League of Legends League of Legends Haberleri

Xayah ve Zac önemli bir dengeleme alacak

Şu anda League of Legends’ın en etkili ve oyunu değiştirme potansiyeline sahip şampiyonlarından olan Zac ve Xayah, önümüzdeki yama büyük bir dengeleme alacak. Zac’in genel olarak hasarı düşürülürken, Xayah’ın ise bekleme süreleri dengelenmeye çalışıldı.

Uzun bir süredir metanın oldukça dengeli ilerlediğini söyleyebiliriz. Birkaç istisna dışında tüm şampiyonlar seçilebiliyor ve her şampiyonun hemen hemen oyuna eşit bir şekilde müdahale etme şansı bulunuyor. Fakat yeni çıkan Xayah ve güncellenen Zac, istisna olarak öne çıkıyor. Aslında Xayah’ın OP olacağı daha ilk günden belliydi. Birçok nişancı şampiyonun sahip olmadığı bir yeteneği bulunan şampiyon, ultisi ile üzerine gelen kitle kontrollerinden kaçınabiliyor, baskın yediğinde ise E yeteneği ile rakibini yerine mıhlayabiliyor. Xayah’ın en etkili yeteneği ultisi olarak gözükse de W yeteneğinin ne kadar işlevsel olduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Bu yetenek, kullanıldığında şampiyona saldırı ve hareket hızı veriyor. Bekleme süresinin görece kabul edilebilir olması ise görüşüne göre Riot Games için büyük bir problem. Bundan dolayı önümüzdeki yamada W yeteneğinin bekleme süresinin her seviyede 4 saniye daha fazla olduğunu göreceğiz.

Zac ise Xayah’dan çok daha OP bir durumda. Yenilenen yetenek seti ile kitle kontrol özellikleri çok daha artan ve oynaması da izlemesi de daha eğlenceli bir hale gelen şampiyon,  Riot Games için şu anda bir problem teşkil ediyor. Bu duruma müdahale etmek isteyen Riot, Zac’in orman temizleme süresini arttırmak adına E ve W yeteneğinin hasarlarını ciddi şekilde azalttı. Bu, şampiyonun özellikle oyunun erken dakikalarındaki etkinliğini azaltacaktır. Aynı şekilde yüksek hasara sahip orman şampiyonları da Zac’e karşı daha iyi bir performans sergileme şansı yakalayabilir. Fakat sizin de tahmin edeceğiniz üzere Zac’in problemi hasarı değil, kitle kontrol yeteneklerinin çok uzun  sürmesi. Hasarına yapılan değişiklikler elbete Zac’i yavaşlatacaktır, fakat doğru oynandığında şampiyonun işlevselliğinden hiçbir şey kaybetmediğini izleyebiliriz.

League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir