League of Legends

Splyce ve H2K’nin EU LCS başvuruları reddedildi

ESPN’in haberine göre önümüzdeki yıl franchise sistemine geçecek EU LCS’e başvuran Splyce ve Paris Saint-Germain ile partner olarak lige dahil olmayı hedefleyen H2K’nin başvuruları reddedildi. 

Tıpkı geçtiğimiz yıl NA LCS’te olduğu gibi bu yıl da “Hangi takım franchise sistemine dahil edilecek?” haberleri çıkmaya başladı. Hatırlayacağınız üzere EU LCS de NA LCS’in izlediği gibi bir yol izliyor. Takımlar öncelikle başvurularını yapıyor, ardından Riot Games bu başvuruları eliyor ve belirli bir ücret karşılığı 10 takımı ligde önümüzdeki beş yıl oynaması için davet ediyor. EU LCS’e dahil olmak için takımların 10 milyon Euro’yu gözden çıkarması gerekiyor.

ESPN’in haberine göre Splyce ve H2K’nin başvuruları reddedildi. Baktığımızda herkes H2K-PSG partnerliğinin kabul edilmeme olasılığını daha yüksek görüyordu. Her iki takımın da geçmişte ekonomik problemler yaşadığını söylemek mümkün. H2K, geçtiğimiz yıl bir manifesto yayınlamış ve ekonominin sürdürülebilirliğinin olmadığını belirtmişti. PSG ise Schalke 04’den sonra League of Legends’a yatırım yapan ikinci Avrupa kulübüydü. Fakat takım bir türlü lige yükselemedi ve PSG de artan giderleri sebep göstererek LoL bölümünü kapattı.

PSG’nin başka bir espor organizasyonuyla partnerlik gerçekleştirdiğini Dota 2’de gördük. LGD ile partner olan PSG, bu iş birliği ile büyük başarılar yakalamış, son olarak Ti8’de final görmüştü.

Splyce’ın kabul edilmemesi ise büyük bir şaşkınlıkla karşılandı. Hali hazırda başarılı bir kadroya sahip olan ekip, geçtiğimiz yıl Worlds 2017’de boy göstermiş ve oldukça iyi bir oyun ortaya koyarak tüm dünyada sempati toplamıştı. Bu yıl Worlds’e gidemeyen takımın yine de iyi bir mevsim geçirdiğinden bahsetmek gerekiyor. Miami Heat’in yatırım yaptığı organizasyonun kabul edilmeme sebebi olarak henüz bir bilgi bulunmuyor.

Splyce’ın kabul edilmeyişi, bu takım yerine seçilen organizasyon hakkındaki merakı da arttırıyor. Hatırlayacağınız üzere EU LCS’e 7 futbol takımının başvurduğunu geçtiğimiz günlerde yazmıştık. Riot Games’in hali hazırda LCS’te yer alan başarılı bir takımı franchise’a kabul etmemesi, yerine gelecek takımların daha yüksek profilli olacağına dair fikirleri güçlendiriyor.

1 Yorum

1 Yorum

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.