Son Kale: Mata İnceleme

Son Kale: Mata

League of Legends arenasının en ünlü iki destek oyuncusundan birisidir Mata. Worlds tarihinin en başarılı kadrosu olarak gösterilen Samsung White’ta destek rolünü üstlenmiş profesyonel oyuncunun kariyerine kısaca göz atacağız.

Bu haftaki yazımızda efsanevi destek oyuncusu Cho “Mata” Se-hyeong’u konuğumuz olarak ağırlayacağız.

Mata Kimdir?

27 Şubat 1994 tarihinde Kore’de doğan Mata’nın profesyonel arenaya atılımını 2012 senesinde yapmıştır. O zamanlar JangTa ismi ile mücadele eden Bengi’nin de olduğu yarı amatör bir takım ile Championship ligine katılmaya çalışmış fakat elemeleri geçememiştir.

Tam anlamıyla profesyonel bir takımda oynaması için ise 2013 senesini beklemesi gerekmiştir. Zamanının en iyi oyuncularından Homme, DanDy, dade ve imp ile birlikte MVP Ozone bünyesinde mücadele etme fırsatı yakalamıştır. OGN Club Masters turnuvasını kazanması ile meraklı gözlerin hedefi haline gelen takım 2013 Bahar Mevsimi şampiyonu olunca adından bolca söz ettirmeye başlamıştı.

MVP Ozone sonrasında Mata’nın yolu Samsunb White’a düştü. Burada da MVP Ozone’daki aynı kadro ile birlikte mücadele etti. Tek fark üst koridorda Homme yerine Looper’ın oynamasıydı. Bu kadro ile 2013 Worlds turnuvasında mücadele ettiler fakat gruplardan çıkmayı bile başaramadılar.

Aynı kadro ile 2014 Kış Mevsimi’ni de ikinci olarak geride bıraktıktan sonra takımın orta koridor dade yerini PawN’a bıraktı ve böylece efsanevi Samsung White kadrosu toplanmış oldu. Aynı kadro ile hem Bahar Mevsimi’ni hem de Yaz Mevsimi’ni üçüncü sırada tamamladıktan sonra Mata ve takımın geri kalanının tarih yazacağı an geldi. 2014 Worlds turnuvası.

Dominant

2014 yılının Eylül ayı geldiğinde herkesi bir heyecan dalgası kaplamıştı. League of Legends camiasının ev sahipliği yaptığı en büyük etkinlik olan Worlds başlıyordu. Dünya’nın dört bir yanından gelen takımlar, isimlerini en iyilerin arasına yazdırabilmek için birbiri ile yarışacaktı. Bu yarışacak takımlardan birisi de Samsung White’dı.

Turnuvaya damga vuran Samsung White, grup aşamasını mağlubiyet yüzü görmeden tamamladı. EDward Gaming, ahq eSports Club ve Dark Passage’ın olduğu grupta rakiplerini ikişer kez mağlup ederek playoff aşamasına 6-0’lık bir skor ile girdi.

Kore merkezli organizasyon, playoff aşamasında da gaz pedalından ayağını çekmedi. Çeyrek final karşılaşmalarında Kuzey Amerika’dan gelen rakibi Team Solo Mid’i 3-1’lik bir skor ile eledi. Kardeş takımı olan Samsun Blue’ya hiç maç kaybetmedi. Finalde de Çin temsilcisi Star Horn Royal Club’ı 3-1 yenerek 2014 Worlds Şampiyonu olarak adını tarihe kazıdı.

Bu turnuvanın önemi, Looper, DanDy, PawN, imp ve Mata’dan oluşan kadronun, Worlds tarihinin en dominant kadrosu olarak gösterilmesi. Wolf ve Bang’li SKT T1 kadrosu bile bu 2014 Samsung White kadrosu kadar dominant gösterilmez.

Bu başarıdan sonra takımın tüm üyeleri Çin’in yolunu tuttu. Mata da LPL takımlarından Vici Gaming’e transfer oldu. Yanında, MVP Ozone’dan beri takım arkadaşı olan DanDy de vardı.

Çin Macerası

Ünlü destek oyuncusunun iki yıl sürecek olan Çin macerası Vici Gaming’e gitmesi ile başladı. LPL’de fırtına gibi esen Koreli oyuncu fırtınasındaki rüzgarlardan birisiydi Mata.

Vici Gaming bünyesinde bir sene boyunca mücadele etti. 2015 yılının Bahar Mevsimi’ni dördüncü sırada, Yaz Mevsimi’ni ise altıncı sırada bitirdi. İki mevsimde de playoff aşamasına kalmayı başardı fakat çeyrek finalden yukarısını göremedi.

Vici Gaming’ten sonra bir sene daha LPL’de mücadele eden Mata bu sefer League of Legends’ın en ünlü nişancısının yanında oynama fırsatı buldu. Yanında oynadığı nişancı tabii ki Jian “Uzi” Zi-Hao’ydu. Anlayacağınız üzere başarılı destek oyuncusunun sıradaki durağı Royal Never Give Up olmuştu.

2016 sezonunu RNG’nin bünyesinde geçiren Mata, takımda oynadığı iki mevsimde de lig aşamasını birinci sırada bitirdi. Bahar Mevsimi’nde şampiyonluk kupasını kaldırmayı başardı fakat Yaz Mevsimi’nde, finalde EDward Gaming’e kaybederek ikincilik ile yetindi. Sene içerisinde hem MSI’da hem de Worlds’de mücadele eden destek oyuncusu Sezon Ortası Turnuvası’nda yarı finalde, Dünya Şampiyonası’nda ise çeyrek finalde elendi.

2017’de ise ünlü destek oyuncusunun yolu bir kez daha memleketine düştü.

Oyunculuğun Son Demleri

Mata’nın ülkesine döndükten sonra oynayacağı ilk takım KT Rolster oldu.

2 sene boyunca bünyesinde mücadele ettiği KT Rolster oynadığı dört mevsimin üçünde lig aşamasını üçüncü sırada bitirdi. Takımdaki son mevsimi olan 2018 Yaz Mevsimi’nde ise hem lig aşamasını hem de playoff aşamasını zirvede bitirerek mevsim şampiyonu oldu.

Takımdan ayrılmadan önceki son turnuvası ise Worlds oldu. 2018 Dünya Şampiyonası’nda bir kez daha boy gösterme şansı elde etti. Gruplardan çıkmayı başardı fakat çeyrek finalde o senenin şampiyonu olacak Invictus Gaming tarafından elendi.

Oyunculuk hayatına son vermeden önce son bir serüven yaşamak isteyen Mata, Dünya’nın en ünlü League of Legends takımına transfer oldu. SKT T1’a.

Ünlü Kore takımında toplam 1 sene boyunca oynadı. 2019 Bahar Mevsimi’nin lig aşamasını ikinci sırada bitirdi fakat playofflarda finale kadar çıkıp, altın dönemlerini yaşayan Griffin’i mağlup ederek mevsim şampiyonu oldu. Yaz Mevsimi’nde benzer bir başarı yakalayamayarak lig aşamasını dördüncü sırada bitirdi.

Sezon içerisinde hem MSI’a hem de Worlds’e katılma hakkı elde etti. İki büyük turnuvada da yarı finalde G2 tarafından elendi. Efsane destek Mata’nın oyunculuk kariyeri burada noktalandı.

Ya Şimdi?

Mata, oyunculuk kariyerini noktalamış olsa da espor camiasında mücadele etmeye devam ediyor. Eski takımı RNG’ye geri dönen isim şu anda takımın ana koçluğunu üstleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir