League of Legends

Son şampiyon: 1907 Fenerbahçe

Riot Games

2018 sezonu için herkes göz alıcı transferler gerçekleştirdi. Her takım dikkatle izlenecek olsa da elbette gözler 1907 Fenerbahçe’nin üzerinde. Lige dahil olduğu ilk sene TBF Şampiyonluğu yaşayan ekip, iki yeni oyuncuyu kadrosuna dahil ederek gücünü arttırdı.

1907 Fenerbahçe’den beklentiler bu yıl daha büyük. Geçtiğimiz seneyi alışma sezonu olarak gören taraftarlar, takımdan bu yıl da şampiyonluk bekliyor. Yapılan transferlere baktığımızda da bu çok uzak değil. Bu yazımızda 1907 Fenerbahçe’nin geçtiğimiz sezonu nasıl geçirdiğini, transfer dönemindeki hamlelerini ve yeni sezondaki beklentileri ele alacağız.

2017 nasıl geçti?

Spor kulüplerinin espora olan ilgisi aslında geçmişe dayanıyor. Beşiktaş ve Galatasaray’ın ardından espora adım atan 1907 Fenerbahçe, 2017 sezonu başında lige dahil oldu. Kış Mevsimi’ne geniş bir kadro kuran FB mevsim sonuna doğru oyuncuları adeta ayıkladı ve ideal kadrosuna ulaştı. Burada Yarı Final’de SUP’a elenen takımın ilk mevsiminde oldukça iyi bir sonuç aldığını eklemek gerekiyor.

Yaz Mevsimi’ne geçerken ormana Move’u dahil eden ekip ilk haftalardan itibaren ritmini yakaladı. Bo2’nin verdiği kafa karışıklığı arada beraberliklere sebep olsa da takımın Rift Rivals’taki şampiyonluğu büyük bir moral oldu. Buradaki rüzgarı arkasına alan FB, TBF’de BAUSuperMassive’i ezici bir üstünlükle mağlup etti ve şampiyon oldu.

FB oyuncuları sezon başından bu yana hedeflerinin Worlds olduğunu belirtiyordu. Ardından yapılan röportajlarda hedef grup aşaması konuldu. Ön Eleme’de biraz şans ve bolca iyi oyunla gruplara da kalan takım Worlds’de oldukça iyi yerlere geldi. Takım galibiyet alamadı fakat sergilediği oyunla takdiri topladı. Elbette Türk League of Legends seyircisi FB’den daha fazla şey beklese de takımın gruplarda mücadele etmesinin dahi yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Transfer dönemi

1907 Fenerbahçe kadrosunu bozmayıp aynı oyuncularla yeni sezona başlasaydı kimse yadırgamazdı. Öte yandan takımda değişiklik yaşanacağı haberi çok önceden geldi. Japone ve Move sosyal medya üzerinden takım aradığını açıkladıktan sonra spekülasyonlar da başladı. Açıkçası FB’nin destek ve orman pozisyonlarına optimal isimleri transfer ettiğini söylemeden geçemeyeceğim.

Padden’la yoluna devam eden takım bu pozisyona bana göre geçtiğimiz yılın en iyi destek oyuncusu Zergsting’i getirdi. Japone hakkında yapılan eleştirilerden birisi oyuncunun pasif tarzıydı. Geçtiğimiz sezonki Buhurdanlık metası da seyircilerin algısını değiştirmiş olabilir, fakat Zergsting’in Japone’den kat kat daha agresif bir oyuncu olduğu kesin. Ruve Sama ile harika bir ikili olan ve ligde herkese karşı koridor kazanan Zergsting’in agresifliği seven Padden ile izlediğimiz kadarıyla iyi bir uyum yakaladığını söyleyebiliriz. Geniş şampiyon havuzu ve Janna gibi pasif bir destek şampiyonuyla dahi oyun yapabilme yeteneği ile Zergsting, FB için biçilmiş kaftan.

FB’nin ormancılar konusunda bir türlü şansı yaver gitmedi. Her mevsim farklı bir Koreli ile Vadi’ye inen ekip bu sefer de yıldız oyuncu Chaser ile oynayacak. Şu ana kadarki en kariyerli ormancısı ile Kış Mevsimi’ne başlamaya hazırlanan FB’nin Chaser’dan beklentisi büyük. LCK’de oynayan, ardından NA LCS’te Dignitas’a transfer olan oyuncu bir süredir profesyonel arenadan uzak. Kalitesi ve potansiyeli tartışılmayan yıldız ormancı ile Frozen’ın neler başaracağı merakla bekleniyor.

Beklentiler

Son şampiyondan beklenti elbette bu ünvanı koruması. Geçtiğimiz yıla nazaran daha güçlü bir kadro ile yeni sezona giren 1907 Fenerbahçe’nin tekrar şampiyon olmaması için hiçbir neden yok. Yine de izleyicilerin bazı çekinceleri var.

Bu çekincelerin başında Chaser geliyor. Yeni sezonda dikkatle izlenmesi gereken oyuncular arasında yer alan Chaser’ın performansı, Frozen ile uyumu ve alt koridorda yapacağı baskınlar FB’nin kazanması için anahtar olacak. Yeni metanın takımı nasıl etkilediğini de yarınki açılış maçında göreceğiz. Takımların genel olarak çok fazla şeyi denediği ve henüz meta olarak belirlenebilecek sabit bir kıstasın bulunmaması en çok Zergsting’in işine gelecektir. Geçtiğimiz mevsim 10’un üzerinde farklı şampiyonla Vadi’ye inen oyuncudan yeni sezonda da yaratıcı seçimler bekliyorum.

Öte yandan ligdeki Koreli sayısının artması Frozen için de ayrı bir motivasyon. 8 takımdan 6’sının Koreli orta koridoru bulunuyor. İsimlerin çoğu da kariyerli ve League of Legends yaşantılarında belirli yerlere gelen oyuncular. Dolayısıyla FB için bir hırs faktörü de bulunuyor. Hep öne çıkan isim Chaser olsa da geçtiğimiz mevsimin yıldızlarından Padden’ın da neler yapacağı büyük bir önem taşıyor. Şu anda oyuncunun omuzlarında daha fazla yük var zira lig zorlaştı ve rakipler fazlasıyla güçlü.

Ben genel olarak FB’nin yine en önemli parçalarını korumasının önemli bir artı olduğunu düşünüyorum. İstikrar konusunda şu ana kadar iyi işler çıkaran takım yeni sezona da iyi başlayacaktır. Eğer Chaser da takıma beklenilen katkıyı sağlarsa FB’nin Yaz Mevsimi’nde kaldığı yerden devam ettiğini izleyebiliriz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.