İnceleme

The Long Dark İncelemesi

Kanada’nın ıssız, karlarla kaplı bir yerinde küçük bir ahşap kulübede olmak kulağa huzurlu gelebilir. Tabi eğer etrafta hiç insan yoksa, açsanız, bölgede de sizin kadar aç olan bir sürü vahşi kurt olsa ve donacak kadar üşüdüyseniz durum değişebilir.

Henüz yapımı bitmemiş ve Steam’de erken erişimde olan The Long Dark, işte böyle bir durumda oyuncuyu hayatta kalmaya zorluyor. Oyuna uçağı Kanada’nın ıssız bir bölgesinde düşen bir pilot olarak başlıyoruz.  Ekranda karakterimizin durumu hakkında bazı bilgiler yer alıyor. Bunlar bize karakterimizin ne kadar üşüdüğünü, neresinin kırık olduğunu, sağlık durumunu, vs. gösteriyorlar.

Aynı zamanda aşağıdaki menü de bize ne kadar süredir hayatta olduğumuz, açlık seviyesi, yorgunluk gibi fazladan bilgiler ve istatistikler sunuyor.

Oyunun şu anki halinde, açlık ve soğuk kadar tehlikeli olan bir faktör de biraz önce bahsettiğim kurtlar. Sizi takip etmeye başladıklarında aranızda yeterli mesafe varsa kaçarak kurtulabiliyorsunuz ancak benim ilk karşılaşmamda olduğu gibi bir anda kurdu dibinizde bulursanız iş işten geçmiş olabiliyor. Üstünüze atlayıp size ciddi bir hasar verdikten sonra kısa süreliğine geri çekiliyorlar ve o arada bir eve sığınamazsanız genellikle maceranız orada bitmiş oluyor. Soğuk ise özellikle geceleri acımasız olabiliyor. Soğuktan donmak üzereyken sığınacak bir yer bulma umuduyla gezerken bir kulübe görmek insanı oldukça rahatlatıyor. O kulübeye girdikten sonra ısınmaya başlarken hala dışarıda tüm şiddetiyle süren fırtına, rüzgarın uğultusunu size duyuyarak adeta hiç bir yere gitmediğini belirtiyor.The_Night_Long4

Oyunda hayatta kalmak için yapmanız gerekenler de oldukça basit görünüyor. Bir yerleşim yeri bulun, içeriyi iyice kurcalayıp yiyecek, giyecek ve başka eşyalar arayın, ısınmak için bir ateş yakın, bir süre uyuyup dinlenin ve sonrasında yakındaki diğer evlere girip aynı işlemi tekrar edin. Tabi yakında başka bir ev kalmayınca mecburen uzaklaşmak zorunda kalıyorsunuz. Eğer bir tüfek bulabilirseniz avlanabilirsiniz. Oltalarla balık tutabilirsiniz. Ancak doğal olarak yaptığınız her şey hatta uyumak bile kalori tüketiyor ve bu değerleri normal seviyede tutmak zorundasınız. Girdiğiniz evlerde bulduğunuz kalın giysiler sayesinde soğuktan daha iyi korunabiliyorsunuz. Hasar gören giysi ve eşyalarınızı onarabiliyorsunuz. İlk yardım ekipmanıyla müdahale etmediğiniz takdirde kan kaybı ve enfeksiyon da ölümcül olabiliyor. Donmuş etleri pişirmeden yediğiniz takdirde zehirlenebiliyorsunuz. Buzun üzerinde yürürken dikkatli olmayı da unutmayın!

Kurtların ulumasını duyduğunuzda korkabilirsiniz, ancak bu oyundaki kurtlar sürüler halinde gezip avlanmıyorlar. Genellikle belli bir yerde turluyorlar. Oyunda şu anda kurtlar haricinde canlı bir tehdit bulunmuyor. Oyunun yapımı bittiğinde oyunda başka hayatta kalmaya çalışan başka insanlar ve daha aktif bir dünya göreceğiz.

Oyunda henüz hikaye modu bulunmuyor. Bu da oyun çıktığında göreceğimiz yeniliklerden biri olacak. Oyunu şu anda satın alırsanız sadece ölene kadar hayatta kalmaya çalıştığınız Sandbox modunu oynayabiliyorsunuz. Ancak endişelenmeyin, hikayesi henüz olmasa da oyun sıkıcılıktan oldukça uzak.The-Long-Dark-Echoes-Steam-Early-Access-Trailer-YouTube

Şu anda oyunda 100’ün üzerinde eşya bulunuyor. Tüfeklerle geyik, tuzak kurarak da tavşan avlayabiliyorsunuz. Aynı zamanda kargaların yakınlarında da genelde insan veya hayvan cesetleri oluyor ve buralarda önemli eşyalar bulunabiliyor. Oyunda şu anda Mystery Lake ve Coastal Highway isminde 2 harita bulunuyor. Oyun tamamlandığında ise çok daha fazla sayıda eşya, daha fazla avlanma tekniği ve yeni haritalar gibi bir çok şey de eklenmiş olacak.

Oyunun çıkış tarihi kesin olmasa da kışa doğru çıkması bekleniyor. Henüz erken erişimde olduğu için çıktığında fiyatı artacaktır. Şu anda oyunu Steam‘deki yılbaşı indirimi kapsamında 15,50 TL’ye alabilirsiniz. Normal fiyatı ise 31 TL.

Oyun çıktığında güncellenmiş bu incelemeyi de güncelleyeceğim. O zaman kadar sıkı giyinin ve yiyecek depolayın!

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir