League of Legends League of Legends Haberleri Worlds 2017

Worlds’ün formatı değişti

League of Legends sahnesinin en büyük turnuvası olan Worlds’ün formatı değişti. 2017 yılında düzenlenecek olan turnuva, bu yıl Çin’in Wuhan, Guangzhou ve Shanghai kentlerinde 23 Eylül-4 Kasım tarihlerinde düzenlenecek. Espor sahnesinin en önemli turnuvalarından Worlds, bu yıl köklü bir değişikliğe gidiyor. Geçtiğimiz yıllarda turnuvada 16 takım mücadele ederken, 2017 yılından itibaren turnuvada 24 takım mücadele edecek. Bu yıl en önemli değişiklik ise WildCard kavramının ortadan kaldırılması oldu. Geçtiğimiz yıllarda MSI da dahil olmak üzere Riot Games tarafından düzenlenen uluslararası turnuvalarda IWC turnuvaları düzenleniyor ve WildCard sunucularından en başarılısı MSI ya da Worlds’e katılıyordu. Bu yıl WC kavramının ortadan kalkması ile tüm sunuculardan en az bir takım turnuvada mücadele etme hakkına sahip olacak.

Turnuvaya katılacak takımların belirlenmesinde de bu yıl bir değişikliğe gidildi. Geçtiğimiz yıllarda Dünya Şampiyonası’na sadece 2 takım gönderen LMS, son yıllarda artan başarı grafiğinin bir sonucu olarak Worlds 2017’de 3 takımla temsil edilecek. Öte yandan birazdan açıklayacağımız “Play-in” aşamasında ise herhangi bir Kore takımı bulunmayacak. League of Legends’ın en başarılı sunucusu olarak bilinen LCK, Son dört Worlds’ün şampiyonunu çıkarmıştı. MSI 2016’da da şampiyonluğa ulaşmayı başaran LCK, grup aşaması öncesi olarak konumlandırabileceğimiz Play-in’de yer almayacak.

Tıpkı geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da takımların MSI’daki performansları Worlds’e katılımlarını doğrudan etkilemeye devam edecek. Bu yıl yapılan değişiklikler sonucunda BR, CIS, JPN, LAN, LAS, OCE, SEA, ve TR sunucularının takımları, MSI’da ilk 6’ya girdiği takdirde Dünya Şampiyonası’nda direkt olarak grup aşamasından başlayacak. Bununla beraber bu takımlar, turnuvaya ikinci bir takım gönderebilecek.

Bu yıl Worlds ve MSI’da yukarıda bahsettiğimiz Play-in adı verilen yeni bir aşama oynanacak. Öncelikle, Worlds 2017’de ilk defa uygulanacak Play-in aşamasının formatı şu şekilde olacak:

Gördüğünüz üzere Play-in turnuvasına 12 takım katılacak. Daha önce WildCard olarak adlandırılan BR, CIS, JPN, LAN, LAS, OCE, SEA, ve TR sunucularının yanı sıra LPL, NA, EU ve LMS sunucularındaki Worlds’e katılacak 3. takımlar da burada mücadele edecek.

Turnuvanın ilk aşamasında 12 takım, 3’erli 4 gruba ayrılacak. Burada tek maçlık seriler üzerinden gruplardaki her takım birbiri ile mücadele edecek. Grubunu ilk iki sırada bitiren takımlar bir sonraki aşamaya devam ederken, sonuncu olan takımlar turnuvaya veda edecek. Play-in’in ikinci aşamasında ise grubunu 1. bitiren takımlar ile grubunu 2. bitiren takımlar eşleşecek. 5 maçlık seriler üzerinden oynanacak olan karşılaşmaların kazananı grup aşamasına yükselirken, yine elenen ekipler turnuvaya veda edecek. Sonuç olarak Worlds 2017’nin grup aşamasına kalan 16 takım belli olacak: 3 LCK, 2 LPL, 2 EU, 2 LMS, 2 NA takımı ile MSI’da BR, CIS, JPN, LAN, LAS, OCE, SEA, ve TR sunucularından en başarılı olan ekip ve Play-in aşamasından 4 ekip. Worlds 2017’nin grup aşaması ise daha önceden alışık olduğumuz şekillerde devam edecek.

Belirtmek gerekirse Worlds 2017’nin bu yeni mentalite ile düzenlenmesi, League of Legends sahnesinin daha hızlı bir şekilde büyümesine doğrudan etki edecektir. Uzun bir süredir başarısını uluslararası arenada kanıtlayan LMS’in turnuvaya 3. takımı gönderme hakkına sahip olması oldukça olumluyken, yeni Play-in formatı ile beraber daha önce WildCard olarak adlandırılan sunucuların Worlds’te 2 takım ile mücadele etme şansları da arttı.

Turnuvanın takvimi ise şu şekilde:

  • Play-In: 23-26 Eylül + 28-29 Eylül, Wuhan Sports Center Gymnasium, Wuhan-Çin
  • Grup aşaması: 5-8 Ekim + 12-15 Ekim, Wuhan Sports Center Gymnasium, Wuham-Çin
  • Çeyrek final: 19-22 Ekim, Guangzhou Gymnasium, Guangzhou-Çin
  • Yarı final: 28-29 Ekim, Shanghai Oriental Sports Center, Shanghai-Çin
  • Final: 4 Kasım, Beijing National Stadium, Pekin-Çin
League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir