League of Legends League of Legends Haberleri

TBF 2018 şampiyonu Bahçeşehir Supermassive oldu

2018 Türkiye Büyük Finali’nde Bahçeşehir Supermassive ile Royal Bandits karşılaştı. Kazanan 3-1 ile Bahçeşehir Supermassive oldu. Kurulduğundan beri her finale katılan ve yalnızca TBF’yi kazanamayan SUP’ta özellikle SnowFlower ve GBM üst düzey performans gösterdi. RB tarafında ise her oyuncunun beklenilen performansta oynadığını gördük ancak SUP’un daha iyi hazırlandığı açık bir şekilde görülüyordu.

Günün ilk maçında Royal Bandits, Bahçeşehir Supermassive karşısında dominant bir galibiyet aldı. Sakin başlayan maçta SUP, aşt koridorda ki ikiye iki savaşa Stomaged’in, Closer’dan erken gelmesiyle oyuna önde başlayan taraf oldu. Ancak daha sonra hem Broken Blade’nin haritada Fabfab’dan daha hızlı davrnaması hem de Abbedage’nin orta koridor üstünlüğünü ele almasıyla birlikte alt koridorda baskı kuran RB, buradan Alev Ejderi, iki skor ve ilk kuleyi almayı başardı. Bu sayede öne geçen RB, özellikle Closer ve Abbedage’nin iyi performanslarıyla üstünlüğünü arttırdı. Aldığı objektiflerle birlikte rakibinin de güçlenmesini engelleyen RB, 22.dakikada aldığı Baron güçlendirmesiyle beraber alt koridordan ittirerek ve taşıyıcılarının üstünlüğünü kullanarak maçı bitirmeyi başardı.

İkinci maçta Bahçeşehir Supermassive eşitliği sağlayan galibiyeti aldı. Bu maçta önceki msça benzer bir senaryo yazıldı ancak taraflar değişti. SUP, erken oyunda Stomaged’in iyi oyunlarıyla öne geçmeyi başardı ve alt koridordan devamlı baskı yaptı. Alt koridordan kurduğu baskıyı objektife dönüştüren SUP, bu maçta seçtiği Urgot ve Orianna tercihleri ile maçın bütün önemli savaşlarını kazanmayı başardı. Ayrıca Zeitnot’un alt koridorda; Fabfab’ın da üst koridorda önde olmasını çok iyi değerlendiren SUP, bu üstünlükleri takım savaşlarını Orianna, Urgot ve Ashe etrafında oynarak arttırmayı başardı. Oyun sonunda aldığı Baron güçlendirmesi ve Alev Ejderi ile rakibine bir hamle şansı daha tanımayan SUP, inhibitörleri aldıktan sonra rakibini kendi üssüne hapseti ve rakibinin üssünde yaptığı güçlü takım savaşıyla birlikte maçı kazanmayı bildi.

Üçüncü maça SUP hızlı başladı ve RB’nin kırmızı güçlendirmesini çalarak ormanda üstünlük sağladı. Ancak Closer oyun başında alt koridora yaptığı baskın ile harika cevap verdi ve iki skor alarak durumu eşitledi. Daha sonra SUP’un Dağ Ejderini alması karşısında katliam yapan RB, orta koridorundaki Zoe’yi de özellikle bu hamleyle çok fazla öne geçirmiş oldu. RB orta oyuna önde girmiş olmasına rağmen rakibinin etkili takım savaşı kompozisyonuna karşı gelemedi. Ve SUP yaptığı takım savaşları ve aldığı Baron güçlendirmeleri ile birlikte üstünlüğü ele alan taraf oldu. 35.dakikada ikinci kez Baron güçlendirmesini alan SUP, önce üç inhibitör açtı daha sonra ise yaptıkları takım savaşıyla birlikte maçı kapattı.

Serinin son maçında toplam 42 skor çıktı ve serinin en kaotik maçı olduğunu söyleyebiliriz. Her iki takım da birbirine her hamlede karşılık verdi ve ortaya 21-21’lik bir skor çıktı. Özellikle GBM’in tekrar bize gösterdiği Xerath seçimi izleyen herkesin takdirini topladı. Sezon boyunca hemen hemen hiç bir takımın yapamadığı şekilde RB’ye karşı orta koridoru kazanan SUP, bu baskısını skor ve objektife çevirmekten geri adım atmadı. SUP’un orta koridordan kurduğu bu baskı maçın belirleyici etkeni oldu diyebiliriz. RB tarafında ise Urgot olmadan herhangi bir savaşın kazanılmaması bir problem gibi gözüktü. Özellikle Freeze ve Dumbledoge’nin çok fazla dürtülerek takımını savaşlarda eksik bırakması RB’nin canını sıkan şeylerden bir tanesiydi. 39.dakikaya gelindiğinde ise RB, Baron güçlendirmesini aldı ancak SUP geri adım atmadı ve RB’nin araya giren tanklarını hızla indirdikten sonra 5’e 3 bir biçimde rakibinin üstüne gitti. Rakibini kendi üssüne kadar kovalayan SUP, burada da geri adım atmadı ve maçı bitirmek için gerekli hamleyi yapıp inhibitörü açtı ve ittirerek maçı bitirdi. Bu maçtan sonra 3 yıllık TBF hasretini sona erdiren SUP, gözünü Dünya Şampiyonası ön elemelerine dikti bile.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

1 Comment

  • Lahmaç 17 Eylül 2018

    Royal Bandits’in hakkı yendi ikinci maçta tam savaşı kazanacakken duraklama getirildi ve her şey o anda mahvoldu sup galip geldi iş işten geçmişti tam tf yi alıcak maç biticek yine maçı supa kazandırma çabası tam bir saçmalık gmb xerath ile 1v9 oynadı mesela supun diğer oyuncuları birşey yapamadı o tf de duraklama olmasa rb şampiyondu bunu herkes biliyor hala supu şampiyon yapma neyin inadıysa bu..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir