League of Legends

Team Turquality: Doğru yolda adım adım

League of Legends Türkiye sahnesindeki en eski oluşumlardan bir tanesi olan Team Turquality, geçmişinde çok sayıda başarıya imza atmış bir takım olarak karşımıza çıkıyor. Henüz Türkiye liginde şampiyonluk unvanını elde edememiş olmasına rağmen, TT birçok büyük turnuvada podyuma çıkma başarısını gösterdi ve her zaman saygı duyulması gereken oyuncuları bir araya getirmeyi başardı. 2015 yılı Şampiyonluk Ligi Kış mevsiminde istediği sonuçları alamayan ekip, gözünü yaz dönemine dikti ama bazı sorunlarla karşılaştı.

Yaz sezonunun kış sezonundan daha önemli olmasının yanında, Dünya Şampiyonası’na gidebilmek için takımların kıyasıya bir rekabete gireceği bu mevsimde, birçok takım gibi TT ekibinde de değişiklikler oldu. Ülkemizdeki Türk orta koridor oyuncusu eksikliği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Şu anki takımların kadrolarına baktığımız zaman, 8 takımdan 5 tanesinin orta koridor oyuncusu Türk, fakat önemli olan nokta, bu oyuncuların büyük bölümünün ligdeki farklı takımların formasını sırasıyla giymesi. Yani alttan gelen bir jenerasyonun olmaması, Avrupa sunucularına göre Türkiye sunucusunun bir eksikliği olarak görülebilir. Bunu da göz önüne alan TT’de, ülkemizde ünlü bir üst koridor oyuncusu olan ve kış mevsiminde Üst koridorda gördüğümüz Serkan ‘longB’ Ülkücü, yaz sezonu öncesi orta koridora geçmeye karar verdi ve takımının orta koridor ihtiyacını karşılamaya karar verdi. Takımı ise ona güvenerek üst koridor ve ormancı tercihini yabancı oyunculardan yana yaptı ve lig başlamadan önce Xyraz ve Tanky’i takıma kattı. Aşağı koridorda ise KillerEs ve Un1tback ile yola devam kararı alındı.

İlk hafta HWA ve Beşiktaş karşısında rekabet unsuru yaratabilecek bir mücadele koyamadan yenilen takımda orta koridora geçme kararı alan LongB’nin berbat performansı kafalarda soru işareti yaratmıştı. TT’de kış sezonunda da büyük eleştirilere maruz kalan aşağı koridor ikilisinin yanında, ormancıları Tanky’nin de performansı ilk hafta itibariyle iç açıcı bir durumda değildi. Takım uyumları kötü, karar verme mekanizmalarında eksiklikler bulunuyordu. Bunun üzerine 2. hafta öncesi LongB’nin 2 maç ceza alması, takımın umutlarını iyice düşürdü. Bir haftalığına eski lig oyuncusu Misery ile anlaşan takım, onun da kötü bir performans sergilemesi sonucu 2. haftayı da galibiyet alamadan geçti. İki maçlığına takıma katılan bir oyuncunun mucize gerçekleştirmesini kimse beklemiyordu ama hem takımın ormancısı Tanky’nin pasif oyunu, hem de nişancı destek uyumunun kötü olması sonucu NumberOne ve Crew takımına karşı yenilmekten kurtulamayan bir TT izledik.

3. hafta öncesi ise Team Turquality’nin doğasında olan rekabetçi ruhun geri gelmesi için kadroda değişiklik yapmaya karar verildi ve ormancı Tanky ve KillerEs ile yollar ayrıldı. Ormancı pozisyonu için Xyraz’ın vatandaşı olan ve aralarında abi-kardeş ilişkisi bulunan eski profesyonel oyuncu Rawbin takıma katıldı. Nişancı olarak da HWA’dan ayrılan Revanche, Team Turquality’e katıldı. Oyuncu, iki hafta sonucunda ligin altını üstüne getirmiş ve muazzam bir performans göstererek çoğu istatistikte ilk sıralara yükselmişti. Revanche’i gönderen HWA’nın bu tercihi çok tartışıldı. Her takımın farklı stratejileri göz önüne alındığında, bu hamlenin sonuçlarını ilerleyen haftalarda daha net bir şekilde gözlemleme fırsatımız olacağını söyleyelim. Yine de daha iki hafta geçmesine rağmen HWA’nın Revanche sonrası sadece 1 galibiyeti ve 3 de mağlubiyeti bulunuyor. Asıl önemli olan nokta ise TT ekibi, Rawbin ve Revanche’in takıma katılmasının ardından 2 haftada 4 galibiyet aldı ve henüz yenilmedi. Team Turquality’nin kazandığı maçlarda sergilediği güzel performansın ardından ise akıllarda beliren soru ortaktı: İki oyuncu bir takımın kimliğini değiştirir ve performansına bu derecede bir etki yaratır mı? Hem de iki haftada?

Team Turquality, ligin 3. haftasında Oyun Hizmetlerini ve Atlas takımlarını yenerken, 4. haftada ise ligin güçlü 2 ekibi olan DP ve HWA’yı yenmeyi başardı. Bu maçların hepsinde rahat kazandıklarını, üstün bir performans gösterdiklerini hatırlatalım. İlk iki hafta sonucunda çökmüş bir takım, nasıl oldu da küllerinden yeniden doğdu?

Tüm bu değişimler, takıma yeni katılan Rawbin’den başlıyor desek yanılmış olmayız. Tecrübeli oyuncu, vatandaşı Xyraz ile güzel bir ikili oluşturarak, takımın tüm çehresini değiştirmeyi başardı. Pozitif oyununun yanı sıra yaptığı baskınlar ve pozisyonları mükemmel okuması sonucu gerçekleştirdiği karşı baskınlar ile fark yaratan oyuncu oldu. 2 haftalık performansı sonucu KDA istatistiğinde de ligde ilk sıraya çıktığını belirtelim.

Şimdi Rawbin’in pozisyon bilgisinin üst düzeyde olduğu ve ne kadar kaliteli bir ormancı olduğunu göstermek için size birkaç örnek sunmak istiyoruz:

İlk örneğimiz 4. haftaki Dark Passage karşısında oynadıkları maçtan alındı. Bu pozisyonda TT üst koridor oyuncusu Xyraz’ın çok ittirdiğini gören DP ormancısı Crystal baskına geliyor. Bunu iyi okuyan ve oraya bir baskın geleceğini hisseden Rawbin de olay yerine tam zamanında yetişiyor ve hem arkadaşının ölmesini engelliyor hem de Rek’Sai skorunu takıma kazandırıyor. Tüm iyi ormancılarda olması gereken en başlıca özellik olan, “doğru zamanda doğru yerde bulunma”nın örneğini Rawbin’den bu pozisyonda izliyoruz.

Diğer pozisyonumuz ise gene Rawbin’in oyunu güzel okumasına yönelik. Gnar’ın sıçrasının olmadığını bilen Dark Passage ormancısı Crystal, akıllı bir hamleyle az önceki baskından 1-2 dakika bile geçmeden tekrar baskına geliyor ve Yasuo ile beraber skor almak istiyorlar. Ama Rawbin, Gragas ile beraber yine doğru zamanda doğru yerde olmayı başarıyor ve yaptığı karşı baskınla Gnar ile beraber 2 skoru takımına kazandırıyor. Bu noktada pozisyonun kahramanı tabii ki Gragas, çünkü karşı ormancının oraya baskına geleceğini hissetmek ve o noktada karşı baskını yapmak çok önemli bir yetenek.

Bir diğer pozisyonumuz ise, bu sefer karşı baskın değil güzel bir zamanlamayla aşağı koridora yapılan bir ninja baskın. Bu pozisyonda çalıda bekleyen Gragas vücut darbesi yeteneğiyle rakibe hasarını veriyor ve ultisini kullanıyor. Sıçra kullanan rakip nişancı pozisyon dışı kalırken, rakip destek oyuncusu Nautilus’u kendi arkadaşlarına doğru fırlatan Rawbin’in ardından Revanche’a ise sadece skoru almak kalıyor. Pozisyonun hemen devamında az canıyla beraber kule altına kaçan Urgot’a başarılı bir kule altı denemesi giren Rawbin ve arkadaşları, bir skor daha alıyor ve 14 dakikada yaptığı 3 harika baskınla beraber takım olarak oldukça öne geçiyor.

Team Turquality’de yaşanan bu değişim elbette sadece Rawbin’in başarılı performansıyla beraber olmadı. Takım, yapılan yeni transferlerle daha da konsantre oynamaya başladı ve harita rotasyonlarını çok iyi ayarlamayı öğrendi. Savaşa giriş, savaştan çıkış ve global görevler gibi konularda takımın iletişimi ve uyumu son iki haftada, ilk iki haftaya göre oldukça üst düzey bir durumda. İlk iki hafta sonucunda tekli sırada maç oynar gibi oynayan oyuncular, yaşanan bu değişimle beraber takım olma yolunda güzel adımlar atmışa benziyorlar.

Sıradaki pozisyonumuz ise 4. hafta oynadıkları bir diğer maç olan HWA maçından alındı. TT ekibinin harita rotasyonlarında ve zamanlamalarında yaşanan olumlu değişime güze bir örnek. 3 kişilik HWA ekibi orta koridorda ilk kuleyi alıyor ve ardından 2. kule altında Azir’i öldürmeyi başarıyor, lakin Rawbin ve vatandaşı Xyraz, Ryze’ın bu hatasını affetmiyor ve skoru almayı başarıyor.

Pozisyonun devamında ise dağınık bir savaş izlemeye devam ediyoruz. HWA ekibi 3 kişilik bir ekiple aşağı koridorda aksiyon arıyor ve Revanche’ı öldürmeyi başarıyor, ardından ise az önce Ryze skorunu almayı başaran Rawbin ve Xyraz güzel bir harita hareketliliği ile olay yerine zamanında geliyor ve skorları birer birer topluyor.

Şimdi ise Rawbin’in başarılı karşı baskının ardından, hem aşağı koridordan gelen Nautilus hem de orta koridordan gelen Azir ile TT takımının harika harita hareketliliğine bakalım. Savaşta bir anda sayıca üstünlüğü ele geçiren TT oyuncuları kolayca skorları almayı başarıyor.

Team Turquality’deki bu değişikliklere hep olumlu tarafından baktık. Tüm bu güzel gelişmelere rağmen TT ekibinin hala çok sayıda eksiği bulunmakta. Bunların en önemlisi orta koridorda LonB’nin performansı. Uzun vadede LongB’nin orta koridora iyice alışması ve şampiyon havuzunu geliştirmesiyle takımın fayda görebileceği önemli bir gerçek olsa da, TT’nin kısa vadeli hedeflerinde ne derece faydalı olacağı kafalarda soru işareti yaratıyor. Yine de LongB’nin ilk haftaya göre üçüncü ve dördüncü haftada performansında gözle görülür bir artış olduğunu vurgulayalım. Bunun yanında TT’nin takım olarak karar verme mekanizmalarında da eksiklikler olduğunu söyleyebiliriz. HWA karşısında gördük ki, kazanılan savaşlar sonrası harita üzerinde global görevler açısından alınan skorlar, beklendiği ölçüde bir avantaja dönüştürülemedi.

Lige 0-4 başladıktan sonra durumunu 4-4’e getiren ve playofflar öncesi umutlanan TT takımının önümüzdeki haftalarda nasıl bir performans göstereceğini hep beraber izleyeceğiz. Fakat şunu da belirtmekte fayda var, yeni transferleriyle beraber TT ekibi League of Legends’in doğrularını yapan ve seyri oldukça keyifli bir ekip hâline gelmiş durumda.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir