Minecraft Speedrun Oyun Speedrun

Minecraft Speedrun Dünya Rekoru Kırıldı!

Speedrun, bir oyunu kategoriye göre hileli yada hilesiz. Bug kullanarak yada kullanmayarak en hızlı şekilde bitirme eylemine denir. Minecraft Speedrun ise koronayla ve Dream ile beraber Dünya’da en fazla takip edilen ve en çok yapılan speedrun kategorilerinden biri.

Minecraft’ın yeni güncellemelerinden birinde oyuna “Warden” isimli yeni bir Boss eklendi. Bu bossun eklenmesi ile yeni bir Minecraft Speedrun kategorisi oluştu. Bu kategori: “1.19+ All Bosses RSG”.

Bu Kategori Nedir ?

Öncelikle RSG’nin açılımından başlayalım. RSG, “random seed glitchless” yani speedrunu daha önce hiç oynanmamış bir Dünya’da oynamanız gerekiyor ve oyunun hiçbir açığını isteyerek yada istemeyerek run boyunca kullanamazsınız. Kullanırsanız, Dünya rekoru kırsanız dahi rununuz geçersiz sayılır. All Bosses ise oyundaki tüm Bossları kesmeniz gerektiği anlamına geliyor. 1.19 Kategorisinde kesmeniz gereken bosslar: Ender dragon, Wither, Elder Guardian ve en yeni boss olan Warden.

Espor Rekorları

Dünya Rekoru:

Bu kategoride Dünya rekoru bugüne kadar 51 dakika 40 saniye 939 milisaniye ile fransız oyuncu MathoX‘a aitti. Bugün ise kategorinin önceki sürümlerinde de daha önceleri Dünya rekoru kırmış olan Alman oyuncu, siyasetçi ve yayıncı olan “Benex” 45 dakika 17 saniye ile rekoru, yaklaşık 6 dakika kısaltarak kırmayı başardı.

Benex’in runı şans konsunda zayıftı. Yaklaşık 14 tane wither skeleton öldürmesine rağmen 3 kafayı ancak düşürebildi şans konusunda run boyunca yüzünün güldüğü konu sadece buydu denilebilir. Elder Guardian konusunda ise Guardian’ı zor bulması ve savaşın mekandan dolayı uzaması rundaki süreyi uzatan başka etkenlerdi. Warden savaşında nerdeyse ölüp runı kaybettmenin ucundan döndüğünü söylemekte gerekiyor pek tabii. Şans konusunda iyi olsaydı belkide 40 bariyerinin kırıldığı tarihi bir run bile görebilirdik. Benex, bu Minecraft Speedrun kategorisinde genellikle kullanılan “ganimet kılıcı” stratejisinide kullanamadı çünkü o büyüye sahip bir kılıç bulamadı. O kılıç bulunmadığı takdirde runnerlar genelde runı çöpe atıp 0’dan başlarlar ama Benex denedi ve inanılmazı başararak Dünya rekorunu aldı.

Benex'in rundakı istatistikleri
Benex’in rundakı istatistikleri

Benex’in Dünya Rekorunu Aldığı Anın Videosu:

Bir başka oyun dünyası haberimiz: Epic Games 230 Milyon Kullanıcıya Ulaştı!

editor
2020'den beri bir şekil de espor ile iç içe. Sosyal medya, yönetim, oyuncu ve nicesi. Genelde görülmeyene değer verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir