League of Legends League of Legends Haberleri

Şampiyonluk Ligi 2017 Kış Mevsimi Yarı Final: SUP-FB

2017 Kış Mevsimi Finalleri’nin son finalisti, bugün, BAU SuperMassive ve 1907 Fenerbahçe Espor arasında oynanan seri ile belli oluyor. Ligi birinci bitirmeyi garantileyerek KMF’ye doğrudan Yarı Final’den başlama hakkını elde eden SUP, Çeyrek Final’de çok zor geçen HWA serisi sonrası rakibi olan FB ile finale çıkabilmek için kıran kırana bir mücadeleye girecek.

Kadrosunu tamamen yerli oyunculara çevirerek bu sezona giriş yapan SUP, özellikle makro oyunda yarattığı farkla rakiplerine büyük bir üstünlük kurarak ligi 1. sırada bitirmişti. Şampiyonluk Ligi puan rekorunu kırarak 32 puan toplayan ekip, lig boyunca iki karşılaşmada berabere kalırken sadece iki karşılaşmayı kaybetti. Birçok otoriteye göre 2017 Kış Mevsimi’nin favorisi gösterilen SUP, kupaya ulaşabilmek adına bugün FB’yi geçmek zorunda.

Bu sezon ligin yeni ekiplerinden olan FB ise, üst koridora eski SUP oyuncusu Thaldrin’i getirirken orta koridora ise Kore’nin yıldız orta koridorlarından olan Frozen’ı transfer ederek sezona iddialı bir giriş yapmıştı. Sezon boyunca oynadığı karşılaşmalarda sürekli değişken performanslar ortaya koyan FB, alt koridorda Padden-Japone ikilisine döndükten sonra yükselen bir grafik ortaya koymuştu. KMF’ye 5. sıradan giren FB, Çeyrek Final’de HWA karşısında zorlu bir seri geçirerek 3-2’lik galibiyetle SUP’un karşısına geldi.

Serinin özeti şu şekilde:

BAU SuperMassive 0-1 1907 Fenerbahçe Espor

Seçimler

FB: Nautilus – Ivern – Orianna – Lucian – Lulu

SUP: Shen – Elise – Taliyah – Ashe – Zyra

Yasaklamalar

FB: LeBlanc, Jayce, Camille – Renekton, Fizz

SUP: Rengar, Syndra, Graves – Kha’zix, Lee Sin

Oyun başında padden koridora Doran Kılıcı  yerine Uzun Kılıç ile gitmeyi tercih ederken, ormanda Ivern oynayan Reach üsse ilk dönüşünde Gezgin Çizmesi satın aldı. Aşağıda padden’ın E yeteneğini agresif kullanması sonrası Koza’yı rahat bir biçimde tutturan Stomaged, Zeitnot’un ilk kanı dökmesini sağladı. Ancak bu skorun ardından Fenerbahçe’nin oyunu domine edip rakibine göz açtırmadığına şahit olduk. Özellikle Thaldrin’in ortada Naru’yu adeta kamplaması, Ivern’ün güzel baskınlar yapması sonucu skorlar, Ejderler ve kuleler alan Fenerbahçe, henüz erken dakikalarda altın farkını beş binin üzerine çıkardı. Orta koridordan kuşatma yapan ekip, Frozen’ın muhteşem Orianna ultisi sonrası kule altında üç skor çıkararak inhibitörü düşürmeyi başardı. Ardından Baron’u kesip alt koridoru ittiren FB, yalnızca Thaldrin skorunu vererek buradaki inhibitörü de düşürdü. Tekrar Baron’a yönelen ekip, güçlendirmeyi yarı canda bırakıp takım savaşına girmeyi tercih etti ve padden’ın harika pozisyon alması sonucu üç skor alarak 34. dakikada oyunu bitirmeyi başardı.

1907 Fenerbahçe Espor 1-1 BAU SuperMassive

Seçimler

SUP: Rengar – Shen – Nami – Ashe – Ahri

FB: Gragas – Karma – Lucian – Renekton – Zilean

Yasaklamalar:

SUP: Syndra, Nautilus, Ivern – Rumble, Lee Sin

FB: Lulu, Graves, Camille – Ezreal, Varus

Yine oyun başında güçlü olan bir kompozisyon kuran 1907 Fenerbahçe Espor, ilk maçtaki gibi rakibin fişini hızlıca çekemeyince SuperMassive seriyi eşitlemeyi başardı. Ortada Frozen’ın muhteşem Zilean performansıyla öne geçen, Ejder ve kuleler alarak altın farkını açan FB, ormanda iki skor verdiği savaş sırasında dahi yukarıda ilk kuleyi düşürünce rakibinin maça ortak oluşuna izin vermedi. Yalnızca alt koridorda üstün olan SUP, Frozen’ın buraya da gelip takım savaşı kazandırması ile haritanın her yerinde rakibinin gerisine düştü. Baron’a yönelen Fenerbahçe, güçlendirmeyi alıp üsse dönerken gelen Ashe ultisiyle gecikti ve bu sırada Zeitnot inhibitör kulesini düşürmeyi başardı. Frozen’ın bir pozisyonda ultisini Thaldrin’e kullanamaması, ardından ortada kalabalık kontrolünden çıkamadın ölmesi sonrası savaşlardan üstün çıkmaya başlayan SUP, oyun sonuna ulaşmayı başarınca kompozisyonunun avantajını kullandı ve seriyi 1-1’e getirmeyi başardı.

1907 Fenerbahçe Espor 1-2 BAU SuperMassive

Seçimler

FB: Nautilus – Rengar – Kassadin – Ashe – Nami

SUP: Shen – Ivern – Vlad – Lucian – Karma

Yasaklamalar:

FB: LeBlanc, Jayce, Camille – Varus, Lee Sin

SUP: Lulu, Graves, Syndra – Orianna, Cassiopeia

Ivern’ün arkadan attığı baskın sonrası alt koridorda ilk kanı alan Zeitnot, zaten imza şampiyonu olan Lucian ile üstünlüğü ele geçirmiş oldu. Ortada ise her ne kadar Naru çok iyi bir oyun çıkarmasa da, Frozen orman baskısı ve alt koridorun da savaşlara dahil olmasıyla resmen ezildi ve oyun boyunca hiçbir etki gösteremedi. Frozen skorunu alan ancak orman ve orta koridor skorlarını Rengar’a kaptıran SUP, rakibin oyuna dahil olmasına sebebiyet verdi. Ancak Fenerbahçe’de ilk dört skor Rengar’da kalınca ve Reach de bu üstünlüğü Vadi’ye yansıtmayı başaramayınca SUP’un işi hayli kolay oldu. Bu kez oyun sonu güçlü olan kompozisyona sahip taraf Fenerbahçe’ydi ancak maçın başında etki gösteremeyen ekip, rakibinin 26. dakikada fişi çekmesine engel olamadı. Frozen’ın yanında FB’de alt koridor ikilisinin de koridorda ezildiğini gördük. Orta ve üst koridorda etkili olan, ormanda da başa baş gitmeyi başaran Fenerbahçe, buna rağmen serinin ilk üç maçında alt koridorda neredeyse hep geride kaldı. Kazandığı takım savaşının ardından Nexus’u düşüren SUP, böylece seride 2-1 öne geçmiş oldu.

BAU SuperMassive 3-1 1907 Fenerbahçe Espor

Seçimler

SUP: Maokai – Ivern – Ahri – Varus – Lulu

FB: Aatrox – Graves – Orianna – Ezreal – Karma

Yasaklamalar:

SUP: Syndra, Nautilus, Fizz – Renekton, Rumble

FB: Lucian, Shen, Camille – Kennen, Gragas

Seçim yasaklama ekranına son yamalarda güçlendirmeler alan Aatrox’u son sıradan kilitleyen Thaldrin damga vurdu desek yanılmış olmayız. Yine uzun süren bir bekleyişin ardından sorunun çözülmesi neticesinde başlayan maçta, yukarıya baskın yapan Ivern’ün yardımıyla ilk kanı alan Maokai, koridorda çok zorlandığı Aatrox karşısında bir nebze rahatlamış oldu. Aşağıya da birden çok kez giden Stomaged, Reach’ten daha üstün bir başlangıç yapmayı başardı. Tüm bunlar karşısında ortada Maokai skoru alan Frozen, takımını oyuna dahil etmeye çalıştı. Ancak alt koridorda geride olan FB, üst koridordaki üstünlüğünü kullanamayınca oyunu bir türlü dengelemeyi başaramadı. Maçı başından sonuna kadar üstün götüren SuperMassive, ortada seri boyunca iyi bir Orianna ultisi atamayan Frozen’ı yakalayıp kesince Baron’u aldı. Sırasıyla alt orta ve üst koridor inhibitörlerini düşürmeyi başaran ekip, Fenerbahçe’nin başlattığı son takım savaşını da kazanınca 1-0 geriye düştüğü seriden galibiyetle ayrılmayı başardı.

espor yazarı, avukat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir