League of Legends League of Legends Haberleri

Yeni sezonda dereceli sistemi değişecek

Dereceli sisteminin değişeceğini birkaç ay önceden biliyorduk ancak detayları henüz açıklanmamıştı. Riot Games yayınladığı yeni videoyla yeni sistemin detaylarını anlattı. Biz de sizler için özetledik.

Yerleştirme maçları

Her sezona girerken oynanan yerleştirme maçları kaldığı yerden devam ediyor ancak bir farkla. Artık ilk yerleştirme maçımızda bir aşamaya atanacağız ve bunu sadece biz görebileceğiz. Kalan yerleştirme maçlarını kazandığımızda yüksek miktarda puan kazanacağız, kaybettiğimizde ise puan kaybetmeyeceğiz. Kazanma/kaybetme oranımıza göre bu puanlar artış veya azalış gösterecek. Maç başı 30 puan da alabiliriz 50 puan da. Aşamalar arası yükselme maçlarını ise oynamayıp, 100 puan üstüne çıktığımızda bir üste yükseleceğiz. Sistemin transparan bir şekilde tasarlanıp oyuncuların puanlarını görebiliyor olması büyük bir tartışmayı da ortadan kaldırmış olabilir. Kafamızdan “mmr” hesabı yapmaya çalıştığımız günler geride kaldı gibi.

Aşamalar

Videoda Riot Gortok’un belirttiğine göre oyuncular oyunda kendini geliştirse de daha yüksek aşamaları çıkamamalarından şikayetçiler. Bilindiği üzere Elmas ve Ustalık aşamalarında ciddi farkların olduğunu çoğu esporcu belirtiyordu. Riot tarafından yapılan araştırmada Bronz, Elmas ve Altın’da bazı sorunlar olduğu ortaya çıktı. Yapılan araştırmada Bronz’da oynayan bir oyuncunun zamanla geliştiğini ancak küme atlayamadığının farkına varıldı. Elmas 5 ve Elmas 1 oyuncuları arasında da ciddi bir fark bulunduğunu açıklayan Gortok, Altın için ise çok kolay küme atlayıp aynı kolaylıkta küme düşüldüğünün farkına varıldığını belirtti. Bunun çözümü için ise 2 yeni aşama tanıtıldı. Demir ve Üstatlık. Artık en düşük aşama Bronz değil Demir olacak. Üstatlık ise Ustalık ve Şampiyonluk aşamalarının arasında olacak. Bu yeni sistemle birlikte artık her aşamada 5 değil 4 küme olacak. Üstatlık Aşaması ise Elmas 1, Ustalık ve Şampiyonluk aşamalarındaki yetenek farkını azaltmak için gelecek. Yani Şampiyonluk aşamasındaki oyuncular kendi seviyelerine yakın rakiplerle mücadele edebilecek.

Görsel tasarım

Uzun süredir aşamaların görsel tasarımlarıyla ilgilenilmediğini belirten Riot Mangothunder, yeni sezonla birlikte yeni görsellerin de geleceğini açıkladı. Bu yeni görseller oyunla ve oyun hikayesiyle bağlantılı olacak. Uzun süredir değişmeyen çerçeveler ve aşama simgelerine artık alışmış bir kitle olarak yeni gelecek görsellerin oyun içinde nasıl duracağını merak ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir