PUBG

PUBG, Epic Games’e dava açıyor

Çıktığı günden bu yana fazlasıyla popüler olan PUBG, tıpkı kendisi gibi bir Battle Royale oyunu olan Fortnite’ın yapımcısı Epic Games’e telif hakkı davası açıyor. 

PUBG’nin yayınlandığı günden itibaren oyun dünyasında bir devrim yarattığını söylemek gerekiyor. Battle Royale türünün en başarılı örneği olan PUBG’nin ardından Epic Games’in Fortnite oyunu sektörü ele geçirmiş durumda. İki oyunun birbirine çok fazla benzediği de su götürmez bir gerçek. PUBG’nin Epic Games’e açtığı dava, kendisinden şu anda daha popüler olan Fortnite’ın hegomanyasını sonlandırma amaçlı yapılan bir hamle olarak değerlendiriliyor. Buna rağmen PUBG Güney Kore’de hala Fortnite’tan daha popüler bir durumda.

Baktığımızda birkaç bariz nokta bulunuyor. Evet, bu iki oyun da aynı tür oyun, dolayısıyla PUBG ve Fortnite’ın benzerlikler içermesi çok doğal. Ayrıca bir oyunun bir başka oyundan “bir şey çaldığı” konusunu kanıtlamak, özellikle aynı tür oyunlarda fazlasıyla zor. Battle Royale türünün görece yeni olduğunu, kendisine has özellikleri olmasındansa birçok parçayı bir araya getiren bir tür olduğunu da belirtmek gerekiyor. Eğer PUBG telif davasında “oyunların birbirine tıpatıp benzemesi” üzerinden ilerlettiği takdirde başarılı olamayacaktır.

Öte yandan daha önemli olanı PUBG’nin Unreal Engine kullanması. Bildiğiniz üzere Epic Games, Unreal Engine’in sahibi. Kritik nokta ise Epic Games’in motoru inceleyip PUBG’nin ne gibi algoritmalar kullandığını ayırt edebilme imkanına sahip olması. Yani mekanik anlamdaki benzerlikler dışında oyunun arka planında kullanılan sistem de aynı olabilir. Eğer bu gerçekleştiyse, Epic Games’in çok büyük bir miktar tazminat ödediğini görebiliriz.

Tüm bunlarla birlikte davanın detayları henüz açıklanmış değil. Dahası davanın düşme ihtimali de oldukça gerçek. Zira Tencent, Epic Games’in %40’ıyla birlikte PUBG’nin de bir kısmına sahip. Kısa bir süre önce şirket, 470 milyon dolar daha yatırım yaparak PUBG’deki hissesini %11.5’e çıkaracağını açıklamıştı.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.