League of Legends League of Legends Haberleri Worlds 2017

Worlds 2017 C Grubu: 1907 Fenerbahçe’nin en büyük sınavı

Perşembe sabahı 10.30’ta C Grubu’nda yer alan temsilcimiz 1907 Fenerbahçe’nin Royal Never Give Up ile yapacağı karşılaşmayla Worlds 2017’de ana etkinlik başlayacak.

Worlds 2017 heyecanına artık yalnızca saatler kaldı. Temsilcimizin açılış karşılaşmasını oynayacağı turnuva, bu sene hiç olmadığı kadar çekişmeli geçecek gibi. Geçen senenin şampiyonu SKT’nin LCK finallerinde Longhzu’ya yenilmesi, TSM’in hiç olmadığı kadar güçlü görünmesi, Çin koçlarının birlik olup Worlds’e katılan takımlar adına beraber çalışması gibi etkenler bu seneki turnuvayı daha da heyecanlı kılıyor. Turnuvanın en çok izlenen karşılaşması olan açılış maçında mücadele edecek olmamız da bizim için ayrı bir anlam taşıyor.

C grubu için alt koridorların ölüm grubu diyebiliriz. G2 adına Zven ve mithy, Royal Never Give Up adına Uzi ve Ming, Samsung Galaxy adına Ruler ve CoreJJ ve temsilcimiz 1907 Fenerbahçe adına da padden ve Japone’nin vadiye ineceği bu koridor, tüm grubun kaderinin belirlendiği yer olacak. Kızgın Buhurdanlık ve hiper taşıyıcıların metayı kasıp kavurması bu koridoru hiç olmadığı kadar önemli yapacak. Tüm takımlarının galibiyet koşullarının bu bölgede belirlenmesi, herkesin gözlerini de buraya kitleyecek. G2, başarılı MSI performansından sonra Avrupa’nın umudu konumundayken RNG ise ev sahibi takım olmanın stresini çekecek. Samsung Galaxy, Longhzu’nun yükselişiyle LCK sıralamasında düştüğü yerden yükselmeye çalışacak. Temsilcimiz 1907 Fenerbahçe ise düştüğü bu zor grupta bizi gururlandırmak için elinden geleni yapmaya devam edecek.

G2 Esports

Bu sezon EU LCS’i domine eden G2, geçtiğimiz sene Worlds’de yaşadığı hayal kırıklıklarını geride bırakmak istiyor. Worlds söz konusu olduğunda her zaman Fnatic’in gerisinde kalan Avrupa şampiyonu, bu furyaya bir son vermek istiyor. Takımın yükünün büyük kısmını sırtlayan alt koridor ikilisi Zven ve mithy genel olarak ön planda olacak. Ancak Perkz’ün inişli çıkışlı performansında bir istikrara kavuşması, Trick’in de oyunun ilk aşamalarında yaptığı pozisyon hatalarını minimuma indirmesi, G2’nun başarısı için çok önemli iki şart. Hiper taşıyıcılı kompozisyonları geçtiğimiz seneki Worlds’te de uygulayan G2, metanın bu yönde evrilmesi sayesinde bu planı daha başarılı bir şekilde uygulayabilir. Avrupa’nın umudu olarak nitelendirebileceğimiz G2, üstünde fazlasıyla baskıyla vadiye iniyor olacak.

Samsung Galaxy

Bu sene LCK’de normal sezonu Longhzu ve KT Rolster’ın altında üçüncü sırada kapatan Samsung Galaxy, gauntlet turnuvasında KT’yi rahat bir şekilde 3-0’la geçip Worlds 2017 biletini almayı başardı. Özellikle nişancısı Ruler ve orta koridoru Crown’un dikkatleri üstüne topladığı ekip, geçen sene uzak kaldığı Worlds’e fırtına gibi dönmek istiyor. Çoğu yorumcunun grupta çıkma adına favorilerden gösterdiği SSG, Kore takımlarında sıklıkla gözlemlediğimiz yavaş başlayan turnuva hastalığına kapılırsa durumu toparlayamayabilir. Zira her rakibin güçlü olduğu bu grupta alınacak tek bir mağlubiyet bile grubun tüm dinamiklerini değiştirebilir. SSG’nin Worlds 2017 metasına hızla uyum sağlaması ve KT karşısında ortaya koyduğu etkili takım oyununu sürdürmesi, güçlü ekibin gruptan çıkma yolundaki engelleri kolaylıkla aşmasını sağlar.

Royal Never Give Up

Rift Rivals’da Kore’yi deviren LPL’in turnuvaya ikinci sıradan yolladığı RNG, bu başarıyı SSG karşısında da sürdürmeye çalışacak. Efsanevi nişancısı Uzi ve başarılı orta koridoru Xiaohu’nun öne çıkacağı takım adına her şey bu iki koridorda belirlenecek. LPL’in belki de en iyi orta koridoru olarak gösterebileceğimiz Xiaohu, alt koridorların her şeyi belirleyeceği bu grupta RNG’yi bir adım öne geçiren faktör olmayı başarabilirse, RNG’nin önüne geçmek oldukça zor olabilir. Ev sahibi olmanın da yüküyle turnuvanın açılış karşılaşmasına çıkacak olan RNG, seyircisi önünde oynamanın hem avantajını hem de dezavantajını görebilir. Worlds geçmişi pek parlak olmayan ekibin, bu zor gruptan çıkmak için LPL finallerinde 3-2 yenildiği EDG maçından bir tık daha fazlasını ortaya koyması gerekiyor.

1907 Fenerbahçe Espor

Play-in aşamasında hepimizi gururlandırarak Worlds 2017’ye katılma hakkı kazanan temsilcimiz, kurulduğu andan beri yüzleştiği en büyük mücadeleyle karşı karşıya. Kura şansımızı tüketerek düştüğümüz alt koridorların ölüm grubundan çıkma şansımız ne yazık fazlasıyla düşük. Ancak aynı sözler, geçen sene grubundan çıkma başarısı gösteren CIS temsilcisi Albus Nox Luna için de söylenmiş ve ekip herkesi hayretler içinde bırakarak bunu başarmıştı. Dezavantaj anlamında baktığımızda pek çok sıkıntımız var. Crash’in hâlâ takıma tam olarak uyum sağlayamamış olması ve Türk oyuncularımızla iletişim kurmaya çalıştığında karşılaştığı dil bariyeri bunlardan bir tanesi. Bir diğeri ise koridor aşamasında oldukça fazla sıkıntı çeken padden ve Japone’nin karşısına turnuvanın en güçlü alt koridorlarının çıkacak olması. Şu zamana kadar oyunu bir şekilde geç aşamaya taşıyıp, padden’in takım savaşlarındaki yeteneğinden faydalanarak kazandığımız maçların ardından aynı planı güçlü rakiplerimiz karşısında uygulamak bir hayli zor olacak. Çünkü hataları cezalandırmak konusunda çok iyiler ve kendi nişancıları da takım savaşlarında devleşen oyuncular. Tüm bunlar düşünüldüğünde 1907 Fenerbahçe’nin işinin oldukça zor olduğu ve çok çalışılmış olması gerektiği aşikâr. Ancak başladığı ilk seneden beri sürprizlere sahne olan Worlds’te, belki bir sürpriz de biz yapabiliriz. Tüm gücümüzle temsilcimizin arkasındayız, başarılar diliyoruz.

Sıralama tahminim:

  1. Samsung Galaxy
  2. G2 Esports
  3. Royal Never Give Up
  4. 1907 Fenerbahçe Espor

Seyir zevki en yüksek karşılaşma: Tüm alt koridor karşılaşmaları

Mütercim Tercümanlık öğrencisi, Overwatch ve League of Legends takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir