığı skorların neredeyse tamamına katkısı olan oyuncu, istikrarlı performansına devam ediyor. HWA hem takım anlımda hem de bireysel anlamda bu hafta en başarılı olan takımlardan biriydi diyebiliriz. Bu performansını sürdüren bir HWA izlemeye devam edersek, takımın mevsim finallerinde o çok istediği finale çıkması hiç de zor olmayacak gibi gözüküyor.

Oyun Hizmetleri (7-5)
Ligin yeni olduğu kadar iddialı takımlarından da olan Oyun Hizmetleri, geçen haftayı 1-1 ile kapatmıştı. Bu hafta ilk maçını NumberOne ile oynayan OHM, bir ara geri düşer gibi olsa da rakibinin yaptığı hataları çok iyi değerlendirdi. Draven ve Ezreal seçimleriyle çok fazla bir hasar potansiyeli olan OHM dakikalar ilerledikçe farkı açmasını bildi ve vadiden galip ayrılan takım oldu. İkinci gün TT ile karşılaşan Oyun Hizmetleri, bu maçta oyunun erken aşamasında çok fazla geri düştü. Ligde çokça karşı karşıya geldiğimiz “throw” olayına bu maçta da tanık olduk ve Team Turquality’nin yaptığı hatalar sonucunda Oyun Hizmetleri inanılmaz bir geri dönüş ile öne geçmeyi başardı. Ancak sonrasında başa baş geçen late game’de galip gelen taraf TT oldu. Geçen hafta takımın yeni üst koridor oyuncusu Numlocked’un bekleneni veremediğini görmüştük. Oyuncu bu hafta yapmış olduğu iki Rumble seçimiyle de güzel bir oyun ortaya koydu. Takımı sırtlayan oyuncu ise kuşkusuz orta koridordaki Immortoru oldu. Takımı geri düşse dahi koridorunu kazanan ve maça tutunan oyuncu, bu hafta iki maçta da poke şampiyonu seçimini yaptı ve bu kompozisyonu ne kadar iyi oynadığını göstermiş oldu. Bu haftayı da 1-1 kapatan Oyun Hizmetleri, mevsim finallerinde sürpriz yaşatabilme potansiyeli en yüksek olan takım. Takımca oynama konusunda sıkıntısı gözükmeyen OHM, oyununa biraz daha bir şeyler katsa büyük bir fark yaratabilir gibi görünüyor. Ligin yeni ekibini dikkatle izlemeye devam edeceğiz.

Team Turquality (6-6)
Geçen hafta büyük bir hayal kırıklığı yaşayan TT ekibi, bu hafta hatalarının farkına varmış gibi gözüktü. 5. haftada oyuncularının formdan düşmesi sonucu sönük bir performans ortaya koyan takım, haftayı 0-2 ile kapatmıştı. Bu haftanın ilk gününde ligin son sırasında bulunan Crew’a karşı sahaya çıkan TT, fazla zorlanmadan maçtan galip ayrılmayı bildi. İkinci gün ise ligin iddialı takımı olan OHM ile karşılaşan Team Turquality, lige tutunmak için maçı kazanması gerektiğini iyi biliyordu. Harika bir early game geçiren TT, rakibine adeta hamle yaptırmadı desek yeridir. Ancak sonuna kadar hak edilmiş bu avantajı kullanarak rahat bir galibiyet almak varken, korkunç pozisyon hataları ve kötü kararlar ile maçın uzamasına sebep oldular. Takımın İsveçlileri Xyraz ve Rawbin’in geçen haftaki kötü performansından sonra bu hafta daha iyi oynamaları galibiyeti getiren en önemli etkenlerdendi. En çok dikkat çeken nokta ise orta koridor oyuncusu LongB oldu. Orta koridora geçtikten sonra bazı maçlarda oyuna varlığını koyamayan oyuncu bu haftaki maçlarda bireysel anlamda en başarılı isim olarak öne çıktı. Takımın alt koridoru ise ligin başından beri gereken uyumu yakalamıştı ve bu güzel uyuma devam ettiler. Takımın saldırı gücü taşıyıcısı Revanche bazen pozisyon hataları yapsa da takımını galibiyete götürenler arasındaydı. Team Turquality ligde takım oyununu iyi yapan takımlardan birisi ve bu haftayı 2-0 ile kapatarak çok önemli galibiyetler aldı. TT ekibi formunu korumayı ve takım oyununu sürdürmeyi başarırsa playoff’larda iyi sonuçlar alacak gibi gözüküyor.

Atlas (4-8)
Ligin inişli çıkışı takımlarından olan Atlas, alt sıralardan bir türlü kurtulamıyor. Oynadığı maçlarda kesinlikle fena bir performans ortaya koymayan ekip, ne yazık ki maçları kazandıracak hamleleri bir türlü yapamıyor. İlk gün ligin lideri Beşiktaş ile karşılaşan Atlas, öne de geçmesine rağmen yanlış takım savaşlarıyla rakibine gerekli olan skorları vererek avantajını galibiyete çeviremedi. Dediğimiz gibi Atlas takımı oynadığı maçlarda hiçbir şekilde kötü bir oyun sergilemiyor fakat yapılmaması gereken basit hataları nedense tekrar tekrar yapıyor. Takımın “shotcaller” denen konuda sıkıntı yaşıyor gibi gözüktüğünü söyleyebiliriz. Nerede ne yapması gerektiğine tam anlamıyla karar veremiyorlar. İkinci gün ise son sıradaki Crew’a karşı oynayan Atlas, bu maçı rakibinin eksik yönlerini değerlendirerek çok rahat bir şekilde kazanmasını bildi ve haftayı 1-1 ile kapattı. Takım için ölüm kalım meselesi kadar önemli olan bu galibiyetle beraber NumberOne ile Atlas’ın puanları da eşitlenmiş oldu. Şimdilik bu iki takım playoff’lara katılmak için önemli bir rekabete girmiş gözüküyor. Önümüzdeki hafta ihtiyacı olan galibiyet(ler)i alarak mevsim finallerine katılabilecekler mi, hep birlikte göreceğiz.

NumberOne e-Sports Club (4-8)
Ligde ne yapacağı hiç belli olmayan NumberOne takımı, bu haftayı da istediği sonuçları alamayarak kapattı. Geçen haftaki yazımızda NR1 için bir şeylerin eksik olduğunu yazmıştık. Birbirinden çok kopuk bir şekilde oynayan ekip, güçlü rakiplerine karşı çıktığı maçlarda çok zayıf gözüküyor. Yeni meta ile birlikte çok büyük önem kazanan ve diğer takım analizlerimizde de bahsettiğimiz takım oyununu bir türlü iyi bir seviyeye çekemeyen NumberOne, bunun sonucunda sahadan mağlup ayrılmaya engel olamıyor. Oyun Hizmetlerine karşı oynadığı ilk maçta yapılan basit hatalar ve verilen skorlar ile NR1’in rakibini adeta maça ortak ettiğini söyleyebiliriz. İkinci gün DP gibi güçlü bir takım karşısında ise strateji anlamında tamamen zayıf kalan ekip, yapılan rotasyonlara cevap veremeyerek bu maçı da kaybetti. NR1 için olumlu anlamda söylenebilecek şey ise üst koridor oyuncusu NasesUyno’nun azmi ve performansı, ancak tabii ki bu da tek başına yeterli olmuyor. Haftayı 0-2 ile bitiren NumberOne, bu sonuçların ardından ligin 6. sırasını Atlas ile paylaşıyor ve mevsim finali için son hafta ya tamam ya da devam diyecek.

Crew (2-10)
Son sırada bulunan Crew takımının her hafta aldığı mağlubiyetler ile birlikte ligden düşmenin en büyük adayı olmuştu. Çözüm için oyuncu değişikliğine giden takım, tam üç oyuncusunu değiştirme kararı aldı. Zaten işletin gayet kötü gittiği bir dönemde, bir de kadro değiştirilince her şey daha da kötü geçti. Yeni gelen oyuncuları ile Team Turquality ve Atlas’a karşı oynayan Crew, iki maçı da fazla varlık gösteremeden kaybetti. Ligin son haftasına girerken üç transfer yapmanın Crew adına ne kadar mantıklı bir hamle olduğu ise kocaman bir soru işareti. Önümüzdeki hafta çok büyük bir sürpriz yaşanmazsa Crew’un ligden düşeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Haftanın yükselenleri:

 • niQ760
 • FabFabulous
 • Immortoru
 • HWA
 • Team Turquality
 • LongB

Haftanın düşenleri:

 • Beşiktaş
 • Taikki
 • Trixucator
 • NumberOne e-Sports

Şampiyonluk Ligi’nde 7. ve son hafta maçları 11-12 Temmuz günleri oynanacak. Önümüzdeki haftanın programı şu şekilde:

7.hafta fikstur 7.hafta fikstur2

2 Comments

 • kemal 11 Temmuz 2015

  DP HWA Maçında duraklama girince izlemeyi bırakmıştım. bilmeyenler için duraklatmadan sonra neler oldu , ne gibi oyuncular arasında sıkıntılar oluştu bu konuları da anlatırsanız çok seviniriz.

  • Mert Savaş 11 Temmuz 2015

   Hatırlatma için teşekkürler, yazıya gerekli bilgiyi ekledim. Konuyla alakalı daha detaylı bilgiyi lolespor.com adresinden öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir