League of Legends League of Legends Haberleri

Tanıdık Yüzler: Untara

Büyük liglerden birisi olmadığı için Untara gibi, isminden söz ettiren oyuncuları Türkiye’de pek fazla göremiyoruz. Birçok espor izleyicisi tarafından Dünya’nın en iyi takımı olarak nitelendirilen SKT’den ülkemize gelmesi büyük yankı uyandırmıştı.

Tanıdık Yüzler serimizin ilk yazısında Bwipo’yu anlatırken ligimizdeki oynayan yabancı oyuncuları ikiye ayırmıştık. Şampiyonluk Ligi içerisinde efsaneleşenler ve sessizce gidenler. Untara, bu iki kategoriye de girmiyor. Transferi ile kendisinden söz ettirmiş fakat üst düzey oyununa rağmen efsaneler listesine adını yazdıramamıştır. Peki kendisinin nasıl bir kariyeri oldu? Ülkemizde nasıl bilindi? Serimizin ikinci yazısında sizlere bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Untara Kimdir?

Koreli League of Legends oyuncusu Park “Untara” Ui-jin, profesyonel kariyerine 2014 yılında Anarchy bünyesinde destek oyuncusu olarak başlamıştır. Burada Uijin adı ile oynarken Apdo, SnowFlower, cvMax gibi, espor sektöründe adını duyuran isimler ile aynı ortamda bulunmuştur.

Sonrasında hem ismini hem rolünü hem de oynadığı bölgeyi değiştirip Çin takımı EP Carries bünyesinde üst koridorda oynamaya başlamıştır. Çin’de Yizhen adı ile oynayan Park Ui-jin, bu takımda pek bir başarıl sağlayamayarak Star Horn Royal Club bünyesine geçmiştir. Kore’ye dönmeden önceki son takımı olan Star Horn Royal Club ile önce 2015 Demacia Kupası playoff maçlarında elenmiş, sonra da Çin ikinci ligi olan LSPL playofflarından mağlup ayrılmıştır.

Kendisinin Kore’ye dönüşü, birçok yıldızın bünyesinden çıktığı CJ Entus ile olmuştur. 2015 yılında LCK’de oynamaya başlayan üst koridor, artık kariyerinin devamında kullanacağı ismine geçiş yapmıştı. Untara.

Bu transfer, Untara için bir yükselme olsa da CJ Entus için işler pek yolunda gitmedi. 2016 Bahar mevsimini sekizinci sırada tamamlayan takım, Yaz mevsiminde ciddi bir düşüşe geçti. Lig aşamasında 18 maçın sadece 3 tanesinden zaferle ayrılan ekip, ligde kalma maçlarını kaybederek tarihi boyunca ilk defa ligden düştü.

Anlaşılacağı üzere Untara’nın pek parlak bir kariyeri olmadı. Gittiği çoğu takımda bir başarı yakalayamadı ya da ciddi başarısızlıklara maruz kaldı. Yine de CJ Entus sonrasında kendisine bir şans daha verildi. Bu şans insanları oldukça şaşırtmıştı çünkü kendisine verilen şans, League of Legends’ın efsanevi takımından gelmişti. SKT T1.

Zirvesi?

Yaşadığınız bölgenin ortalama takımlarında 3 yıl boyunca oynamışsınız. Büyük başarılar yazamamışsınız ve isminiz orta sıra takımları ile birlikte bile anılmıyor. Bir gün bir teklif alıyorsunuz. Bu teklife göre Öldürülemeyen Şeytan Kral’ın bir koridor üstünde oynayacaksınız.

SKT’den teklif alan oyuncu bu fırsatı tabii ki de geri çevirmedi. Eski üst koridor Huni yerine takıma katıldı ve neredeyse sıkıcı denilebilecek bir performans gösterdi. Burada sıkıcı kelimesi, kötü anlamında kullanılmamıştır. Aksine, kariyer geçmişi yüzünden kendisinden çok az şey beklenen Untara, bir şeyler yapmak için çabaladı. Yine de oynayışı ve KDA’sı o kadar ortalamaydı ki kendisini diğer üst koridorlardan ayıran neredeyse hiçbir şey yoktu. Ne iyi ne de kötü anlamda.

Untara’nın SKT’ye katılması ile birlikte takımda ciddi bir sıralama istikrarı başladı. Oyuncuyu 3 mevsim boyunca bünyesinde tutan Kore organizasyonu bu 3 mevsim boyunca tam 4 adet dördüncülük aldı. 2017 Yaz ligi, 2018 Bahar ligi, 2018 Baha playoffları ve 2018 Bölge elemeleri.

O zamana kadar toplam 3 Worlds şampiyonluğu bulunan takım bir daha hiç Worlds finali göremedi. Öyle ki 2018 Bölge Elemeleri maçlarında Gen.G’ye kaybedince uzun süre sonra ilk kez Dünya Şampiyonası’na katılamadı.

Tüm bunlar ve o sezon SKT’nin ligi yedinci sırada bitirmesinin ardından Untara ile yolların ayrılmasına karar verildi.

Geçici Arkadaşımız

Türkiye bir süredir kariyerli oyuncuların nefes alma bölgesi gibi bir yer haline geldi. GBM, Wolf, Naehyun gibi espor arenasındakşi önemli isimler genelde kısa süreliğine bize selam verip gidiyorlardı. Untara da o isimlerden birisi oldu.

2019 Yaz mevsimi maçları için ülkemize gelmesi, basında ciddi yankı uyandırmıştı. Dünya’nın en iyi takımı olarak görülen SKT’den direk ülkemize bir transfer yapılmıştı. Oldukça büyük bir olaydı bu. Sırf bu transferden yola çıkarak 1907 Fenerbahçe’yi ligin birinciliğine yazanlar olmuştu fakat işler öyle olmadı.

1907 Fenerbahçe, oldukça çalkantılı bir mevsim geçirdi. Koç değişikliği, oyuncu değişiklikleri derken takımda mevsim boyunca olduğu yerde kalan tek isim Untara oldu. Geri kalan isimler ya farklı farklı rollerde oynadı ya da yerine başkaları geldi. Tüm bunlar üst üste gelince Untara’nın iyi performansına rağmen 1907 Fenerbahçe ligi altıncı sırada tamamladı.

Playofflarda Galatasaray’a 3-1 kaybederek mevsim başındaki büyük umutlar yerini hayal kırıklıklarına bırakmış oldu. Birçok spiker, oyuncu ve taraftar, Untara’nın oyununu övüyordu. Ligde Vladmir ile attığı beşte beşin de bu methetmelerde büyük katkısı vardı.

Kendisi, bizimle geçirdiği tek sezonluk arkadaşlığın ardından memleketi olan Kore’nin yolunu tuttu. Şu anda Griffin bünyesinde, ülkemizde Fencer ismiyle oynamış Sword’un yedeği olarak bulunuyor. Bu mevsim takımıyla sadece iki maçta oynadı fakat o maçların ikisini de kaybetti.

Untara, pek göz önünde olan bir oyuncu olmadı hiç. Genellikle ortalama takımlarda oynayarak ortalama oyunlar ortaya koyan bir oyuncu. Kendisi şu anda 23 yaşında. Hala ismini yıldızlar duvarına yazdıracak zamanı var. Peki bunu yapabilecek kabiliyeti var mı? Bilmiyorum. Benim konum değil.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir