Oyun

Xbox Warner Bros Oyunlarını Satın Alma Konusunda “Aktif Görüşmeler” Yaptı

Xbox, Batman oyunları ve Hogwarts Legacy’nin arkasındaki şirket olan Warner Bros Games’i neredeyse satın alıyordu. Son on yılda, oyun endüstrisinde büyük bir konsolidasyon gördük. Giderek daha fazla oyun şirketi birleşiyor ve birbirlerini yutuyor, diğerleri ise tamamen kapanıyor. THQ gibi büyük yayıncıları kaybettik (THQ Nordic tarafından bir şekilde yeniden canlandırılmış olsa da), Volition gibi geliştiricilerin kapılarını kapattığını gördük ve Xbox, Bethesda ve yakında muhtemelen Activision gibi şirketleri satın aldı. PlayStation da bir zamanlar Xbox’a ait bir stüdyo olan Bungie’yi satın alarak kendi payına düşen alışverişi yaptı. Bununla birlikte, perde arkasında çok şey oluyor ve daha fazla satın alma için tartışmalar sürekli olarak gerçekleşiyor.

Ancak bir isim çok dikkat çekti. Bu haftanın başlarında, büyük bir sızıntıyla Microsoft’a ait bir ton gizli belge internete düştü. Gelecek yıl yeni bir Xbox Series X modelinin geleceğini, bir sonraki Xbox’ın 2028’de olacağını, bir sürü duyurulmamış oyun olduğunu, The Elder Scrolls VI’nın PS5’e gelmeyeceğini ve çok daha fazlasını biliyoruz. Oldukça felaketti ve söylemeye gerek yok, Xbox bu konuda mutsuzdu. Xbox patronu Phil Spencer’ın bir e-postası, Xbox’ın Nintendo’yu satın alma ya da en azından onlarla gerçekten önemli bir işbirliği başlatma hedeflerini ortaya koydu. Bu 2020’de gerçekleşmişti ve şirketin en çok istediği satın almalardan biri gibi görünüyordu, ancak Spencer diğer iki şirket hakkında aktif görüşme halinde olduğunu belirtti: ZeniMax (Bethesda) ve Warner Brothers Interactive. Spencer, her iki şirketin de “alınabilir” olduğunu ve sadece birini değil, her ikisini de satın almayı öneriyor gibi göründüğünü belirtti.

Ancak Spencer’ın belirttiği bir engel Xbox’ın WB’nin hiçbir fikri mülkiyetine sahip olmayacağıdır. Bunun nedeninin Warner Bros’un sahip olduğu ve bu nedenle Harry Potter ya da DC gibi bir şeyi başka birine satmayı seçebileceği ya da başka bir varsayım mı olduğu yoksa Xbox’ın sadece Rocksteady gibi yetenekleri mi satın alacağı belli değil. Her iki durumda da, böyle bir anlaşmanın değeri çok büyük olacaktır ve eğer Microsoft Batman, Superman ve Harry Potter gibi şeylerden tamamen yararlanabilirse, özellikle PlayStation özel Wolverine ve Spider-Man oyunları çıkardığı için bu çok büyük olacaktır. Warner Bros. yönetimindeki değişikliklerin bu satın almanın iptal edilmesine yol açmış olması ya da Microsoft’un Activision ile daha fazla ilgilenmeye başlaması ve bu üçünü birden karşılayamayacağını anlamış olması mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir