League of Legends League of Legends Haberleri

Vayne ve Janna’ya dengeleme geliyor

Dün açıklanan PBE Güncellemesi’ne göre alt koridorda sıklıkla tercih edilen Vayne ve Janna’da ciddi bir değişiklik yaşanacak. Bu güncellemeden sonra iki şampiyonun da oynanış tarzının ciddi anlamda farklılık göstereceğini söylememiz mümkün.

Tekli dereceli karşılaşmalarında ve profesyonel maçlarda koridor aşaması kötü olmasına rağmen oyun sonu tanklara karşı etkili hiper taşıyıcı rolünü çok iyi üstlenen Vayne, şu anda çok standart bir eşya dizilimi tercih ediyor. Statik Hançer ve Bombardıman Topu ikilisini kullanan nişancılar kervanında bulunan şampiyon, Ebedi Kılıç ile birlikte Q yeteneğinin bonusuyla kritik hasar çıkartabiliyor ve W yeteneğinden de ciddi anlamda faydalanıyordu. Vayne’in saldırı hızı odaklı tarzına dönmesini isteyen Riot, Q yeteneğinin bonus hasarındaki kritik vurma ihtimalini kaldırdı. Bu büyük bir nerf olarak gözükse de Q ve W’daki değişiklikler şampiyonu oynayan oyuncular için oldukça iyi haberler içeriyor. Takla yeteneği artık W yeteneği olan Gümüş Ok’a iki yük biriktirecek. Yani W yeteneğinin tetiklenmesi için Q ile güçlendirilmiş bir saldırı ile normal saldırı yetecek. W yeteneğindeki güncelleme de bu değişikliği daha anlamlı kılıyor. Yeteneğin çıkardığı maksimum hasar %6/7.5./10.5/12’den %6/8/10/12/14’e yükseltildi. Bununla birlikte Vayne’in tekrar Mahvolmuş Kralın Kılıcı ile başlayan eşya dizilimine döneceğini söyleyebiliriz.

Özellikle profesyonel arenada hüküm süren Janna da tıpkı Vayne gibi bir dengeleme aldı. Aslında Janna’nın bu kadar popüler olmasının en büyük nedeni fazlasıyla OP olan Kızgın Buhurdanlık eşyası. Fakat Riot yine daha önce de yaptığı gibi eşyayı nerflemek yerine şampiyonu dengeleme yoluna gitti. Buna göre Q yeteneğinin bekleme süresi artarken W yeteneği artık herhangi bir mana talep etmiyor. Yetenek artık bir şampiyona isabet ettiğinde Janna’ya mana geri veriyor ve tüm bekleme sürelerini 2 saniye azaltıyor. Janna’nın en önemli yeteneği olan kalkanının bekleme süresi ile mana bedeli arttı. Daha önce de Riot’ın herhangi bir oynanış zorluğuna sahip olmayan şampiyonlara bir nevi savaş açtığını yazmıştık. Yeni tank güncellemesinin temel amacı da buydu. Janna değişiklikleri de bu yönde değerlendirilebilir. Şampiyonun oynanabilirliği daha zorlaşırken sadece kalkan verip maç kazanma devri de böylelikle bitmiş oldu. Oyuncular artık Q ve E’yi daha anlamlı kullanmak zorunda.

Tüm bu değişikliklerin 7.17 yamasına hazırlık çerçevesinde PBE sunucusunda gerçekleştiğini de ekleyelim.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir