League of Legends League of Legends Haberleri Worlds 2017

Worlds 2017 Çeyrek Final İncelemesi: Cloud9-Team WE

Worlds 2017’de çeyrek final karşılaşmaları yarın oynanacak Team WE-Cloud9 arasındaki seri ile tamamlanıyor. D grubunu lider olarak tamamlayan WE ile A grubundan sürpriz bir şekilde çıkan C9’un mücadelesi tıpkı diğer çeyrek final maçları gibi büyük bir çekişmeye sahne olacak.

Batı’nın son umudu Cloud9 oldukça zorlu bir sınava çıkacak. D grubunda TSM hype’ının yarattığı kafa karışıklığından ötürü gruptan çıkamayacağı dahi iddia edilen WE ise Ön Eleme aşamasındaki iyi oyununu sürdürerek grup aşamasında sadece bir mağlubiyet aldı. Bu mağlubiyeti TSM karşısında alması ise bir bakıma ironik. Mucizevi bir şekilde gruptan çıkan C9 bu peri masalını devam ettirmek isterken WE ise yarı finale kalan ikinci Çin takımı olmak istiyor.

Grup performansları

D grubunda Misfits, TSM ve FW ile mücadele eden WE, Ön Eleme aşamasından gelerek grubunu birinci tamamlayan tek takım. Grup aşamasında ise beklenilenden de daha iyi bir performans ortaya koydular. Genel olarak çok fazla zorlanmayan WE’nin çeyrek final için de oldukça iyi bir kura çektiğini belirtmek gerekiyor. 957 ve Condi oyuna ağırlığını koysa da WE’nin asıl güçlü tarafı olan alt koridor oyuncuları takımın bir üst tura çıkmasında büyük bir rol oynadı. WE’nin zayıf halkası olarak gösterilen Xiye ise grup aşamasında PoE ve Bjergsen’e karşı üstünlük kurabildi. Bir bakıma WE’nin eski şaaşalı günlerine dönmekte olduğundan da bahsetmek gerekiyor. LPL’de kusursuz oynamasa da takımın uluslararası turnuvalarda sorumluluk alıp üzerine düşeni en iyi şekilde yapmaya çalıştığını da not edelim.

Cloud9 ise ilk hafta mükemmel işler çıkaran Batı takımlarından birisiydi. A grubunda SKT, EDG ve AHQ ile oynayan takım, grup aşamasının ilk haftasında sadece SKT’ye yenildi. İkinci hafta ise ilk maçında EDG’ye ardından yine SKT’ye kaybeden ekip, AHQ’yu yendi ve SKT’nin EDG’yi yenmesiyle bir üst tura çıkma hakkını elde etti. C9’un çeyrek finallere çıkmasında ise diğer Batı takımlarının zorlandığı “adaptasyon” büyük bir rol oynadı. İkinci hafta Caitlyn tercihi ile Vadi’ye inen ve seçim yasaklama ekranında doğru işler yapan ekip, WE karşısında zorlanacak gibi. Contractz ve Jensen’in gruplarda iyi işler çıkardığını, Sneaky ve Smoothie’nin ise adaptasyonda zorlandığını ekleyelim. Impact ise takımın en iyi performans gösteren oyuncusu olarak öne çıkıyor. Koç Reapered’ın serileri çok daha iyi oynadığını düşünürsek yarın ilginç bir eşleşme ihtimalimizin yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Seri analizi

İki takım da aslında turnuvaya Ön Eleme’den başlayarak daha çabuk bir şekilde form tutma imkanı yakaladı. Hem C9’un hem WE’nin erken oyunda skor vermesine rağmen soğukkanlılığını koruyan takımlar olduğu kesin. WE harita görevlerine odaklanırken bu uğurda skor vermeye hiç karşı değil. Ayrıca haritanın farklı bir yerinde kaybettiği avantajı diğer yerlerde avantaja çevirme konusunda oldukça tecrübeli.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere 957 ve Condi üzerine düşeni yaparken WE’nin en büyük silahı alt koridoru, zayıflığı ise orta koridoru. Erken oyunda alt koridorunu kartopu yapamadığı takdirde WE’nin işini oyun ortası ve sonu takım savaşlarına bırakacağı da hemen hemen kesin. Öte yandan WE’nin zayıflığı, C9’un ise en güçlü tarafı olarak öne çıkıyor. C9’un parladığı maçların tamamında Contractz’ın Jensen’i beslediği ve oyuncunun elde ettiği avantajla takımın harita baskısı kurduğunu görüyoruz.

Cloud9’ın alt koridoru eşleşmeler konusunda sıkıntılar yaşasa da turnuvada iyi bir adaptasyon gösterdi. Sneaky’nin Caitlyn oyunu özellikle takıma çeyrek final biletini getiren şeylerden birisiydi. İki takımın da çeyrek final serisi olduğu için erken oyunda risk almama stratejisi izlediğine de şahit olabiliriz. Her durumda ben eşleşmenin genelinde erken oyunda çok aksiyon olmayacağını, takımların harita görevlerini takas ederek haritayı açacağını düşünüyorum. Burada önemli nokta alt koridor eşleşmesinde kimin üstün şampiyonlar alacağı. Turnuva boyunca Tristana’nın hemen hemen maç kaybetmediğini, Janna ve Lulu’nun da aynı yüksek kazanma oranına sahip olduğunu söyleyelim.

Hangi eşleşmeye dikkat edilmeli?

Xiye vs Jensen: Yukarıda da bahsettiğim üzere serinin kaderi bu iki oyuncunun ellerinde olacak. WE’nin zayıflığı olarak gösterilmesine rağmen Xiye’nin grubundaki orta koridorlara karşı ezilmediğini gördük. Öte yandan Jensen ise NA LCS’te rüya gibi bir sezon geçirdi ve doğru kaynaklarla takımını çok rahat taşıyabilecek kapasitede. Burada Lucian ve Syndra gibi koridor ağası şampiyonların büyük bir öneme sahip olduğunu söylemek gerekiyor. Tıpkı seçimler gibi ormancılara da büyük bir iş düşüyor. Genellikle alt koridoruna odaklanmayı daha çok seven Condi’nin bu eşleşme için Xiye’ye daha fazla göz kulak olmasını bekleyebiliriz.

Kim kazanır?

Her ne kadar benim de Batı takımlarına olan sempatim ağır bassa da eşleşmenin WE tarafından kazanılacağını düşünüyorum. C9 için belki de en iyi kura buydu, fakat WE beş maçlık serilerde çok daha tehlikeli bir takım. İki takımın da belirli zayıflıkları var. Fakat burada kazanma şartlarını daha bilinçli bir şekilde kontrol eden takımın seriyi alacağını düşünüyorum. Muhtemelen yarınki çeyrek final mücadelesi üç maçta bitmeyecektir. Bu yüzden seriyi WE’nin 3-1 kazanacağını tahmin ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir