League of Legends

5Mid Özel: SuperMassive ve Bahçeşehir Üniversitesi iş birliği

Türkiye’deki espor sahnesi tabiri caizse altın çağını yaşıyor. 2017 yılında özellikle de futbol kulüplerinin ilgisi, ülkedeki sektörü ciddi anlamda atağa kaldırmış durumda. Yeni markalar, yeni yatırımlar elbette geleceğe umutla bakmamıza neden oluyor. Ancak bu gelişim ile birlikte artık esporun akademik tarafı da bir gereklilik haline geliyor. Nitekim Bahçeşehir Üniversitesi de bu alanda ciddi bir atılım gerçekleştirerek önümüzdeki eğitim döneminden itibaren öğrencilere espor bursu vereceğini açıklamıştı. Kurum, son olarak ise Şampiyonluk Ligi’nin başarılı ekiplerinden SuperMassive ile bir isim anlaşması imzalayarak sektöre ne kadar ciddi bir şekilde baktığını kanıtlamış oldu.

Avrupa’da büyük futbol kulüplerinin yatırımı, Amerika’da ise NBA sahnesinden takımların ve ünlü isimlerin sektöre dahil olması artık günümüz şartlarında kitleyi çok fazla şaşırtmıyor. Fakat bir eğitim kurumunun isim sponsorluğu anlaşması imzalaması sıra dışı ve heyecan verici. Bildiğiniz üzere espor sektöründeki oyuncuların kariyeri oldukça kısa. Genç yaşta profesyonelliğe adım atan bireyler en fazla 25-26 yaşına kadar aktif oyuncu olarak sahnede yerini koruyabiliyor. Bu noktadan sonra emekliye ayrılan oyuncuların kariyerine nasıl devam edeceği büyük bir soru işareti. Kuzey Amerika ve Avrupa’daki oyuncuların emekli olduktan sonra üniversiteye geri döndüğünü ve farklı iş dallarında hayatlarına devam ettirdiğini görüyoruz. Bahçeşehir Üniversitesi’nin sağladığı burs bu yönden oldukça önemli. Üniversitenin SuperMassive ile iş birliği gerçekleştirmesi ise, ülkemizdeki en büyük problemlerden birisi olan alt yapı sorununun çözümü için uzun vadeli ciddi bir yatırım olarak değerlendirilebilir.

SuperMassive takımının menajeri Ulaş Gülkirpik’e bu birliktelik hakkındaki düşüncelerini sorduğumuzda heyecanını saklayamadığını görüyoruz. BAU’nun “Silikon Vadisi dahil dünyanın birçok yerine kampüs kuran, hem eğitim konuları hem de yönetim şekli açısından sektörünün en tepesini kovalayan bir kuruluş” olduğunu vurgulayan Gülkirpik, bu işbirliğinin “yalnızca sponsorluk bedeli ve logonun büyüklüğü gibi basit metrikler ile ölçülemez bir birliktelik” olduğunu belirtiyor ve sözlerine şu şekilde devam ediyor:

Bahçeşehir Üniversitesi zaten espora okul kulüpleri, Üniversite Ligi takımları gibi birçok konuda aktif ilgi gösteren bir okul. Buna Riot Games ile birlikte açıkladıkları burs önerisini de eklemeleri muhteşem bir yatırım. Biz de böylesine sektöre inanan bir kuruluşun ismini gururla taşıyacağız.

Bahçeşehir Üniversitesi’nin ülkemizde çığ gibi büyüyen espor endüstrisine kayıtsız kalmaması bir yana, kendisini ciddi bir şekilde espora adaması elbette takdire şayan. Bu noktada SuperMassive’in sahibi Hakan Baş’ın da vizyonerliğini takdir etmek gerekiyor. Sponsorluk duyurusu yapıldıktan sonra herkesin aklında belirli sorular vardı: Birliktelik ne kadar sürecek? İki kurumun birbirine nasıl bir katkısı olacak? BAU, SuperMassive oyuncularına akademik konularda bir mentorluk verecek mi?

Gülkirpik, soruları kendisine yönelttiğimizde ilk olarak birlikteliğin üç yıl sürmesinin planlandığını ifade ediyor. Birlikte yapılacak işler konusuna ise “Yalnızca hayal gücümüz ile sınırlıyız.” yanıtını veren takım menajeri, SuperMassive’in BAU ve Bahçeşehir Koleji içinde esporun sağlıklı büyümesini, hak ettiği ilgi ve saygıyı görmesini sağlamak adına birçok etkinliğe katılacağını sözlerine ekliyor. Bahçeşehir Üniversitesi’nin SuperMassive’e katkısı ise oldukça önemli olacak:

Bahçeşehir Üniversitesi yönetimi, oyuncularımızın eğitim planlaması konusunda bize destek vermek adına istekli. Bu tür detaylar henüz belirlenmediği için net bir şey söyleyemiyorum, fakat bizim de en kısa sürede BAU yetkilileri ile oyuncularımızı bir araya getirmeyi planladığımızı ekleyebilirim. Ayrıca kurum yurt dışına gittiğimizde uluslararası bağlantıları ile turnuvalarda bize ekipçe destek vermek istiyor.

Oyuncuların kariyerlerine noktayı koyduktan sonra hayatlarını ne şekilde devam ettirmek isteyeceği konusu doğal olarak fazlasıyla öznel. Fakat sektörde kalsın ya da kalmasın, bir eğitim kurumunun desteği ile bu kararı verebilmek oldukça kıymetli bir seçenek. Bahçeşehir Üniversitesi’nin espor konusunda hangi hamleleri gerçekleştireceği de henüz belirsiz. Üniversitenin burs ile ilk adımı attığını, dolayısıyla gelecek planları arasında koç, menajer ve analist yetiştirme gibi seçenekler olduğunu varsaymak mümkün. İlk defa sektörde bir sponsorun takımını bu derece sahiplendiğini göreceğimizin sinyallerini veren Gülkirpik, SuperMassive’in BAU gibi güzel bir kaynak aracılığı ile geleceğin espor yöneticilerini, koçlarını, pazarlamacılarını ve reklamcılarını sektöre çekmek için harika bir fırsatı olduğunu dile getiriyor.

Biz de 5Mid olarak bu birlikteliği gerçekleştiren Bahçeşehir Üniversitesi ve SuperMassive takımını tebrik ediyor, gelecekteki hamlelerini heyecan içerisinde bekliyoruz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.