League of Legends

YoDa, ırkçılık söylemi yüzünden 3 maç ceza aldı

Bugün başlayan MSI 2017 turnuvasına katılan ekiplerden olan Red Canids’in orta koridor oyuncusu YoDa, Twitter üzerinden ırkçı söylemlerde bulunduğu için Riot Games tarafından 3 maç ceza aldı. Oyuncu ayrıca 2 bin dolar da para cezası ödeyecek.

League of Legends camiası dün Red Canids oyuncusu YoDa’nın attığı tweet’ler ile çalkalanmıştı. Takımının en iyi oyuncusu olarak gösterilen fakat turnuva öncesi yedek konumuna çekilen YoDa, Twitter üzerinden Japon oyunculara karşı ırkçı ithamlarda bulunarak herkesin tepkisini çekti. Troll kişiliği ve bu tür uç “şaka”ları ile tanınan YoDa, kısa bir süre içerisinde tweet’ini sildi ve özür dileyen bir mesaj yayınladı. Fakat Riot Games bu konuya olması gerektiği gibi hızlı bir şekilde tepki verdi. Topluluktaki herkesin dikkatini çeken bu olayın gerçekleşmesinden 24 saat geçmeden şirket oyuncuya 3 maç ceza verdiğini açıkladı.

Riot, farklı konularda ceza verme söz konusu olduğunda daha oturaklı ve sakin ilerlemeye çalışan bir şirket profili çizmesine rağmen ırkçılık ve nefret söylemi gibi olaylarda hızlı hareket ediyor. Daha önce 2014 Dünya Şampiyonası’nda SK Gaming’de forma giyen Svenskeren, tekli derecelide ırkçı bir isim kullandığı için dört maç ceza almış ve takımın Worlds performansını ciddi şekilde etkilemişti.

Red Canids’in geniş kadrosundan ötürü YoDa’nın eksikliğini fazla çekeceğini söylemek pek mümkün değil. Yine de oyuncunun bu kadar hızlı bir şekilde ceza alması ve duruma müdahale edilmesi mutluluk verici.

1 Yorum

1 Yorum

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.