League of Legends

TSM, 100 Thieves’i yenerek bir üst tura çıktı

Kuzey Amerika ligi play-off aşamasında TSM kıyasıya geçen maçlar sonucu 100 Thieves’i 3-2 yendi.

Lig aşamasını 5. bitiren ve Türk temsilcimiz Broken Blade’in de olduğu TSM ekibi, play-off’larda Cloud9’a 3-0 yenilen 100 Thieves ile karşılaştı. Özellikle son maçın seyir zevkinin yüksek olduğu seride gülen taraf TSM oldu. “Serinin En Değerli Oyuncusu”, TSM’in artık demirbaşı haline gelmiş orta koridor oyuncusu Bjergsen oldu. Özellikle son iki maçtaki Zoe performanslarıyla Bjergsen, takımının seriyi kazanmasında çok büyük bir rol oynadı.

Silver Scrapes dinlediğimiz karşılaşmada kadrolar şu şekildeydi:

TSM: Broken Blade, Dardoch, Bjergsen, Kobbe, Biofrost     100: Ssumday, Meteos, Ryoma, Cody Sun, Stunt

Maçlar

1. Maç

Serinin ilk maçında ilk kan, 6. dakikada üst koridora Işınlan’ların da kullanılmasıyla gerçekleşen 3’e 3 savaşta Broken Blade’in Meteos’u öldürmesiyle döküldü. Ardından savaşın devam etmesiyle Broken Blade bir skor daha buldu ve maça çok önde başladı. Başarılı alt koridor baskınından sonra 11. dakikada ilk ejderi de alan TSM ekibi, dakika itibariyle 2 bin altın civarı üstünlüğe sahipti. Karşılıklı ejderlerin alınmasıyla devam eden maçta 24. dakikada uzun bir takım savaşı gerçekleşti. İki takım da bu savaştan 2 skorla çıktı. 27. dakikada 3. ejderlerini ve 31. dakikada Baron’u alan TSM, maçta objektifleri alırken hiç zorlanmıyordu. 32. dakikada ejder yakınlarında gerçekleşen takım savaşında TSM kayıpsız 3 skor aldı. Bu savaşın ardından maç TSM’in 12 bin altın ve 13-4 skor üstünlüğüyle 33. dakikada bitti.

2. Maç

İki takım arasındaki 2. maçta kompozisyonlar 1. maç ile aynıydı. Dardoch’un attığı baskında Ryoma’yı öldürmeye çalışması çok uzun sürdüğünden 100 Thieves hemen toplandı ve Işınlan atan Ssumday Dardoch’u öldürerek 3. dakikada ilk kanı döktü. Bunun ardından 3 kişi orta koridora toplanan TSM, Ryoma’yı kule altında sonunda öldürebildi. Alt koridor üstünlüğünü de elinde bulunduran ekip 6. dakikanın bitmesine yakın ilk ejderi aldı. 11. dakikada gerçekleşen takım savaşında TSM başta 2 skor almasına rağmen Ryoma’nın güzel Orianna ultisiyle 100 Thieves 2 skor alarak karşılık verdi. Takım savaşının sonunda iki takım da üçer skorla ayrıldı. Bunun üstüne 100 ilk ejderini aldı. 15. dakikada gerçekleşen takım savaşında iki takım yine iki karşılıklı skor aldı. Ejdere doğru yönelen 100 Thieves 2. ejderini de rahat bir biçimde hanesine yazdırdı. 20. dakikada gerçekleşen takım savaşı ile 100 Thieves 1 skor aldı ve 20. dakikada iki takımın da toplam altını eşitti. 30. dakikada 3. ejderi almak için gerçekleşen savaşta 100 Thieves ejder + 3 skor, üstüne Baron aldı. 100 ekibinin 12 skorunun 10’u Orianna ile harikalar yaratan Ryoma’daydı.

32. dakikada gerçekleşen son takım savaşında TSM 3, 100 ekibi 4 skor aldı ve maç 33. dakikada 100 Thieves’in 16-11 skoru ve 6 bin altın üstünlüğüyle bitti.

3. Maç

Serinin üçüncü maçı bir sürprizle başladı. 2. dakikada Broken Blade üst koridorda Ssumday’i tek başına kesti ve ilk kanı takımı için döktü. Alt koridoru önde olan Dardoch 7. dakikada ilk ejderi kesti. 10. dakikada TSM’in bin 500 altınlık üstünlüğü vardı. TSM’in önde olmasına rağmen 100, üst koridordaki takım savaşında 1 skor verip 2 skor almayı başardı. Ardından ejder yakınlarında çıkan takım savaşında da 1 oyuncusunu kaybedip 3 rakip oyuncuyu katleden 100 Thieves 18. dakikada ilk ejderlerini aldı. 21. dakikada TSM alt koridorda Bjergsen’in mükemmel Azir ultisiyle başlattığı savaşta kayıpsız 3 skor aldı ve Baron’a yöneldi. Baron’u almayı başaran TSM ekibi ardından çıkan savaşta 3 oyuncusunu kaybetti. 34. dakikada Meteos’u katletmesiyle 3. ejderi alan TSM böylece ejder sayılarını eşitlemiş oldu. Yine aynı dakikada 2 TSM üyesini öldürmeyi başaran 100 Thieves ardından Baron’u çok rahat biçimde aldı. Artık bir şeyler yapılması gerektiğini anlayan TSM, Broken Blade ile savaş başlatmaya çalıştı ama başarısız oldu.

Ava giderken avlanan ekip 2 skor verdi ve 39. dakikada 100 Thieves 5 bin altın üstünlüğü ile 17-11 skorla seride 2-1 öne geçti.

4. Maç

Seride işlerin değişmeye başladığı maçta ilk kan Meteos’u ormanında yakalamaları sonucu Dardoch’un onu öldürmesiyle döküldü. 12. dakikada ilk ejderi ve 18. dakikada ikinci ejderi alan TSM ormancısı Dardoch maça iyi başladı. 23. dakikada ejder yakınlarında yapılan savaşta TSM hiçbir oyuncusunu kaybetmeden 3 skor aldı. Ardından Baron’u da katleden ekip daha o dakikadan 10 bin altın üstünlüğe sahipti. 25. dakikada 100, bunlara karşılık olarak maçtaki ilk ejderini aldı. 29. dakikada 1 skora 3 skor alan TSM, 2 inhibitör ve 3. ejderlerini aldı.

32. dakikada Broken Blade’in Kalista ultisiyle 4 kişiyi zıplatması sonucu Katliam yapan TSM, 14 bin altın üstünlüğü ve 13-1 skorla seride eşitliği getirdi.

5. Maç

Serinin son maçında ilk kan Meteos’un başarılı baskını sonucu Ssumday’in Broken Blade skorunu almasıyla döküldü. Alt koridor üstünlüğüne sahip olan Dardoch 5. dakikada ilk ejderi aldı. 11. dakikada ejder önünde çıkan savaşta iki takım da tek skorla ayrıldı ama ejderi alan taraf 100 Thieves oldu. 15. dakikada Alamet önünde savaşan iki takımdan 100 Thieves 2 skor vererek 4 skor aldı ve toplam altında maçta öne geçmeyi başardı. 27. dakikaya kadar büyük savaş olmayan maçta 27. dakikada 100 Thieves’in başladığı savaşta TSM 3 skor, 100 Thieves 2 skor aldı. 100 Thieves cephesi savaşın ardından 3. ejderlerini almayı başardı. 33. dakikada canların çok azaldığı başa baş geçen savaşta 100 ekibi 2 skor aldı. Ardından 4. ejderlerini almak için rotasyon yapan takımı durduran isim Bjergsen oldu. Ejderi alırken Cody Sun’ı tekleyen Bjergsen, 100 Thieves’in ejder planlarını bozdu. Ardından ejdere TSM başladı ve aldı. 100 Thieves 35. dakikada rakiplerini şaşırttı ve Baron aldı. 40. dakikada TSM’in Bulut Ruhu’nu ele geçirmesiyle başlayan savaşta bire bir skor takası gerçekleşti. 42. dakikada kuşatma yaparken başlayan takım savaşında TSM başta savaşı kaybediyor gibi gözükse de savaşın sonunda 4 skor alıp sadece Broken Blade’i kaybetti.

Tam gaz kuleleri indiren TSM, rakiplerinin doğmasına rağmen Nexus’a vurmaya devam etti ve yürekleri ağza getiren maçta, Bjergsen’ın son vuruşuyla skorda 23-15, altında 2 bin geride olmasına rağmen TSM seriyi kazanmayı başardı.

TSM bu çekişmeli maçların ve serinin ardından 2. play-off turunda Golden Guardians’ı 3-0 eleyen FlyQuest ile karşılaşacak. İki takım arasındaki karşılaşma 12 Nisan 23:00’da başlayacak ve serinin galibi Cloud9 – Evil Geniuses maçının kaybedeni ile yarı final maçı oynayacak. Maçlara watch.lolesports.com adresinden veya twitch.tv/LEC kanalından ulaşabilirsiniz.

Hobileri müzik dinlemek ve espor olan sıradan birisi \m/.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir