League of Legends

Tanıdık Yüzler: Bwipo

Riot Games

Ülkemizin League of Legends arenasından geçen bir çok yabancı oyuncudan birisidir Bwipo. Dark Passage’ın kaliteli üst koridorlar kervanına katılmış fakat sadece birkaç ay kadar ülkemizde durup sonrasında Avrupa’nın yolunu tutmuştur.

Kendisi gibi bir çok oyuncu geçmiştir TCL’den. Bazıları ligimizde efsaneleşmiştir, bazıları çok daha iyi yerlere gelmiştir, bazıları ise sessizce gelip gitmiştir. Bwipo ikinci kategoride bir oyuncu. Her ne kadar Türkiye’deki yolculuğu macera denemeyecek kadar kısa sürse de Dünya çapında bilinirliği nedeniyle göz atmanın iyi olabileceği bir oyuncu. Bu sebeple ülkemizden yolu geçmiş oyunculara göz atacağımız bu serinin ilk ismi olmasında bir sakınca görmedim.

Bwipo Kimdir?

Belçika’da doğup büyüyen, 1998 doğumlu League of Legends oyuncusu Gabriel “Bwipo” Rau yarı Belçikalı, yarı Brezilyalıdır. 2015 yılında Holanda merkezli mCon esports takımında üst koridor olarak profesyonel kariyerine başladı.

Enigma Esports Benellux, Sensei esports gibi küçük takımlarda oynadıktan sonra şu anda Türkiye’den Practice’in oynadığı Belçika takımı Sector One’a geçiş yaptı.

Yaklaşık bir yıl içerisinde 4 takım değiştiren üst koridor oyuncusu 2016’nın Aralık ayında ülkemize kısa bir ziyaret gerçekleştirdi.

Bir Arkadaşa Bakıp Çıktı

Bwipo’nun Türkiye yolculuğu kesinlikle uzun bir roman değildi. Daha çok el broşürü tadında bir ziyaret gerçekleştirdi ülkemize.

Kendini 2017 Kış Mevsimi için Şampiyonluk Ligi’ne geldi. Burada ülkemizin en köklü espor kulüplerinden birisi olan Dark Passage bünyesinde Wickd ve Hioss ile dönüşümlü olarak üst koridorda oynadı. Dark Passage’ın o sezonu yedinci sırada bitirmesinden anlamışsınızdır ki Bwipo’nun yıldızı bizim vadimizde parlamadı.

Sadece üç ay kadar oynadığı Kış Mevsimi, kendisine pek acımadı. Rakipleri Supermassive, Crew ve HWA oldukça dominant performanslar sergilediler ve Galatasaray’ın bir sıra üstünde, sondan ikinci olarak mevsimi tamamladılar. Böylece Bwipo’nun kısa ve tatsız Türkiye serüveni sonlanmış oldu.

Bir oraya bir buraya geçiş yapan üst koridor oyuncusu Dark Passage’dan sonra Veni Vidi Vidi ve RoX bünyesinde de kısa bir süre oynadı. En sonunda büyük bir fırsat yakaladı ve bir yıldan fazla oynayacağı bir takıma geçiş yaptı.

Bwipo Adamdır

Yıllarca Wildcard bölgeleri ve küçük Avrupa liglerinde oynayan oyuncuya sonunda bir devden teklif geldi. Bu teklifi getiren, Avrupa’nın belki de en bilinen takımı, ilk League of Legends şampiyonu Fnatic’ti.

Tabii ki büyük arenalarda tecrübesi olmayan bir isim o kadar kolay yükselmedi. Öncelikle yedek üst koridor olarak oynamaya başladı ve günler geçip kendini göstermeye başladıkça 2018 itibariyle takımın ana üst koridor oyuncusu olmayı başardı.

Kısa bir süre boyunca alt koridorda nişancı rolünde oynasa da hemen üst koridora geri döndü ve halen daha takımın üst koridoru olarak oynamaya devam ediyor.

Nasıl Bilirdik?

League of Legends, yapısı itibariyle çekişmelere sebep olmuş bir oyundur. Bazen karşı takımla, bazen de kendi arkadaşlarınla çekişirsin. Özellikle takımların as ve yedek oyuncuları arasında her zaman bir forma mücadelesi bulunur. O sıralar Fnatic’in ana üst koridor oyuncusu hatrı sayılır bir üne sahip olan sOAZ’dı.

Bwipo’ya göre çok daha uzun ve başarılı bir kariyere sahip olan sOAZ’ın formayı kaptırması pek mümkün gözükmüyordu. Tabii espor sahnesinde mümkün olmadığını düşündüğümüz şeylerin gerçekleştiğine sık sık şahit olabiliyoruz. sOAZ, playoff aşamasında yarı final maçlarına elini sakatladığı için veda etmek zorunda kaldı. Yerine ise genç yetenek Bwipo geçti ve yarı finali geçtikten sonra finalle birlikte mevsim şampiyonu olmayı başardılar.

Metanın dengesizleştiği, nişancıların ortadan kalktığı o karanlık dönemde üst koridoru sOAZ’a bırakıp alt koridorda oynamışlığı bile var kendisinin. Hatırlarsınız, Zeitnot’un sürekli alt koridor Swain oynadığı dönemler. İşte o zamanlarda Rekkles geri planda kalınca takımın jokeri olarak alt koridora geçti.

Fnatic kariyeri boyunca 1 LEC şampiyonluğu, 1 LEC ikinciliği, 1 Worlds finali yaşadı. Bölge şampiyonluğu gibi başarılarla da kariyerini süsledi. Yine de kendisini bu başarılarla değil, NA LCS’e karşı yaptığı trashtalk ile hatırlıyoruz.

Rift Rivals sırasında yaptığı röportajda elinde bir parça ekmek arası yemek ile çıkan Bwipo, yemeğini bitirdikten sonra elindeki kağıdı buruşturup yere atar. Atmadan önceden de bunun, NA LCS’in görsel bir temsili olduğunu söyler. Yaptığı röportaj ile Avrupa ile Amerika arasındaki trashtalk savaşlarının anlık galibinin Avrupa olmasını sağlamıştır. En azından temsili olarak ve o anlık.

Yorum yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.