League of Legends League of Legends Haberleri

Şampiyonluk Ligi 2015 Yaz Mevisimi’nde 4. hafta maçları

League of Legends’in Türkiye’deki profesyonel sahnesi olan Şampiyonluk Ligi’nde 4. hafta, oynanan 8 maçla geride kaldı. Bütün maçların 6 Haziran Cumartesi günü oynandığı süper haftada, gecenin ilerleyen saatlerine kadar heyecan bir an olsun dinmedi.

Takımlar üçüncü haftaya girerken, transferlerini tamamlamış ve cezalı oyuncular dışında kadrolarını oluşturmuşlardı. 3. hafta oynanan maçların ardından çıkan sonuç ise yapılan kadro değişikliklerinden bazı takımların pozitif etkilendiği, bazılarınında olumsuz etkilendiği yönünde oldu. Geçtiğimiz hafta itibariyle tüm takımların birbirini yenebileceği bir lig seviyesine çıkan Şampiyonluk Ligi’nde, 4. haftada da sürpriz sonuçlara imza atıldı. Bir diğer yandan da ligin kalitesinin her geçen hafta arttığına tanık olduğumuzu söyleyebiliriz. Artık daha heyecanlı ve keyifli maçlar izleyeceğimizi belirtirsek yanılmış olmayız.

Geçtiğimiz hafta sonu oynanan maçların toplu sonuçları şu şekilde oluştu:

 • Atlas (W) – HWA
 • Team Turquality (W) – Dark Passage
 • Crew (W) – NumberOne eSports
 • Beşiktaş (W) – Oyun Hizmetleri
 • NumberOne eSports (W) – Atlas
 • Team Turquality (W) – HWA
 • Crew – Oyun Hizmetleri (W)
 • Dark Passage (W) – Beşiktaş

Ligde oluşan puan durumu ise şu şekilde:

lig tablosu

Dilerseniz şimdi haftanın öne çıkan olaylarına bir değinelim:

 • Haftanı en büyük sürprizini Team Turquality yaptı diyebiliriz. Geçen hafta ve bu hafta tüm maçlarını kazanan ekip 0-4 olan galibiyet mağlubiyet sayısını 4-4’e getirerek adeta yeniden doğdu. Bu hafta HWA ve Dark Passage karşısında takımdan harika bir performans seyrettik. Yapılan transferle TT’nin nasıl kimlik değiştirdiğine, takımların haftalık performanslarını detaylıca incelediğimiz köşemizde değineceğiz.
 • Ligimizin lideri ve yenilmez unvanının sahibi Beşiktaş, haftanın son maçında Dark Passage’a yenilerek ligdeki ilk mağlubiyetini aldı ve haftayı 1-1 ile kapattı. İki takım arasındaki derbi niteliğindeki mücadelenin, sezonun en heyecanlı maçlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Maçı mucizevi bir şekilde kazanmak üzere olan Beşiktaş, rakibinin merkezine maçı bitirecek vuruşu yapamadı ve Dark Passage’a boyun eğmek zorunda kaldı. Maçın detaylarını takımların analizlerinde tekrar ele alacağız.
 • Haftanın en büyük hayal kırıklığını ise HWA yaptı. Dördüncü haftadan eli boş ayrılan ekipte, HolyPhoenix’in performansında sorun gözükmese de niQ ve SuperAze bazında işler iyi gitmiyor.
 • Ligin sorunlu ekiplerinden NumberOne ise gün içerisinde oynadığı ikinci maçı kazanarak haftayı 1-1 ile kapatan bir diğer takım oldu. Bu galibiyete çok ihtiyacı olan ve komadan çıkan ekipte sorunlar hala devam ediyor.
 • Dark Passage Naru‘suz çıktığı maçlarda oldukça zorlanırken bu haftanın son maçında Beşiktaş’ı yenmeyi başardı. İlginç bir maç sonunun yaşandığı bu mücadelede eğer kaybeden taraf olsalardı, ligin ilerleyen haftalarında düşme korkusu bile yaşayabilirlerdi. Naru’nun önümüzdeki maçlarda takımdaki yerini alacağını da hatırlatalım.

Takımların bu haftaki detaylı performans incelemeleriyle yazımıza devam etmeden önce, rahat bir şekilde normal sezon şampiyonunun Beşiktaş olacağını düşündüğümüz için Şampiyonluk Ligi’ne hangi takımın veda edeceğine yönelik anketimize katılımınızı beklediğimizi ekleyelim:

[interaction id=”5576d113d42e342e4b252ae8″]

Beşiktaş e-Spor Kulübü (7-1)
Ligde bu haftaya kadar namağlup ilerleyen takım, ilk yenilgisini haftanın son maçında Dark Passage karşısında aldı. Dördüncü haftada ilk olarak Oyun Hizmetleri ile karşılaşan ve ligdeki 7. galibiyetini alan Beşiktaş’ta şimdiye kadar takım uyumunun çok iyi olduğunu, takım savaşlarında pozisyon alma konusunda ligin en iyi takımı olduğunu ve onları yenmenin ne kadar zor olduğunu sürekli söylüyoruz. Ancak tüm bu süreçte ekibin oyun başında zorlandığı ve doğru hamleleri yapmakta geciktiği de birçok isim tarafından dile getirilmişti. Dark Passage karşısında da oyuna çok kötü başlayan bir Beşiktaş vardı. Yine geri düşen takım, bu sefer geri dönmeyi başaramadı. Aslında çok kötü bir maç çıkarmasına rağmen, savaşa yanlış bir şekilde giren DP’yi cezalandırmayı iyi bilen Beşiktaş, karşı merkezi yıkmaya çok yaklaştı. 1 veya 2 tane otomatik saldırı kala DP oyuncuları yeniden doğdu ve maçın bitmesine engel olarak gidip Beşiktaş merkezini yıkmayı başardı ve ligde Beşiktaş karşısındaki ilk galibiyeti alan takım oldu. Beşiktaş’ın şu an tek sorunu oyun başı yapılan, daha doğrusu yapılamayan hamleler. Ormancı Theokoes’e burada çok büyük görev düşüyor. Onun oyun başında küçük bir hata yapması ve geriye düşmesi tüm takıma kötü yansıyor ve maç boyunca oyuncuların oldukça zorlanmasına sebep oluyor. Takım savaşlarındaki uyum, oyuncuların kendine güveni sadece bir yere kadar oyun çevirmelerine yetiyor ve gördük ki DP karşısında da bunu başarmak mümkün olmadı. Dünya Şampiyonası’na gitmek isteyen bir Beşiktaş olacaksa, tüm takımın maç boyunca sağlam bir performans göstermek zorunda olduğunu vurgulayalım. Şu an itibariyle ekibin bütün oyuncuları formsuz desek yeridir. Son zamanların yükselen yıldızlarından Nardeus ve DumbleDoge ikilisi bile Dark Passage karşısında adeta döküldü. Lige verilecek 20 günlük arada, tüm oyuncular kendilerini toparlamak zorunda. Uzun süre sonra dinlenme fırsatı bulan ekibin tatil dönüşü performansını merakla bekliyoruz.

Dark Passage – Beşiktaş maçının tekrarını şuradan izleyebilirsiniz.

Oyun Hizmetleri (5-3)
Şampiyonluk Ligi’nin yaz sezonunda sürpriz takımı olan Oyun Hizmetleri ,haftayı 1 galibiyet 1 mağlubiyetle kapattı. Ligde 3 yenilgisi bulunan takım bu yenilgilerin ikisinde Beşiktaş’a, diğerinde de şanssız bir maç sonucu HWA’ya kaybetmişti. Ligin yeni ekibi Oyun Hizmetleri, şu ana kadar sergilediği performans ile ligde üst sıralarda olmayı hak ettiğini her hafta tekrar tekrar kanıtlıyor. Bu hafta Astarte ve Ruvelius’un peformansları gerçekten göz doldurdu diyebiliriz. Takımın günümüz metasını ligde en iyi uygulayan takımlardan bir tanesi olduğunu söylemiştik ve çok iyi çalıştıklarını biliyoruz. Beşinci hafta Pazar günü Dark Passage karşısındaki maçlarını merakla bekliyor olacağız. Bu takım gerçekten izlenmeyi hak ediyor. Dark Passage karşısında alınacak bir galibiyet de Oyun Hizmetlerinin gözünü yükseğe diktiğini kanıtlayacaktır.

Dark Passage (4-4)
Yeni destek oyuncusu Rydle ile haftaya başlayan Dark Passage, TT karşısında şok bir mağlubiyetle haftaya kötü bir başlangıç yaptı. Naru’nun yokluğunda fena bir performans sergilemeyen Abaria ile iyi anlaşan ekip üyeleri, demeçlerde kaptanlarının eksikliğini az da olsun hissettiklerini söylemişlerdi. Yine de Beşiktaş karşısında gösterilen performansın ne kadar sağlam olduğunu vurgulamamız gerekiyor. Hem seçim yasaklama ekranında, hem de oyun başından sonuna kadar üstün taraf olmayı bilen bir DP izledik. Naru’suz ekip, Beşiktaş’tan daha üstün bir takım kompozisyonu kurmayı başardı ve doğru bir stratejiyle bunu oyuna da gayet iyi yansıttı. Oyun başında Beşiktaş’ın zaaflarını iyi kullanıp istedikleri hamleleri yapan Dark Passage oyuncuları, ona rağmen maçı kaybetme korkusu yaşadı ve bununla birlikte nerede hata yaptığını anlaması gerekiyor. Beşiktaş karşısında harika bir performans sergileyen Elwind’in TT karşısındaki performansı ise sönüktü. Oyuncu bazında inişli çıkışlı grafik sergilemesi ve aşağı koridorda uyumu yavaş sağlaması yüzünden, Naru’nun yokluğunda DP kalp kıran mağlubiyetler aldı. Ligin en iyi orta koridor oyuncusu olarak görülen Naru’nun dönmesiyle takımın toparlayacağını düşünüyorum. Yeni transferleri Rydle oldukça tecrübeli bir isim ve lige farkını 20 günlük aradan ve takıma alıştıktan sonra koymaya başlayacaktır. Rydle ile beraber Zeitnot’un da performansı artacaktır diye tahmin edilebilir. Ormancıları Crystal ise ligin en tecrübeli ormancılarından olsa da oyun başında geriye düştüğü zaman toparlaması zor bir oyuncu, ama agresiflik konusunda oldukça başarılı bir isim. Beşiktaş’ın hala en ciddi rakiplerinden birisi Dark Passage ama artık galibiyet serisine başlamaları gerekiyor.

HWA (4-4)
Bu hafta galibiyet alamayan tek takım olan HWA, yıldız nişancı HolyPhoenix’in gelişinin ardından 4 maçta sadece 1 kez kazanabildi. Team Turquality ve Atlas’a kaybeden takımda garip bir çöküş söz konusu. Tecrübeli oyuncu niQ, kendisinden beklenmeyecek derecede kötü hatalar yapıyor. Riot Games yorumcusu Jhonnie’nin dediği gibi, niQ asla takımı sırtlayıp taşıyacak ve harikalar yaratacak bir oyuncu değil, daha çok bir takım oyuncusu ama son haftalarda formsuz olduğu bir gerçek. HolyPhoenix ve SuperAze henüz uyum sağlayamamış gözüküyor. SuperAz,e vatandaşı niQ gibi takımdaki formsuz bir diğer oyuncu. Sürekli pozisyon hatası yaptığını ve gereksiz şekilde yakalandığını hafta sonu oynanan maçlarda bir çok kez izledik. 20 günlük ara onlara da çok iyi gelecektir. Ligin başında 2.lik için en büyük aday olmasına rağmen GWA’nın son haftaki performanslarıyla hayal kırıklığı yarattığını söyleyebiliriz.

Team Turquality (4-4)
Son iki haftanın yıldız takımı olan TT, 0-4 başladığı ligde son dört maçını kazanarak büyük bir sıçrayışa imza attı. 0-4 iken yaptıkları Rawbin ve Revanche transferleri takımın bir anda hem kimliğini değiştirdi, hem de performansına büyük katkı sağladı. Takımın 2 hafta boyunca rotasyonu ve pozisyonlara tepkileri harikaydı. Rawbin, oynadığı iki maç sonucunda 16 KDA ile birinci sıraya yerleşmeyi başardı. Takıma doğrudan bir katkı verdiği gayet açık ve vatandaşı Xyraz ile çok iyi anlaşıyorlar. Oyun dışında da ağabey kardeş ilişkileri olduğunu da bu hafta itibariyle öğrendik. Revanche ise HWA’daki başarılı performansını sürdürmeyi başarıyor, şu ana kadar ligde en fazla skor alan 2. oyuncu konumunda. Katıldığı takım 0-4’den 4-4’e gelirken, ayrıldığı takım 3-1’den 4-4’e geldi ve ligde fark yaratan oyunculardan birisi olduğunu kanıtladı. Team Turquality’nin bu transferler ile nokta atışı yaptığını söyleyebiliriz. LongB ise her geçen gün orta koridora alışmaya devam ediyor ve sağlam performans göstermeye başladı. TT ekibi artık ligde korkulması gereken bir takım haline geldi ve 5. haftada oynayacakları Beşiktaş maçı onlar için büyük bir sınav niteliği taşıyor.

Atlas (3-5)
Geçtiğimiz sezonki Atlas’tan uzak bir performans sergileyen ekip, haftayı bir galibiyet ile kapatabildi. HWA karşısında alınan galibiyet, ligde herkesin herkesi yenebileceğine dair bir işaretti. Aşağı koridorda Samux yavaş yavaş kendini bulsa da birinci sınıf bir nişancı olmadığını düşünüyoruz. Ciyansan’ın yerine takıma katılan oyuncu, ilk üç haftada hayal kırıklığı yarattı desek yeridir. Yanında Terap1st gibi başarılı bir isim olmasına rağmen takımı gibi inişli çıkışlı bir grafiğe sahip. Atlas’a sonradan katılan ormancı Adaniel ise Şampiyonluk Ligi’nde rakip ormanı en çok talan eden ve güçlendirmeleri çalan oyuncu olabilir. Ormancısına ayak uydurduğu zaman başarılı bir takım haline dönüşebiliyor Atlas ekibi, lakin çoğu zaman ise tekli derecede oynar gibi oynadıklarını görüyoruz. Oyunda geliştirmeleri gereken takım uyumu, karar mekanizmaları, kurulacak kompozisyonlar ve seçilecek şampiyonlar gibi bir çok nokta var. Playoff ihtimalleri biraz zayıf gözükse de ilerleyen haftalarda nasıl bir performans göstereceklerini merak etmiyor değiliz.

NumberOne eSports (3-5)
Sezonun en büyük hayal kırıklıklarından bir diğeri olan NumberOne ekibinde ise neredeyse her hafta bir oyuncu değişmekte. Takıma son katılan isim TT’den ayrılan KillerEs olmuştu ve TT, bu haftayı bir galibiyet ile kapattı. Oldukça yakın geçen bir maç sonucunda Atlas’ı yenmeyi başaran ekipte iletişim eksikliği ve takım uyumu sorunları göze çarpıyor. Ferit’in Atlas karşısındaki performansı etkileyiciydi lakin zaman zaman hata yapmaya meyilli bir oyuncu olduğu için hem kendisini hem de takımı bazı pozisyonlarda sıkıntıya düşürüyor. Tekli sırada oynar gibi oynayan bir diğer takım olan NumberOne’ın acilen toparlanması gerekiyor yoksa küme düşme hattı için en büyük adaylardan birisi olacağını söyleyebiliriz. Takımda Ferit ve Nases gibi iki tecrübeli oyuncunun olması onlar için bir avantaj ama o avantajı henüz sahaya yansıtamadılar. Takımda yapılan oyuncu değişikliği sayısı yüzünden bir türlü beklenen uyumun yakalanmaması normal gözükse de, asıl sorgulanması gereken neden kadro istikrarının bir türlü sağlanamaması veya planların neden lig başında iyi oluşturmadıkları oluyor. Nases’in yenilenen Ryze ile henüz performansını görmedik ve en yakın zamanda ondan bir Ryze performansı görebiliriz.

Crew (2-5)
Ligdeki ikinci galibiyetlerini NumberOne’ı yenerek alan takımda, nişancı Madness’ın inadından vazgeçtiğini ve Vayne veya Jinx dışında bir tercih yapmaya başladığını gördük. Takım gerçekten yetenekli oyunculardan oluşuyor lakin karar verme mekanizmaları çok zayıf. Şuan ligin dibindeler ve 5. haftada HWA ile Beşiktaş karşısında ter dökecekler. 5. haftadan sonra geriye sadece 2 hafta kaldığını göz önüne alırsak, Crew’un küme düşmenin en büyük adayı olduğunu söyleyebiliriz. Takımda Polonyalılarının performansı belli bir noktada sabit kalırken, Türk oyuncuların inişli çıkışlı bir performans göstermesi bu sonuçlarda büyük etkiye sahip.


Haftanın yükselenleri

 • Team Turquality
 • Rawbin (TT)
 • Revanche (TT)
 • Xyraz (TT)
 • Un1tback

Haftanın düşenleri

 • Nardeus ve DumbleDoge ikilisi (BJK)
 • HWA
 • niQ (HWA)
 • SuperAze (HWA)

3 haftalık araya giren Şampiyonluk Ligi’nde gelecek haftanın programı şu şekilde:

tr w5d1

tr w5d2

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir