League of Legends League of Legends Haberleri Worlds 2017

Worlds 2017 Yarı Final İncelemesi: SSG-WE

Worlds 2017’nin tamamlanmasına kısa bir süre kala, yarın 10:30’da ikinci yarı final eşleşmesi SSG-WE serisi oynanacak. Büyük bir sürpriz gerçekleştiren SSG ile yarı finale çıkması beklenen WE arasındaki mücadelenin tıpkı bugünkü SKT-RNG serisi gibi harika geçmesi bekleniyor.

Yarı final serileri de çeyrek final eşleşmeleri kadar çekişmeli geçiyor. Bugün oynanan SKT-RNG serisi 5. maça uzanırken iki defa “efsaneyi” yıkma fırsatı yakalayan RNG ne yazık ki bu şansı değerlendiremedi ve SKT bir kez daha geriye düştüğü seriyi kazanmayı başardı. Çeyrek finallerde harika işler çıkaran SSG ve WE’nin de buna benzer bir performans ortaya koyması şaşırtıcı olmayacaktır. Özellikle de SSG’nin LZ karşısındaki oyunu herkesin beklentisini yükseltti. Öte yandan bir LPL takımının bu yıl finale kalıp kalamayacağını ise hep beraber izleyip göreceğiz.

Genel performanslar

Geçtiğimiz yıl finale kalan SSG’nin 2017 sezonunda beklentileri karşılayamadığından bahsetmek gerek. Grup aşamasında temsilcimiz 1907 Fenerbahçe Espor’un da bulunduğu C grubunda mücadele eden ekip, özellikle RNG karşısında zayıf gözükse de çeyrek finalde bambaşka bir kimliğe büründü. Herkes tarafından turnuvanın favori takımı olarak gösterilen Longzhu Gaming ile eşleşen Samsung Galaxy, şaşırtıcı bir şekilde seride mükemmel bir oyun ortaya koydu. LZ’yi 3-0 ile net bir şekilde geçen takımın bu galibiyetle büyük bir özgüven aşıladığından da bahsetmek gerekiyor. Alt koridoru grup aşamasında çok eleştirilen takımda tıpkı Ruler ve CoreJJ gibi Ambition da ciddi eleştirilere maruz kalmıştı. Grup aşamasında 15. dakikaya kadar sadece orman kampı temizleyen Ambition’ın farklı ve agresif bir karakterle LZ serisini oynaması takıma galibiyeti getiren en önemli element oldu.

Team WE ise D grubundan oldukça rahat bir şekilde yükseldi. “Batı’nın son umudu” Cloud9 ile çeyrek finalde eşleşen takım, seride 2-1 düşmesine rağmen kendi kazanma şartlarına iyi bir şekilde odaklandı ve C9’u 3-2 geçmeyi başardı. WE için en önemli ismin Mystic olduğunu da söyleyelim. Galio’nun ne kadar etkili olduğu biliniyor elbette, fakat WE’nin Galio’yu hiçbir takımın kullanamadığı bir efektiflikte oynaması, C9 için elenme anlamına geldi. Öte yandan takımın zayıf halkası olan Xiye de Jensen karşısında iyi bir seri gerçekleştirdi. WE’nin “Mystic’i koru” kompozisyonları takıma galibiyetleri getirirken henüz turnuvada herhangi bir takımın buna çare bulabildiğine şahit olmadık.

Seri analizi

Yukarıda da belirttiğim üzere grup aşamasındaki SSG ile playofflardaki SSG arasında dağlar kadar fark var. Bu farkı yaratanlar ise takımın alt koridoruyla orman pozisyonu. Ruler ve CoreJJ ikilisi beklenenden de iyi performanslar ortaya koymaya devam ediyor. Ambition ise bir türlü “yazı-tura” kaderini bozamadı. İyi gününde mükemmel işler çıkaran Ambition, kötü gününde ise etkisizliğini değiştiremiyor. Çeyrek final serisinde LZ karşısında iyi Ambition’ı izledik. Gruplarda erken oyunda baskın yapmayan ve farma odaklanan oyuncu, LZ serisinde daha aktif ve baskına dayalı bir oyun ortaya koyarak takımının erken avantaj sağlamasına neden oldu.

WE’nin Mystic kompozisyonunu çok iyi oynamasına rağmen stratejik derinlik konusunda fazla yetkin bir takım olmadığını söylemek lazım. İki ya da üç çeşit kompozisyon hazırlayan takımın güçlü yanı ise bu kompozisyonları mükemmelleştirmişş olması.

Seride kritik olan birkaç nokta var. Bunlardan ilki ormancıların ne yapacağı. Ambition’ın aktifliği seride büyük bir rol oynayacak. Oyuncunun moral depolaması ve SSG’nin SKT’den intikam istediği açıklamaları, Ambition’ın yine etkili olacağının bir işareti. Bununla birlikte Condi’nin de alt koridora ne şekilde etki edeceği merak konusu.

Seriyi etkileyecek önemli pozisyonlardan birisi de alt koridor. Kızgın Buhurdanlık metası hala Worlds 2017’i kasıp kavurmaya devam ediyor. Fakat önce Misfits, ardından da SKT’nin meta dışına çıkarak Blitzcrank ve Leona gibi meta dışı destekleri tercih ettiğine şahit olduk. Nişancı tercihi de önemli olacak. WE’nin Caitlyn ile büyük bir başarı yakaladığını, CoreJJ’nin ise Tristana’yı harika kullandığını söyleyelim. Caitlyn’in zayıf bir Buhurdanlık kullanıcısı olması, SSG’nin alt koridor eşleşmesinde farklılık araması ile sonuçlanabilir.

Kimi yakından takip etmeli?

Ambition: Tekrar tekrar belirtmeye gerek yok, fakat SSG’nin erken oyunu tamamıyla Ambition’ın eline bakıyor. Aktif bir Ambition seriyi rahatlıkla SSG’ye getirebilir. Condi’nin bu agresifliğe nasıl cevap vereceği de finale yükselecek takımın kaderini belirleyecek.

Mystic: Xiye ve 957 de hasar bakımından takıma çokça katkıda bulunsa da Team WE Mystic ile yaşayıp Mystic ile ölüyor. Takımın körlemesine Kog’Maw almasının temel nedeni olan oyuncu, SSG’nin alt koridoru karşısında yine iyi oyununu devam ettirecektir. Buradaki kilit nokta ise Mystic’in hangi şampiyonu oynayacağı.

Seriyi kim kazanır?

Eğlenceli bir not: Şu ana kadar Worlds Pickem’lerini doğru tutturmayı başarabilen tek bir oyuncu var. Bu oyuncunun da tahmini WE’den yana. C9 karşısında zorlanan ve bir nevi sallanan WE’nin bu defa çok daha zorlu bir rakip ile karşılaşacağından bahsetmeden geçmek olmaz. LZ’yi 3-0 eleyen SSG’nin bu seriyi kazanma ihtimali çok daha yüksek. Benim tahminim ise 3-2’lik SSG galibiyeti üzerine.

League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir