League of Legends

Yuvaya dönüş: HWA Gaming

Riot Games

Koreli yıldızların transfer olduğu ligimizde bu mevsim her zamankinden daha çekişmeli geçecek. Kilit rollere dünyaca ünlü isimleri getiren takımlar, Kış Mevsimi’nde Şampiyonluk Ligi’nde ilk sırada yer almaktan başka hiçbir şeyi akıllarından geçirmiyorlar.

Tüm ekipler transfer sezonunu yoğun bir çalışma yaparak geçirirken HWA Gaming hali hazırda Yükselme Ligi şampiyonluğu elde etmiş kadrosunu olabildiğince koruma yoluna gitti. Tek bir oyuncusunu değiştiren HWA, ŞL’deki Koreli furyasına ayak uydurarak ortaya Ninja’yı getirdi ve transfer dönemini kendi adına hızlıca noktaladı. Şampiyonluk Ligi’ndeki tüm takımları inceleyeceğimiz serimizin ilkinde HWA Gaming’in 2017 performansını, yaptığı transferleri ve son olarak da Kış Mevsimi beklentilerini ele alacağız.

2017 nasıl geçti?

HWA Gaming ülkemizde espor dendiğinde ilk akla gelen takımlardan biri. Şampiyonluk Ligi kurulduğundan bu yana League of Legends sahnesinde yer alan takım başarılarla dolu geçmişinde hep yukarıları hedefledi. Yalnızca sportif başarısı ile değil taraftarlarıyla ilişkisinde de imrenilen bir takım olmayı başaran HWA Gaming, 2017’de inişli çıkışlı dönemler geçirdi.

Kış Mevsimi HWA için güzel başladı. İlk dört maçında üç galibiyet alan ekip üst sıraları zorlayacağa benziyordu. Ancak daha sonra gelen beklenmedik yenilgi ve beraberlikler HWA’nın rakipleriyle arasını açmasına engel oldu. Son iki haftayı da galibiyetsiz kapatan HWA, buna rağmen normal sezonu dördüncü sırada tamamladı.

Ligde elde edilen bu sıralama HWA Gaming’i playoff’lara çeyrek finallerden başlattı. Rakip ise ligdeki ilk sezonuna göre iyi işler çıkaran ve güçlü bir kadroyla mücadele eden 1907 Fenerbahçe’ydi. Oldukça çekişmeli geçen serinin kazananı 3-2’lik sonuçla Fenerbahçe olunca HWA’nın KMF hayalleri erkenden suya düştü. Alınan bu yenilgi kötü gidişin başlangıcı oldu ve önce Galakticos’a, ardından da ŞL’de yer alma maçında Çilekler’e 3-2 yenilen HWA Gaming, beklenmedik şekilde Yükselme Ligi’nin yolunu tuttu.

Bu moral bozucu durum, HWA’nın daha da kötüye gitmesine sebep olmadı. Yükselme Ligi’nde yer alıp ŞL mücadelesi verme kararı alan ve slot satın alma yoluna gitmeyen takım sahibi Ahmet Taruz; Push2Win, Trix, Xico, Achuu ve Revanche’tan oluşan güçlü bir kadro kurdu. Yükselme Ligi’ni kasıp kavuran HWA, beklendiği gibi normal sezonu ilk sırada tamamladı ve playoff’larda önce VA’yı ardından da Beşiktaş’ı 3-0 ile geçti. Bu sonuçlarla HWA Gaming, Şampiyonluk Ligi’nin yolunu tutarak ait olduğu yere geri döndü.

Transfer dönemi

Yükselme Ligi’nde güçlü rakiplere karşı tatmin edici bir performans ortaya koyulunca, haliyle HWA’da kadro korunmak istendi. Ancak başarılı orta koridor Xico’nun Brezilya’ya transferi tüm bu planları bozdu. Ligimizde esen Koreli rüzgarına ayak uydurmayı seçen HWA Gaming, yıldız oyuncusundan boşalan koltuğu Ninja ile doldurma yoluna gitti.

Son olarak ligimizde Dark Passage forması giyen Ninja, ülkesi Güney Kore’de başladığı espor kariyerini Kuzey Amerika sahnesinde devam ettirdi ve buradaki performansıyla kalitesini kanıtladı. Üst koridorda iyi bir mevsim geçiren Armut’u (eski adıyla Push2Win) kadroda tutan HWA, sevilen oyuncularından Trix’in yanı sıra alt koridor ikilisiyle de sözleşme yenileyerek transfer dönemini noktaladı. Baktığımızda ekibin kemik kadrosunu koruması sinerji problemi yaşamamak adına oldukça yerinde bir hamle. Rakiplerin birçok yeni isim transfer ettiği ligde, birbirini tanıyan oyuncularının yanına ülkemize yabancı olmayan bir orta koridorun getirilmesi oyun içindeki uyumsuzluğu en aza indirecektir.

Beklentiler

HWA taraftarlarının takımdan beklentisi her zaman yüksektir. Ancak bu yıl duruma rasyonel bir şekilde baktığımızda takımın işinin oldukça zor olduğunu söyleyebiliriz. Her ekibin dünyaca ünlü oyuncuları kadrosuna kattığı, hatta LCK’den çok önemli transferler yaptığı Şampiyonluk Ligi’nde bu mevsim başarı elde etmek eskisinden çok daha zor olacak.

Orman ve orta koridor pozisyonlarını Koreli yıldızlarla dolduran 1907 Fenerbahçe, Dark Passage ve Royal Bandits’in sinerji konusunda diğer takımların bir adım önünde olduğunu söyleyebiliriz. Zira oyunun gidişatını direkt olarak etkileyebilecek bu iki roldeki oyuncuların birbiriyle adaptasyonu, şampiyonluk yolunda olmazsa olmaz bir konumda. HWA’da da Trix’in Ninja ile uyum içerisinde hareket edebilmesi takımın başarısı için oldukça kritik bir etken.

Alt ve üst koridor pozisyonlarında diğer ekiplerden geri kalır bir durumda olmayan HWA’da, Ninja’nın oyunculara ayak uydurması şampiyonluk yolunda çok büyük önem arz ediyor. Rakiplerinin uyum yakalamaya çalışacağı ilk haftalarda HWA’nın çokça puan toplayacağını öngörebiliriz.

Yorum yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.