Röportaj

5Mid Özel: Achuu röportajı

Ligimize gelen yabancı oyuncuların camia ile çok fazla etkileşime girmesi, bunun sonucunda ise çok sevilmesi alışık olduğumuz bir durum. 2016 yılında lige bu yönden damgasını vuran oyuncu ise Achuu (Nam-ı diğer Achuu Çöp) oldu. SuperMassive takımına 2016 Kış Mevsimi başında transfer olan oyuncu, takım ile bir KMF şampiyonluğu yaşayıp uluslararası arenada MSI 2016’da mücadele etme şansı bulmuştu.

SuperMassive kurulduğunda herkes ekibe “süper takım” yakıştırmasında bulunuyordu. Hemen hemen her rolde en iyi Türk oyuncuları transfer eden takım, nişancı rolünde ise yabancı oyuncu hakkını kullanmıştı. Bu pozisyona Achuu’yu getiren ekipten herkesin beklentisi büyüktü. Fakat SuperMassive, 2016 Kış Mevsimi’ne beklenildiği gibi başlamadı. Tüm oyuncular yetenekli ve başarılı olmasına rağmen bir şeyler yerine oturmadı ve sinerji gelişmedi. Fakat sonradan Hatchy’nin de gelişi ile toparlanan takım, KMF’de Beşiktaş’ı yenmeyi başararak IWCI’ya katılmaya hak kazandı. IWCI Şampiyonluğu yaşayan takım MSI 2016’da da sürpriz bir oyun ortaya koyarak herkesin saygısını kazanmış, NA LCS’ten rakibi CLG’yi yenerek herkesi şaşırtmıştı.

Tüm bu süre zarfında SuperMassive’in takım oyunu bakımından büyük bir gelişme gösterdiğini söyleyebiliriz. Oyuncular performanslarını zirveye çekerken, gelişimi mevsim boyunca süren tek isim Achuu’ydu. 2016 Kış Mevsimi başındaki performansı ile mevsim finallerinden itibaren sergilediği oyun arasında büyük fark olan oyuncu, potansiyelini adeta herkese gösterdi. 2016 Yaz Mevsimi’nin sonlarına doğru Nardeus ile rolünü paylaşmak zorunda kalan oyuncu, hayal kırıklığı ile sonuçlanan 2016 TBF sonucunda da SuperMassive ile yollarını ayırdı. Şu anda Nerv takımında oynayan Achuu, EU CS’de mücadele edebilmek için Qualifier turnuvasını kazanmak zorunda.

Başarılı nişancı için SuperMassive’in yerinin ayrı olduğu herkes tarafından biliniyor. Biz de Achuu’ya takımın kendisine ne kattığını sorduğumuzda SuperMassive’in kariyerinin başlangıcı olduğunu, dolayısıyla organizasyonun büyük bir etkisi olduğu cevabını aldık. Oyuncu, ayrıca takım bilincinin geliştiğini ve her şeyi kendisinin tek başına yapamayacağını anladığını belirtirken, genel olarak performansından memnun olduğunu fakat tecrübe eksikliğinden dolayı daha iyi olabileceğini düşündüğünü söyledi.

Özellikle 2017 sezonu ligimiz için çok heyecanlı geçecek gibi gözüküyor. Takımların profesyonellik seviyesi de her geçen yıl artarken, TŞL’nin oyun anlamında da geliştiğini söyleyebiliriz. Achuu’ya TŞL’nin rekabetçiliği hakkında ne düşündüğünü sorduğumuzda Türk takımlarının makro oyun konusunda problemleri olduğunu ve takım oyunu olgusunun gelişebileceği cevabını aldık. Ayrıca Achuu, oyuncuların kendilerini olduklarından daha iyi gördüklerini, dolayısıyla bunun Türk takımlarını zayıflattığını düşünüyor.

2016 Yaz Mevsimi, yıldız nişancı açısından farklı gelişmelere de sahne oldu. Ligimizin tarihi boyunca ilk defa bir oyuncunun ismini kendisine takılan lakap ile değiştirdiğine şahit olduk. İsmini “Achuu Çöp” olarak değiştiren Danimarkalı oyuncuya bu kararının arkasındaki nedeni sorduğumuzda ise Achuu Çöp ismininin kendisine başlardaki kötü performansı yüzünden verildiğini bildiğini, izleyenlerin haksız olduğunu kanıtlamak için ismini değiştirdiği cevabını aldık.

Bildiğiniz üzere sezon arası transfer dönemi TŞL açısından da oldukça hareketli geçti. Frozen ve Move gibi isimler ülkemize transfer olurken, ligimizin kalitesi ve bilinirliğinde de artış gözlendi. Achuu’ya bu transferlerin TŞL’ye nasıl etki edeceğini sorduğumuzda ise tahmin etmenin zor olduğunu, Türkiye’de gayet iyi oyuncular bulunmasına rağmen ligin mentalite konusunda problem yaşadığı cevabını aldık. SuperMassive’de oynadığı süre boyunca birçok başarılı nişancı ile karşılaşan Achuu oynadığı süre boyunca karşısında en çok zorlandığı nişancı olarak Zeitnot’u gösterirken, Türkiye’deki en iyi Türk nişancının yine kendisi olduğunu sözlerine ekledi.

Nişancıların normal metadaki yeri hakkında “Rol şu an oldukça zorlu” yorumunu yapan oyuncu, 10 şampiyon yasaklamanın sahneyi daha rekabetçi yapacağını düşünüyor. Kısa vadedeki hedefinin EU LCS’te oynamak olduğunu belirten Achuu’ya biz de 5Mid ekibi olarak profesyonel yaşantısında başarılar diliyoruz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir