League of Legends League of Legends Haberleri

TBF Yarı Final analizleri: Beşiktaş – Team Turqality

Şampiyonluk Ligi’nde Türkiye Büyük Finali öncesinde son viraj olan Yarı Final için eşleşmeler geçtiğimiz hafta belli oldu. Çeyrek Final maçlarının arından rakiplerini mağlup eden HWA.Gamesatış ve Team Turquality, kendilerini bekleyen Beşiktaş ve Dark Passage’ın karşısına çıkacak. Yarı Finalde Beşiktaş, Team Turquality ile eşleşirken, Dark Passage’ın rakibi ise HWA.Gamesatış oldu.

Biz de Yarı Final eşleşmelerinin ilk ayağı olan Beşiktaş ve TT mücadelesi için, koridor bazında oyuncu karşılaştırmalarını odak alarak detaylı bir inceleme yazalım dedik. Hazır bu işe girişmişken takımların performanslarını da araya sıkıştırdık.

Beşiktaş-Team Turquality
Skor tahmini: Beşiktaş 3-1 Team Turquality

Yarı finalin ilk maçı, 1 Ağustos Cumartesi günü Beşiktaş ve Team Turquality arasında 5 maçlık bir seri üzerinden oynanacak ve 3 maçı kazanmayı başaran takım final biletini kazanacak. Analizimize başlamadan önce, Beşiktaş ve TT ekiplerinin normal sezonda aralarında oynadıkları maçlarda neler olduğunu bir hatırlayalım. İlk haftanın son maçında karşı karşıya geldikleri mücadelede Beşiktaş “rahatsız edici” bir üstünlükle maçı sadece 31 dakikada kazanmıştı. Ardından 5. haftada yeniden karşı karşıya gelen iki ekibin mücadelesinde BJK’nin destek oyuncusu Dumbledoge’nin efsanevi performansı takıma galibiyeti getirmişti. Elbette normal sezondaki iki maçta da Beşiktaş’ın rakibini yenmesi, bizlere yarı final maçlarının da bu kadar kolay geçeceğini göstermiyor. Team Turquality’nin sene içerisinde yaşadığı sorunlar ve oyuncu değişikliklerinin ardından performansının şaha kalktığını, Beşiktaş’ın ise oyuncu değişikliklerinin ardından performansının biraz düşüşte olduğunu bilmekteyiz. Kaldı ki Kış Mevsimini domine eden takım, MSI tecrübesinin ardından Yaz Mevsimi için de en büyük favori konumundaydı. Play-off’lar öncesi ise Beşiktaş’ın şampiyon olabileceği konusunda soru işaretleri çoğu kişinin kafasında oluşmaya başlamış durumda. Takımın TBF’ye gelirken şampiyonluk yolunda rakiplerinden bir adım geride olduğu da bir süredir maçları takip eden çoğu kesim tarafından dile getiriliyor.

Team Turquality cephesinde ise işler yolunda gözüküyor. Çeyrek Finalde 3-1’lik net bir skorla rakibini mağlup ederek Yarı Finale çıkan ekipte Xyraz ve ormancı Rawbin’in uyumu göze çarpmakta. Kazanılan üç maçta da Xyraz’ın oldukça etkili olduğunu ve bunun yanında Rawbin’in takıma oldukçu yararlı işler yaptığını gördük. LongB’nin de gün geçtikçe yeni koridoruna alışması, Nişancı Revancje’in çeyrek finalde rakibi Ruvelius’a koridoru dar etmesi, TT’nin yarı finale umutla bakmasının en önemli sebepleri. Takımın ayrıca değişen oyun metasına kolay uyum sağladığını da son haftalarda gördük. Özelikle Çeyrek Final serisinde OHM’ye karşı ilk maçta harika bir taktikle sahaya çıkıp, bunu doğru uygulayarak rakibini outplay eden TT, diğer maçlara ise tamamen farklı stratejilerle çıkarak stratejik zenginliğini de bize göstermiş oldu. Ama TT’nin unutmaması gereken de çok önemli bir şey var. Her ne kadar formunda olmayan bir rakibin karşısına çıkıyor olsalar da, karşılarında rakibin hatalarını çok iyi okuyan ve cevap veren bir Beşiktaş görecekler. Beşiktaş’ın hem tecrübe hem de bireysel yetenek olarak Oyun Hizmetleri’nden üstün bir takım olduğunu söyleyebiliriz.

Serinin kilit noktalarından bir tanesi ise şampiyon yasaklama ekranı olacak. Team Turquality’nin kırmızı taraftayken neyi açıkta bırakıp yeni yasaklayacağını çok iyi analiz etmesi gerekiyor. Aynı durum Beşiktaş için de gerekli olmasına rağmen, Beşiktaşlı oyuncuların şampiyon havuzları rakiplerine göre daha geniş bir durumda ve bu da kendilerine inanılmaz bir avantaj sağlıyor. Oyuncuların şampiyon havuzu demişken, artık koridorlara da detaylı bir göz atalım:

Thaldrin- Xyraz (Üst Koridor)

Beşiktaş’ın kaptanı ve üst koridor oyuncusu Thaldrin, takımın yıldız oyuncusu konumunda. Her zaman oyun yapabilen ve attığı ışınlar ile savaşın kaderini değiştiren bir yapısı var. Geride olan takım arkadaşlarını bile rahatlatan şu düşünce ise, rakiplerinin rüyalarına girecek türden: “Thaldrin daha takım savaşlarına katılmadı, katılınca işler kesinlikle değişecek.” Thaldrin’in bu başarısında geniş bir şampiyon havuzunun yer alması oldukça büyük bir etken. Takımlar çoğu zaman yaptıkları yasaklamaları Thaldrin için yaparken, bu durum diğer Beşiktaşlı oyuncuların istedikleri şampiyonu almasına olanak sağlıyor. Normal sezonda 5 kez Gnar, 3 kez MaoKai, 2 kez de Hecarim ile oynayan Thaldrin’e Hecarim ve Rumble yasaklamasının kesinlikle yapılması gerekiyor.

Xyraz’a baktığımızda ise, oyuncunun mavi tarafta yer aldığı karşılaşmalarda Rumble tercihini görebiliriz. Xyraz’ı normal sezonda 4 kez Shen, 4 kez Hecarim ve 3 kez Rumble oynarken izleme imkanı yakaladık. TT ekibininin Hecarim ve Rumble yasaklaması yapıp üst koridora Shen seçmesi de muhtemel bir olasılık. Çeyrek finalde 4 maçın 3’ünde Fizz’le oynadığını da düşünürsek, bu şampiyon seçimini yine görme olasılığımız da oldukça yüksek. İki oyuncunun attığı ışınlar ile oyunu değiştirme potansiyellerine bakacak olursak, Thaldrin’in daha üstün olduğunu söyleyebiliriz. Ona karşı Xyraz’ın oldukça baskın ve agresif oynaması gerekiyor. Tabii değinilmesi gereken önemli bir nokta daha var: Takımların koridor değişikliği yapması. Koridor değişikliği durumlarında da hem Beşiktaş’ın, hem de Thaldrin’in rakibinden daha tecrübeli olduğunu söyleyebiliriz.

thaldrin.jpg 12

Taiki – Rawbin (Orman)

Şu anki meta düşünüldüğünde iki ormancının da şampiyon havuzu arasında bir fark yok. Her ikisi de ilk öncelik olarak Gragas’ı tercih ederken, kırmızı tarafta bulunan rakipleri için Rek’sai yasaklaması yaptıklarını görebiliriz. Taiki’nin Rek’sai ve Gragas dışında, Evelyn ile normal sezonda oynadığını görmüştük, Rawbin’in ise J4’ü bir maçta tercih ettiğini hatırlıyoruz. Taiki takıma katıldıktan sonra Beşiktaş toplamda 5 galibiyet 1 mağlubiyet alırken, Rawbin ise takımının kaderini değiştirmiş ve TT’yi play-off’a 4. sıradan sokmayı başarmıştı. Rawbin erken baskınlar ve karşı baskınlar konusunda olukça başarılı bir isim olmakla beraber, KDA istatistiklerinde de ligin en iyi ormancısı konumunda. Rawbin Xyraz ile, Taiki ise Avenuee çok iyi anlaşıyor. Bu ilişkilerin seriye yansıması ise kaçınılmaz gözüküyor. Taiki’nin TT orta koridor oyuncusu LongB üzerine oynaması muhtemel bir senaryo, fakat Rawbin’in karşı baskınları gelirse işler tersine gelişebilir. Her iki ormancının oyun yapısı ve performanslarına bakarsak Rawbin’in daha üstün olduğunu söyleyebiliriz.

rawbin

Avenuee – LongB (Orta Koridor)

İki ismin karşılaştırmasına geçmeden önce geçmişlerine bakacak olursak Avenuee’nin hem orta koridor tecrübesi hem de kariyer açısından LonB’den önde olduğunu söyleyebiliriz. LonB’nin bu sezon orta koridora geçtiğini ve alışma sezonunda olduğunu da göz önünde bulundurarak, oyuncunun çok sıkı çalışıp eksiklerini kapatmaya gayret ettiğini biliyoruz. Ligin ikinci yarısından sonra performansını arttıran LongB, yaptığı baskınlar ve haritada gezinmesiyle ün salmış durumda. Koridorda geriye düşse bile skor vermeyen bir görüntü içerisine girmeye gayret ediyor ve Rawbin tarafından sürekli yardım istemekten de çekinmiyor. Avenuee ise herkesin yakından bildiği bir isim ve performansıyla Beşiktaş’a neden geldiğini kanıtlamış durumda. Energy’nin yerine gelerek karar mekanizmasına katkıda bulunan oyuncu, bunun dışında geniş şampiyon havuzuyla da takımını bir adım ileri taşımış durumda. Avenuee’daki şampiyon havuzunun LongB’ye oranla gerçekten çok daha geniş olduğunu belirtelim. Ligde 2 kez Azir  performansını izlediğimiz oyuncuya Azir yasaklamasını görebiliriz. LongB’nin de Azir hakimiyetini geliştirdiğini düşünürsek(*), bu şampiyonu TT ellerinde görme ihtimalimiz de bulunuyor. Nitekim hem metaya uygun şampiyonlardaki performansı, hem de şampiyon havuzuyla Avenuee’nin, LongB’den üstün olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte iki oyuncunun performansı Yarı Final serisindeki en kilit nokta olacak diye düşünüyoruz. LongB’nin direncinin üst noktada olması ve Rawbin’in yardımlarıyla Beşiktaş’ın orta koridoruna zorlu dakikalar yaşatabilirler. Beşiktaş cephesinde ise takım arkadaşları Avenuee’nin pozisyon bilgisine ve Thalrin’e yapılacak yasaklamalar sonrasında açıkta kalacak şampiyonlar konusunda sıkıntı çelmeyecek olmasına güveniyor. Oyuncunun çok daha zorlu rakiplere karşı başarılı performansını gerek Avrupa’da gerek ise Türkiye’de görmüştük.

avenuee

*(LongB’nin Çeyrek Final’in ilk maçında OHM karşısındaki başarılı Azir oyunu)

Nardeus, Dumbledoge – Revanche, Un1tback (Aşağı Koridor)

Geldik en alt koridora. Her iki takımın nişancılarının yaz mevsiminde gösterdikleri performans ve takımlarına etkileri göz önüne alınca, Revanche’in burada birkaç adım önde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hem HWA’da hem TT’de harika performanslar sergileyen oyuncunun aksine Nardeus’un ise Kış Mevsimi’ne oranla performansında büyük bir düşüş söz konusu. Energy’nin ayrılmasıyla mutsuz olduğu konuşulan oyuncunun performansındaki bu düşüş takımına da yansıyor. Beşiktaş’ın TBF’de mutlak favori olarak gösterilmemesinin en büyük sebeplerinde bir tanesi, takımın artık eskisi kadar güçlü olmaması. BJK’nin yenilmeyecek bir takım olarak görülmemesinin altında da Nardeus’un düşen performansının etkisi çok büyük. Beşiktaş’ın destek oyuncusu Dumbledoge’un lig istatistiklerinde KDA sıralamasında lider olduğu belirtelim. Nardeus’un aksine hem takımını hem de aşağı koridoru çekip çeviren bir oyuncu konumuna evrilmesi ise sadece 1 yılını aldı. Oyuncunun bu süreçte gösterdiği ilerleme, ne kadar gelişime açık bir isim olduğunu bizlere gösteriyor. Oyun yapabilecek bir destek oyuncu olması çoğu zaman takımının ve maçın kaderini değiştirmesine olanak sağlasa da, onun da performansında çok az bir düşüş olduğu gerçek. Bard ile 6 kez, Morgana ve Thresh ile de 3 kez oynayan başarılı destek oyuncusun şampiyon havuzu bir hayli geniş. Türkiye’de henüz göremediğimiz destek Shen’i belki de bu hafta onun ellerinde görebiliriz.

Team Turquality cephesinde ise performansını son haftalarda iyice arttıran bir Un1tback görmekteyiz. Dumbledoge’un aksine Alistar ve Nautilus seçimleriyle ön plana çıkan oyuncunun, çeyrek finaldeki Nautilus performansı oldukça etkiliydi. İki oyuncunun şampiyon seçimlerinden de görebileceğimiz üzere, Un1tback daha tank şampiyonlar ile oynamayı seçerken, DumbleDoge ise oyun yapabilecek şampiyonları seçmeye özen gösteriyor.

Bu noktada nişancılara geçecek olursak, agresif oynamayı adeta yaşam felsefesi haline getiren Revanche, karşısında kırılgan bir şampiyon seçen Dumbledoge’u görünce üstüne oynamaktan çekinmeyecektir. Hem ligde hem de TBF Çeyrek Finalinde Sivir’i öncelikli seçimi haline getiren oyuncuya Beşiktaş’ın nasıl bir önlem alacağı merak konusu. Agresifliğini kontrol ettiğinde ve azıcık öne geçmesiyle beraber koridora adeta ölüm bulutu gibi yıkılan oyuncunun Nardeus’a göre bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz. Agresifliğini kontrol edemediği ve pozisyon hatasını yaptığını sıklıkla gördüğümüz oyuncunun performansı TT’nin kaderini belirleyecek. Nardeus’un normal sezonda 5 kez Kalista seçtiğini gördük ve TT için bu gerekli bir yasaklama olarak görülebilir. Tabii bu durumda orta koridor ve üst koridor yasaklamasından bir hak aşağı koridora verilince, işler Beşiktaş’ın lehine dönebilir. Revanche’in Kalista performansı ise merak konusu. Oyuncu yeterince çalıştıysa Kalista’yı kendilerine seçebilirler ama bir numaralı öncelik kesinlikle yasaklanması yönünde olmalı diye düşünüyoruz. Nardeus’un arkasında Dumbledoge gibi bir kurtarıcı olması da kendisi adına rahatlatıcı bir etken olabilir ama düşen performansını yukarılara çekemez ise, TT alt koridorda üstünlük sağlayabilir.

dumble

Koridor bazında incelemelerimizin ardından analizimin sonuna gelirken, dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, Beşiktaş’ın kurulduğu andan itibaren ilk defa zorlandığı ve morallerinin üst düzeyde olmadığı bir dönemde bu maçın oynanacak olması. Beşiktaş’ın bunu bir çıkış ve kendini kanıtlama maçı olarak görmesini bekliyoruz. Takım oyunları ve harita görev bilinçleri TT’ye göre daha üst düzeyde. Zor durumda nasıl bir performans gösterecekleri ise merak konusu. Eğer sezon başındaki Beşiktaş’ı sahada göremezsek, TT’den çok büyük bir sürpriz ile karşılaşabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir