Tanıdık Yüzler: Nardeus League of Legends League of Legends Haberleri

Tanıdık Yüzler: Nardeus

Serimizin bu bölümünde, Dünya arenasında pek ses getiremese bile Türkiye’de çoğu League of Legends izleyicisinin tanıdığı bir ismin, Tomas “Nardeus” Marselek’in hikayesine göz atacağız.

Ön bilgilendirme yapmak gerekirse; kariyerinin doruk noktasını Türkiye’de yaşamıştır. Uzun bir kariyere sahip olsa da büyük başarılara imza atamamış ve belirli bir takımda uzun süre oynamamıştır. Yine de ülkemizde hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip olan Çek oyuncu, Şampiyonluk Ligi’ne iki kez gelmiş ve farklı formalar altında mücadele etmiştir.

Nardeus Kimdir?

Çek Cumhuriyeti’nde doğup büyüyen profesyonel oyuncu, kariyerine eSuba bünyesinde, 2012 yılında başlamıştır. Türkiye’ye uğramadan önce 4 farklı takımda oynayan Nardeus, bu takımlar ile pek bir başarı yakalayamamıştır. Düşük seviye Avrupa takımlarını gezerken burada bir süre Reason Gaming bünyesinde oynamış ve ülkemizde de boy gösteren ku ile kısa süreliğine takım arkadaşı olmuştur.

Sonunda ilk takımına geri dönen Çek nişancı, buradan sonra Türkiye macerasına başlamıştır.

Öncelikle Merhaba

  Nardeus’un ülkemizde, formasını giydiği ilk takım Aces High Esports Club oldu. Böylece kendisinin yükselişi de hafiften başladı.

Takım, kısa süreli varlığına bir uluslararası turnuva birinciliği sığdırmayı başardı. Thaldrin, Theokoles, Energy IceCold, Nardeus ve Dumbledoge’dan oluşan takım, International Invitational Tourment 4 kupasını kaldırdı ve kısa bir süre sonra Dünya’da bir ilke imza attı.

Beşiktaş, Aces High Esports Club’ı bünyesine alarak Dünya üzerinde espor kolu olan ilk geleneksel spor kulübü oldu. Kemik kadroyu tamamen koruyan ekip ilk sezonlarında ligi kelimenin tam anlamıyla sildi süpürdü.

2015 Kış Mevisimi boyunca sadece iki yenilgi alan takım, playoff finallerinde Dark Passage’ı 3-0 mağlup etti. Böylece kurulduğu ilk seneden, göz korkutucu bir takım olduklarını tüm aleme duyurdular.

Yine de Beşiktaş’ın ve Nardeus’un yükselişi devam edecekti. 2015 International Wildcard Invitational turnuvası, önündeki yeni hedefiydi.

Kazananının 2015 MSI turnuvasına katılacağı Wildcard mücadelesi, o sezon Türkiye’de yapılacaktı. Ülkemizi temsil edecek takım ise tabii ki de Kış Mevsimi Şampiyonu olan Beşiktaş’tı.

Bangkok Titans, Hard Random gibi takımları geride bırakarak finalde Brezilya temsilcisi INTZ’in karşısına çıktı. Yıllardır Şampiyonluk Ligi takımlarının başına bela olan Brezilya bu sefer ayağımıza çelme takmayı başaramadı. Böylece hem efsaneler arasına girecek bir maç kaydettiler karşılaşmanın üçüncü maçı ile hem de MSI biletini kapmayı başardı.

Bahsettiğimiz INTZ-Beşiktaş karşılaşmasında oldukça iyi bir performans sergileyen Nardeus için taraftarlar bir şarkı bile uyarladı. Hangimiz Sevmedik adlı parçayı gitarı ile yorumlayan bir taraftar, şarkının sözlerinde profesyonel oyuncuya yer verdi. Böylece belki de ilk kez bir espor oyuncusu için bir şarkı yazılmış oldu.

Hayır, ‘Ferit Unutuldun’ sayılmıyor.

Devlerin arasında kendine bir yer edinen takım, burada pek başarılı olamadı. MSI 2015’den galibiyet yüzü görmeden ayrılan takım, Türkiye’de uzun bir süre devam edecek olan ‘tecrübelenme’ akımının öncülerinden oldu.

Türkiye’deki ikinci sezonunda da ligi birinci sırada bitirmeyi başarsa da finalde Dark Passage’a 3-1 kaybetti. Ardından ikinci bir merhabaya kadar ülkemiz ile yollarını ayırdı.

Tokat

Beşiktaş macerasından sonra bir süre daha takım takım dolaşmaya başladı Nardeus. Farklı minör liglerde mücadele etti. Arada ilk takımı olan eSuba’ya üçüncü kez uğradı ve Türkiye’den gittikten sonra beş kez daha takım değiştirdi. Hem de iki seneden daha kısa bir süre içerisinde.

Kariyerine yeniden bir durgunluk hakim olmaya başladı alt koridor oyuncusunun. Ne uluslararası ne de ulusal pek bir başarı yakalayamıyordu. Ülkemizde gösterdiği kadar iyi bir performans gösteremiyordu yurt dışında. Bunun nedeni oynadığı yerin kalitesinin artması değildi. Şampiyonluk Ligi, Avrupa’daki minör liglerden daha zorluydu elbet. Oyuncudaki performans düşüklüğünün nedeni belirsiz kaldı fakat bu, ona beslenen hayranlığı azaltmıyordu. Kendisinin Türkiye’ye ikinci kez gelişi birçok kişi tarafından bekleniyordu.

Ve geldi de. Supermassive bünyesine 2015 Yaz Mevsimi ortasında katıldı. Daha yeni kurulmuş olan bir takımdı Supermassive ve özellikle nişancıları olan Achuu Çöp, taraftarlardan birçok eleştiri alıyordu. Bu yüzden yeni transfer duyurusu gerçekleştiğinde birçok izleyici çılgına döndü. Nardeus geri dönmüştü. Yanında oynayacağı destek ise Beşiktaş’taki takım arkadaşı olan Dumbledoge’du.

Bu yüksek heyecanı karşılamakta biraz güçlük çekti Nardeus. Eskisi gibi göz dolduran Lucian performansları gösteremiyordu. Ligi birinci bitirmeyi başarsalar bile karşımıza,’tokatlamaya’ gelen nişancı, finalde bir kez daha Dark Passage’a kaybetti ve bu sefer dönmemek üzere ülkemizden ayrıldı.

Yavaşça Bitmek

Oynadığı bir sezonun ardından takımdan ayrılan Nardeus’un kariyeri çok uzun sürmedi. 2017’de birkaç ay Paris Saint-Germain bünyesinde oynadı ve sonunda, kariyerine başladığı yere dördüncü kez geri döndü. eSuba’ya. Burada da bölgesel bazı turnuvalara katılıp bazılarını kazandıktan sonra 2018’de takımdan ayrıldı. Emekliliğini açıklamamış olsa bile oyuncu 2018’den beri inaktif durumda.

Nardeus’un Türkiye’de oldukça niş bir hayran kitlesi var. Özellikle Beşiktaş’ta oynadığı dönemde izleyicilerin takdirini toplamıştı. İkinci gelişi ilki kadar ses getirmese de hayranlarını mutlu etmeyi başardı. Kendisini bir daha hiç görmedik. Bu günden sonra da görebileceğimizi pek sanmıyorum.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir