League of Legends League of Legends Haberleri

Şampiyonluk Ligi 2017 Kış Mevsimi Çeyrek Final: HWA-FB

Şampiyonluk Ligi 2017 Kış Mevsimi’nde normal sezonun tamamlanmasının ardından, heyecan çeyrek final karşılaşmalarıyla son sürat devam ediyor.Çeyrek finallerin ikinci ve son serisinde Vadi’de HWA Gaming ile 1907 Fenerbahçe Espor karşı karşıya geliyor.

Normal sezonu sıralamada altlı üstü bir şekilde bitiren iki ekipten Fenerbahçe, rakibi HWA Gaming’i karşılaştığı iki seride de mağlup etmeyi başarmıştı. Şimdi ise çeyrek finallerde kozlarını paylaşacak ekiplerden HWA şeytanın bacağını kırma, Fenerbahçe ise rakibine karşı yakaladığı galibiyet serisini sürdürme amacıyla sahne alıyor. Orta koridor ve orman oyuncularının performanslarının çok önemli olacağı seride, kimin yıldızlaşıp takımını bir üst tura taşıyacağını her birlikte göreceğiz. Çok iyi bir normal sezon aşaması geçiren Trix’e, performansı oldukça fazla eleştirilen Reach’in cevap verememesi, Fenerbahçe adına en kötü senaryolardan biri olacaktır. Öte yandan mevsimin çaylağı seçilen Xico’nun da tecrübeli Frozen karşısında ne yapacağı merak konusu. Kazanan takımın SuperMassive’in rakibi olacağı serinde beşinci maçı görme olasılığımız da oldukça fazla. Karşılaşmaların kısa özeti şu şekilde:

HWA Gaming 0-1 1907 Fenerbahçe Espor

Seçimler

HWA: Nautilus, Rengar, Ahri, Ashe, Thresh

FB: Fizz, Lee Sin, Cassiopeia, Ezreal, Karma

Yasaklamalar

HWA: Syndra, Renekton, Lulu – Kennen, Vladimir

FB: Graves, Taliyah, Camille – Tahm Kench, Malzahar

Maça büyük bir sürprizle başladık desek yanılmış olmayız. Zira orta koridorda ligimizin en iyi oyuncusu seçilen Frozen, oyun başında birden fazla kez Xico’ya bire birde skor vermekten kurtulamadı. Böylece çok öne geçen Ahri, artık rakibine koridoru dar etmeye başladı. Fenerbahçe tarafında ise bu üstünlüğe, diğer koridorlarda alınan skorlar ve Alev Ejderleri ile karşılık verildi. Özellikle normal sezonda çok fazla eleştirilen Reach’in, muazzam bir Lee Sin performansı ortaya koyması ve takımının skorlar almasında başrol oynaması HWA adına beklenmedik bir şeydi. Üst koridorda Fizz oynayan Thaldrin ve Ezreal ile padden da performanslarıyla taraftarları tatmin etti. Aşağıda dört kişilik rotasyonla iki skor alıp ilk kule altınını hanesine yazdıran HWA, orta koridorda oluşan farkla da altında oyunun ortalarına kadar öndeydi. Ancak orta koridorda çıkan takım savaşında skor vermeden rakipten üç kişiyi düşüren Fenerbahçe, altın farkında öne geçmeyi başardı. Ardından ikinci Alev Ejderi’ni alırken HWA’nın başlattığı savaşa iyi karşılık veren ekip, üstünlüğü iyice ele geçirdi. Öyle ki aşağıda beş kişiye karşı savaşan ve katliam yapan Thaldrin – Frozen ikilisi, takım arkadaşlarına ihtiyaç duymadan maçın bitirilmesini sağladı ve böylece erken oyunda geriye düşen FB, çok iyi bir oyunla seride 1-0 öne geçmeyi başardı.

HWA Gaming 0-2 1907 Fenerbahçe Espor

Seçimler

HWA: Irelia, Kha’zix, Orianna, Ashe, Nautilus

FB: Fizz, Lee Sin, Ahri, Lucian, Karma

Yasaklamalar

HWA: Syndra, Lulu, Renekton- Ezreal, Caitlyn

FB: Graves, Taliyah, Camille – Tahm Kench, Malzahar

İlk maçta Xico’ya karşı koridorda ezilen Frozen’ın intikamı acı oldu. Reach’in baskını sonrası ilk skoru alan Koreli, bu üstünlüğü fazlasıyla kullandı ve rakibine koridoru adeta dar etti. Üst ve orta koridorlarda skorları alınmasına yardımcı olan Reach de, herkes Frozen’ın takımı taşımasını beklerken, performansıyla ilk iki maçta izleyenleri büyülemeyi başardı. Xico skorunu alıp Baron’a yönelen FB, güçlendirmeyi alarak koridorlardaki baskısını iyice artırdı. 1-3-1 dizilişiyle koridorlara yayılan ekip, tüm dış kuleleri almayı başardı. Ardından ikinci Alev Ejderi’ni de alan ve tekrar Baron’a başladığı sırada rakibinin başlattığı savaşta katliam yapan Fenerbahçe iyice rahatlamış oldu. Üçüncü Alev Ejderi’ni rakibe kaptırmak istemeyen HWA, güçlendirmeyle birlikte skorlar da alarak maçın başından beri ilk kez varlık gösterdi. Ancak 10 binin üzerinde altın farkı yakalayan FB, orta koridorda katliam yaptığı savaşın ardından 37. dakikada maçı bitirip seriyi 2-0’a getirmeyi başardı.

1907 Fenerbahçe Espor 2-1 HWA Gaming

Seçimler

FB: Camille, Lee Sin, Ahri, Caitlyn, Karma

HWA: Poppy, Zac, Syndra, Lucian, Lulu

Yasaklamalar

FB: Taliyah, Irelia, Tahm Kench – Rengar, Elise

HWA: Fizz, Graves, Renekton – Ekko, Vladimir

İlk iki maçta kırmızı tarafta yer alan Fenerbahçe, ilk seçim hakkına sahip olduğu serinin üçüncü mücadelesinde Fizz ve Renekton yasaklanınca Thaldrin için Camille kilitledi. Geçtiğimiz maç olduğu gibi bu kez de Ahri oynamayı tercih eden Frozen, Ejder çevresinde kötü pozisyonda kalınca Emtest’e ilk kanı vermekten kurtulamadı. Ardından Xico da Reach’i kesince HWA üçüncü maça iyi bir başlangıç yapmış oldu. Bu üstünlüğünü oyun boyunca sürdüren ekip, maç boyunca önde olan taraf konumundaydı. İlk iki maçta Lee Sin ile iyi bir performans ortaya koyan Reach de bu maça çok kötü başladı ve oyun boyunca etkili olamadı. Üst üste gelen kötü haberlere Fenerbahçe cephesinde Thaldrin dur dedi ve bire birde Panky’yi keserek takımı adına ilk skoru almış oldu. Ardından aşağıya üç kişi ile giden HWA, iki skor alsa da üç skor birden verince, bu baskından dezavantajlı ayrılmış oldu. Tam bunlarla FB tekrar oyuna dönüyor derken, HWA yine ipleri eline aldı ve ninja Baron yaparak koridorlarda baskı kurmaya başladı. Alt koridor inhibitörünü alan ekip, ardından tekrar Baron aldı ve Frozen ile Reach’i kesmeyi başarınca kolay bir şekilde Nexus’u da düşürdü.

HWA Gaming 2-2 1907 Fenerbahçe Espor

Seçimler

HWA: Gnar, Elise, Ahri, Ezreal, Lulu

FB: Rumble, Lee Sin, Talon, Lucian, Karma

Yasaklamalar

HWA: Renekton, Syndra, Fizz – Kennen, Gragas

FB: Graves, Camille, Taliyah – Shen, Nautilus

Henüz üçüncü dakikada yukarıya baskın yapan Trix, Thaldrin skorunu alarak ilk kanı dökmeyi başardı. Ardından bire birde Xico’yu alan Frozen rakibe karşılık vermiş olsa da, oyun başında çok üstün olan HWA, henüz 17. dakikada altın farkını 5 binin üzerine çıkarmayı başardı. Alttan baskı yapıp 23. dakikada inhibitör düşüren ekibe, üç skor alarak karşılık veren Fenerbahçe oyuna tutundu. Ardından Baron’a yönelip oyun yapmaya çalışan FB, inanılmaz bir koordinasyon sorunu sonucunda savaşı kaybetti. Ancak tek başına rakibin güçlendirmeyi almasını önleyen padden, takımını tekrar oyuna ortak etti. Bundan dakikalar sonra tekrar Baron’a yönelip güçlendirmeyi alan HWA, bu kez padden-Thaldrin ikilisine dört skor verince, maçı bitirecek hamleyi yapma fırsatı bulamadı. Heyecan dolu mücadele, FB’nin ormanda takım savaşını kaybetmesi sonucu sonuçlandı ve üç kişi ile ortadan ilerleyen HWA Nexus’u düşürüp seriyi eşitlemeyi başardı.

HWA Gaming 2-3 1907 Fenerbahçe Espor

Seçimler

HWA: Elise, Lucian, Vladimir, Braum, Gragas

FB: Lulu, Syndra, Rengar, Nautilus, Ezreal

Yasaklamalar

HWA: Ashe, Caitlyn, Fizz, Graves, Renekton

FB: Taliyah, Ahri, Camille, Karma, Tahm Kench

Oyunun henüz üçüncü dakikasında alt koridora erken baskın düzenleyen Trix’in yardımıyla Emtest Japone’yi düşürerek ilk kan altının sahibi oldu. Koridorları ittiren ve nehirdeki görüşe hakim olan HWA, sekizinci dakikada oyunun ilk ejderi olan Okyanus Ejderi’ni aldı. Erken oyunda Trix’in alt koridoru kamplamasıyla iki skor çıkaran HWA, onuncu dakikada ilk kuleyi de yıkarak altın farkını 3k’ya çıkardı. Serinin son maçında, erken oyunda makro oyunu FB’ye kıyasla oldukça etkili oynayan HWA on yedinci dakikada alt koridora yaptığı başarılı rotasyonla inhibitör kulesini alarak harita hakimiyeti konusunda önemli bir adım attı. Yirmi birinci dakikada Xico’nun orta koridorda oynadığı agresif oyunu anında cezalandıran FB barona yöneldi. HWA’nın Baron’u engellemek için girdiği takastan bir skor daha çıkarmasına rağmen FB Baron kararından vazgeçmek zorunda kaldı. HWA’nın Emtest üzerine kurduğu oyun sayesinde yirmi beşinci dakikada sekiz skoru bulunan Emtest takım savaşlarında can yaktı. Alt nehirde iki oyuncuyu düşüren HWA, Baron güçlendirmesinin de sahibi oldu. Yirmi yedinci dakikada başlayan takım savaşını kusursuz oynayan FB skor vermeden dört skor çıkardı ve adeta oyuna geri dönüş yaptı. Takım savaşlarında Emtest’e odaklanan ve taşıyıcıları düşürmekte sıkıntı yaşamayan FB başlayan savaşlardan galip ayrıldı. Otuz altıncı dakikada başlayan takım savaşında pozisyon ve görüş avantajı HWA’da olmasına rağmen takım savaşını FB kazandı. Oyunun son savaşından üç skor çıkaran FB, otuz sekizinci dakikada yaptığı kuşatmada  Nexus’u yıkarak adını yarı finale yazdırdı.

espor yazarı, avukat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir