League of Legends League of Legends Haberleri

Şeytan’ın Koruyucu Meleği: Bengi

SKT’nin ikinci adamı, Faker’ın yılmaz koruyucusu, gözlerden uzak kahraman ve üç Dünya şampiyonluğu kazanmış iki isimden birisi olan Bengi için oluşturduğumuz özel dosyaya hoş geldiniz.

Hikayenin İlk Cümlesi

Kore’de doğup büyümüş Bae “Bengi” Seong-woong, espor arenasına ilk adımını Kore ikinci ligi NLB’de mücadele eden BBT isimli bir takımda attı. BBT’de ormancı rolünde kısa bir süre oynayan Bengi’nin takım arkadaşlarından birisi oldukça ilgi çekici bir isimdi. 2014 Dünya Şampiyonu, bazılarına göre League of Legends’ın en iyi desteği Mata.

Böyle bir ilk adım ile birlikte gelişen uzun bir arkadaşlık hikayesi bekliyorsanız ne yazık ki istediğinizi alamayacaksınız. Mata ve Bengi’nin yolları bir daha hiç aynı takımda kesişmedi. Bu, belki de bizi güzel bir hikayeden alıkoymuş olabilir fakat Bengi’nin kaderinde yazılmış farklı bir hikaye vardı.

BBT’nin dağılmasının ardından Bengi, SKT’nin kardeş takımı olan SKT T1 K için denemelere girdi fakat kendini yeterli görmediği için yarı yolda pes etti. Şansına o sıralar SKT’nin koç koltuğunda League of Legends’ın efsane ismi kkOma vardı ve yetenek avcısı gözleri, genç ormancıya kitlendi. Böylece Bae Seong-woong, yuvasına ilk adımını atmış oldu

Yeni Yuva

Yeni kurulan takım ileride League of Legends arenasının yüzü olacak bir efsanenin etrafında kurulmuştu. Lee “Faker” Sang-hyeok. O zamanlar bir tekli dereceli yıldızı olan orta koridor oyuncusu, agresif oyun tarzını diğer oyunculara da benimsetmişti.

Impact, Bengi, Faker, Piglet ve PoohManDu’dan oluşan takım, Kore ligini üçüncü sırada bitirdi ve elemeler sonucunda Worlds’e katılma şansı yakaladı. Şampiyonada da muhteşem bir performans sergileyip Çin temsilcisi Royal Club’ı 3-0 yenerek üçüncü sezonun şampiyonu olmayı başardılar ve isimlerinden sıkça söz ettirmeye başladılar.

Bu, kısa bir yükseliş ve hızlı bir batış ile sonuçlanan türde bir şöhret değildi. Şampiyonayı kazanan aynı takım sonraki mevsimi tarih yazarak, namağlup bir şekilde bitirdiler. Yenilginin ne olduğunu bilmeyen bir zafer treni gibiydiler. Karşılarına çıkan her şeyi ezip geçiyorlardı. Yine de bu agresif zafer treni biraz yavaşlamayı tercih etti.

Normalde grup üyelerinin tamamının taşımaya yönelik oynadığı bir oyun düzenine sahip olan SKT, bu taktiği biraz değiştirmeye başladı. Ana taşıyıcıları olarak Faker ve Piglet’i kullanırken Impact, Bengi ve PoohManDu daha destekleyici roller alıyorlardı. Bu karar da Bengi’yi, Faker’ın koruyucu meleği yapan karardı.

Genellikle League of Legends’da efsane ikililer dendiğinde akla alt koridor oyuncuları gelir. Nişancı ve destek, pozisyonları gereği uyum içerisinde olmak zorundadırlar. Faker ve Bengi bu uyumun sadece alt koridorda olmadığını gösterdi. Sihirdar Vadisi’nin yüzü, gelmiş geçmiş en iyi oyuncu olarak adlandırılan Faker’ın her zaman arkasını yaslayabileceği bir duvarı vardı. Bengi. Çoğu kişiye göre Bengi olmasaydı, Faker şu anda olduğu konumda olamazdı.

Düşüşler ve Çıkışlar

Muhteşem geçen bir sezonun ardından takımda sıkıntılar yaşanmaya başladı. Kaybetmenin anlamını bilmeyen SKT, suratına yediği darbe ile sarsılmış olacak ki ligi dördüncü sırada bitirdi. Eşitlik bozma maçında Samsung White’a yenildikten sonra bölgesel elemelerde de Najin W Shield’a yenilen SKT, Dünya Şampiyonası’na gitme şansını kaçırdı.

Bu başarısızlığın ardından Impact, Piglet ve PoohManDu ile yollar ayrıldı. Yeni takımda sadece Öldürülemeyen Şeytan Kral ve onun koruyucu meleği kalmıştı ama işler Bengi için pek yolunda değil gibi gözüküyordu.

Takımda kalmış olsa bile hala üzerinde büyük bir yük vardı. Hayranlar, Bengi’nin artık eskisi kadar iyi oynamadığını düşünüyordu. Dünya’nın en iyi takımının daha iyi bir ormancıya ihtiyacı vardı. Yeni nesil ormancılar artık daha hızlıydı ve şampiyon havuzları çok daha genişti. Bu yüzden SKT ikinci bir ormancı aldı.

Yeni orman oyuncusu Tom, Bengi ile değişmeli olarak oynayacaktı. Öyle de oldu fakat önemli maçlarda öncelik Tom’dan yana kullanılıyordu. Öyle ki LCK finalinde üç maçın tamamında sahneye Tom çıktı. Bu durum başlarda üzücü olsa da Bengi’nin olgunlaşmasını sağladı. Mental olarak daha dengeli, daha yetişkin bir tavrı vardı artık.

2015 senesinde yeniden Worlds’e katılmaya hak kazandılar. Turnuvaya tek yedek götürebilirlerdi ve seçeneklerini Faker’ın yedeği Easyhoon’dan yana kullandılar. Yani Bengi, SKT’nin turnuvadaki tek ormancısı olacaktı. Bu fikir işe yaradı çünkü takımın ikinci Dünya Şampiyonluğu, 2015 senesinde kazanıldı.

Yine de yetenekli ormancının üzerindeki baskı birazcık bile azalmamıştı. Hayranlar hala kendisinin yeterli olmadığını söylüyordu. Profesyonel arenada hiç Nidalee oynamamış olması bile onlar için negatif bir istatistikti. Bu hayıflanmaların üzerine başka bir ormancı, Kang “Blank” Sun-gu takıma katıldı.

Düşüşün Devamı

Yeni ormancı Blank ile tıpkı eskiden Tom ile olduğu gibi dönüşümlü bir şekilde oynadılar fakat bu sefer durum biraz farklıydı. Bengi’ye eskiden verildiğinden çok daha az şans veriliyordu. Verilen şansları da Bengi’nin pek iyi değerlendirdiğini söyleyemeyiz.

Yaz sezonunda biraz daha fazla forma şansı bulduysa da performansı hala istenilen seviyede değildi. Hala iyi bir ormancıydı fakat SKT’de kalmak için iyi olmak yetmez. En iyilerden olmanız gerekir ve Bengi en iyi olmak istiyormuş gibi gözükmüyordu.

Worlds 2016 zamanı geldiğinde SKT T1 yine kendine bir koltuk bulmuştu ve bu sefer yedek seçimini ormancıdan yana kullanmıştı. Vakit gelip grup aşaması başladığında Bengi elemelere kadar sadece iki kez forma giyebildi. Çeyrek finalde ise ilk maçta sahaya çıksa da kaybetmelerinin ardından sıra yine Blank’e geçti ve bu herkes için mantıklı bir karar gibi gözüküyordu. “Eğer şampiyonluk yaşamak istiyorlarsa Blank oynamak zorunda” diye düşünüyordu herkes.

Çeyrek finali geçip yarı finallere gelindiğinde karşıdaki rakip ROX Tigers’dı. Dönemine damga vuran destek Miss Fortune seçimi ile ortalığı darma duman ediyorlardı. Durum 2-1 olduğunda ise SKT, Faker’ın koruyucu meleğinden yardım istedi.

Blank’in yerine ormancı koltuğunda Bengi oturuyordu artık ve kendisini eleştirenlere tokat atarcasına bir seçim yaptı. Nidalee. Resmen oyunu taşıdı ve ikinci oyunda da koltuğunda kalmayı başardı. Finale taşıdığı takımı ile 2016 yılında üçüncü şampiyonluğunu yaşadı. Böylece SKT hükümdarlığının kurucularından oldu.

Buraya Kadar

Her ne kadar kendini ispat etmiş, takımını ipten almış olsa da artık Bengi için gitme zamanı gelmişti. 2016 yılında takımdan hüzünlü bir şekilde ayrılması ile birlikte gidişat kendisi için de SKT içinde kötü gitmeye başladı.

Bengi’nin yeni takımı, Çin ligi LPL’den Vici Gaming oldu. Burada neredeyse hiçbir başarı yakalayamadı. Hatta takımı ile birlikte ligden düştü.

SKT ise çalkantılı bir dönem geçirdi. 2017 yılında dördüncü kez Worlds finaline çıktı fakat tarihlerinde ilk kez Dünya Şampiyonası finalinde kaybettiler. 3-0 yenildikleri serinin son maçında kaybettiren hareketi Faker’ın yapması da oldukça ilginç bir durum. Faker hata yaptı fakat bu sefer koruyucu meleği yanında değildi. Bu, SKT’nin son Worlds finaliydi. Bir daha asla bu kadar yükselemediler.

2017 yılında Bengi, yuvaya döndü fakat bu sefer oyuncu olarak değil, koç ekibindeydi. İnsanlar, Bengi’nin gelişi ile bir şeylerin değişeceğini düşündü fakat olmadı. Kendisi sadece bir sene sonra emekliye ayrıldı. Gitti ve bir daha geri dönmedi.

Bae “Bengi” Seong-woong, profesyonel arenada hep ikinci planda kalan bir oyuncu oldu. Bu sakın sizi yanlış bir düşünceye sevk etmesin. League of Legends tarihinin gördüğü en büyük isimlerden birisidir kendisi. 3 Dünya şampiyonluğu yaşayan iki isimden birisidir. Kendisi olmasaydı belki de SKT’nin veya Faker’ın hikayelerini dinleyemeyecektik. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Bu, SKT’nin efsane kadrosunun ormancısı olan Bae “Bengi” Seong-woong’un hikayesidir.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir