Dota 2

Dota 2 Reborn Beta başladı

İlk defa 13 Haziran 2015 tarihinde duyurulan ve Dota 2 dünyasını çalkalayan Reborn Beta başladı. Daha önce Reborn ile ilgili bilgileri üçer haftalık bir süreç içerisinde vereceğini duyuran Valve, Dota 2 severlerden gelen ilgiye dayanamamış olacak ki daha güncellemeye dair ikinci kısım çıktıktan 24 saat gibi kısa bir süre sonra Reborn’un Beta aşamasına girdiğini duyurdu. Yeni arayüzü ve Source 2 motorunu kullanmak için ise yapmanız gerekenler oldukça basit. Yalnız hatırlatmamızda fayda var, Beta aşamasında Reborn ile duyurulan özelliklerin henüz hepsi kullanılabilir değil ve oyun şuan için adeta bir bug yuvası olmuş durumda.

Dota 2 Reborn Beta’yı aktif etmek için şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

1. Dota 2 yüklü değilse yükleyin
2. Dota 2’yi başlatın
3. Oyna sekmesinin altında Dota 2 Reborn Beta logosu üzerine tıklayın
4. İndirme işlemini başlatın

Toplamda 7.1 GB olan Dota 2 Reborn indikten sonra ise, artık normal bir şekilde Dota 2’yi başlatırken 3 farklı seçenek ile karşılaşacaksınız. Bu seçenekler arasından Dota 2 Reborn Beta’yı seçerek hemen yeni özelliklerin tadını çıkartabilirsiniz. Dota 2 Reborn güncellemesine dair daha detaylı bilgiler için Part 1 ve Part 2 yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Dota 2 artık Valve’ın son oyun geliştirme platformu olan Source 2 motorunu kullanacak. Bu da demek oluyor ki Source 2 ile birlikte Dota 2 de gelişmeye devam edecek. Source 2 motoru gelişmiş render teknolojileri, performans optimizasyonları, düşük cevap süresi ve daha zengin ve dinamik oyunlarla birlikte gelecek.

Geliştirilmiş Girdi Sistemi

Source 2 motoru, verdiğiniz komut ve bu komutun kahramanınız tarafından gerçekleştirilmesi arasındaki gecikmeyi düşürerek direkt olarak Dota 2’nin oynanışını iyileştirecek. Yeniden tasarlanan girdi sistemimiz sayesinde sunucular, fare tıklamalarını ve klavyeden verilen komutları hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde işleyebilecek.

Paylaştırılmış Harita Sistemi

Yeni içerik oluşturma araçları Dota 2 haritalarının oluşturma sürecini hızlandıran ve herkes tarafından kullanılabilir olmasını sağlayan paylaştırılmış bir sistem kulanıyor. Bu yeni sistem Çöl teması gibi yeni haritalarda oyun tecrübesini korurken her birinin önemli bir ölçüde artırılmış görsellere sahip olmasını sağlıyor. Değişik harita temalarına sahip olan oyuncular, kendi harita sürümlerini görerek birbirleriyle oynayabileckeler.

Geliştirilmiş Performans

Source 2 çok çeşitli donanımları desteklemek üzere geliştirildi. Source 2 üzerinde çalışan Dota 2 dizüstü bilgisayarlarda daha iyi çalışıyor ve masaüstü bilgisayalarda ise alınan performansı daha da artırıyor. Dota 2’nin sistem gereksinimleri o kadar yüksek olmamasına rağmen Source 2, modern donanımların sınırlarını zorlama potansiyeline sahip bir şekilde oluşturuldu. Bu sayede yeni grafik motoru bütün işlemci çekirdeklerinizi, 64bit sisteminizi, belleğinizi kullanabilecek ve yakın bir zamanda duyurulan önümüzdeki günlerde oyunlarda yeni standartı belirleyecek olan Direct3D 11, Vulkan ve sanal gerçeklik gibi yeni sistemleri de destekleyebilecek. Alınan performans, beta sürecinde daha çeşitli PC donanımları optimize edildikçe artmaya devam edecek.

Çoklu İşlemci Kullanımı ve Yayın Yapma

Daha iyi bir performans vermek adına Source 2, kullanıma müsait olan bütün işlemci çekirdeklerini kullanacak ve oynanış sırasında görülen birçok aksaklığı ortadan kaldıracak. Ayrıca oyun içeriğinin büyük bir kısmı, oyun sorunsuz bir şekiled oynanmaya devam edilirken arka planda yayınlanabilecek. Animasyonlar, sesli iletişim, müzik ve benzeri birçok öge oyun yüklenirken kullanılabilecek.

Geliştirilmiş Ses Sistemi

Source 2 bütün seslerin oyun genelinde kaliteli bir şekilde işlenebilmesini sağlayan yeni bir ses sistemi kullanıyor. Özellikle sesli iletişim bu yeni sistemden faydalanacak ve daha kaliteli bir iletişim tecrübesi sunarken aradaki gecikmeyi de daha önce hiç olmadığı kadar azaltacak. Yeni ses sistemi de arka planda çalışmaya devam etmek için çoklu işlemi kullanımından yararlanacak ve oluşabilecek iletişim sorunlarının önüne geçecek. Source 2 ses sistemi ayrıca SIMD(tek komut/çok veri) kod sistemini kullanarak alınan performansı artıracak. Buna ek olarak yeni motor, müzik prodüktörlerinin herhangi bir kodu değiştirmeden istedikleri değişikliklerini yapmalarına olanak sağlayacak yeni bir kodlama sistemini de beraberinde getirecek. Bu kodlama sistemi Özel Oyunlar oluşturulurken de kullanılabilecek.

Render

Source 2 ile birlikte gelen yeni render sistemi birkaç yeni özelliği ve iyileştirlmeleri beraberinde getiriyor ve içerik oluşturucularına daha fazla özgürlük sağlıyor. Dota 2 dünyasındaki birçok sınırlandırmayı kaldırıyor ve harita tasarımcılarının daha önceki oyun motorunda mümkün olmayan yeni dünyalar oluşturmalarına imkan veriyor. Source 2’de haritalar oluşturulurken güçlü 3D modelleme araçları kullanılabilecek ve dışbükey sınırlandırmalara sahip olamayan kompleks öğeler de haritalara eklenebilecek. Motor, OpenGL ve Direct3D grafik API’larının daha eski sürümleri kullanıldığında bile ekran kartına daha fazla bilgi akışı sağlayacak. Buna ek olarak birleştirilmiş aydınlatma sistemi oyundali bütün öğelerin aynı render özellikelerini kullanımasına olanak sağlayarak görsel akışkanlığı koruyacak. Şu ana kadar Dota 2, Source 2 motorunda bulunan normal harita sistemi ve aynı sahnede su düzlemleri üzerinde çoklu yansıma sistemi dahil olmak üzere yeni Render özelliklerinden sadece birkaç tanesini kullanabiliyor.

Physics

Source 2 motoru ayrıca yeni fiziksel mekanikleri ve giyecek, bayrak vb öğelerin hareketlerini daha kaliteli ve istikrarlı bir şekilde simüle eden motoları da içeriyor. Gelecekte bahsi geçen mekaniklerin ve motorların daha da geliştirilmiş sürümleri kullanılarak Özel Oyunlar’da sunulan içerik daha da iyileştirilecek.

Çoklu Platform

Source 2 diğer platformlarda alınan performansı, bellek kullanımını ve yükleme zamanlarını iyileştirmek için OpenGL desteğine sahip olacak. Max ve Linux sistemleri için ise sön rütuşlar atılıyor ve bu sistemler önümüzdeki haftalarda kullanıma hazır hale gelecek.

Dota 2’de Source Filmmaker

Source Filmmaker, Source 2 motoruyla beraber yenilendi. Artık Source Filmmaker ile Dota dünyasında kendi videolarınızı çekebileceksiniz. Dota 2 Reborn Custom Games fragmanında kullanılan araçları, haritaları, modelleri ve sesleri kullanabileceksiniz.

Anında Ulaşım

Dota 2 atölyesinde kozmetik ürün hazırlayanlar artık bu ürünlerin videolarını hazırlayabilecek. Yine Source Filmmaker sayesinde kahramanları kolayca düzenleyip, değişik şekillere sokarak etkileyici görsel materyaller yapabileceksiniz. İleriki zamanlarda Dota video yapımcılarının kullandığı ögeler, oyuna gelen güncellemelerle birlikte güncellenecek.

Oyun kayıtları ve düzenlemesi

Kendi oyunlarınızı veya indirdiğiniz herhangi bir oyunu kaydedip üzerinde düzenleme yapabileceksiniz. Oyunlarınızdaki önemli noktaları veya resmi turnuvalardaki muhteşem anları vurgulamak için farklı kamera açılarını kullanabilecek, karakter ekleyip çıkarabilecek, haritada bulunun unsurları değiştirebileceksiniz.

Yeni motor gelişmeleri

64-bit Source 2 motoru sayesinde daha uzun videolar ve daha büyük ortamlar kullanabileceksiniz. Daha hızlı yüklemeler ve hızlı geçişler sabırsız kullanıcıları sevindirdi. Düzenlediğiniz herhangi bir öge araçlarda gözükecek.

Yeni SFM özellikleri

Yeni SFM özellikleri ile video yapımlarınıza daha kolay bir şekilde devam edebileceksiniz. Artık kahramanları SFM uygulaması içinde inceleyebilecek, kahramanları SFM’e aktarabilecek ve hazırladığınız içeriği direkt olarak MP4 H.246/AAC formatında render edebileceksiniz.

Gelişmiş Ağ

Valve önümüzdeki aylarda sunucu ağının iyileştirileceğini duyurdu. Firma, Steam’in dünya çapında yaptığı yenilikler ve değişiklikler sayesinde oyunculara daha iyi bir oyun deneyimi sunmayı amaçlıyor.

Yeni sistem ve relay protokolü

Kullanıcı trafiğini daha etkili bir şekilde kontrol etmeyi planlayan firma, yeni bir ağ omurgası kurarak Amerika, Avrupa ve Asya veri merkezi sitelerini birleştirdi. Önümüzdeki altı ayda ağdaki bağlantı sayısının iki katına çıkacağı tahmin ediliyor. Ayrıca firma yeni oyun sunucusu relay ağı protokolünü duyurdu. Yeni omurganın avantajlarıyla bu yeni protokol, oyun sunucusunu en iyi rotaya hızlı bir şekilde adapte edebilecek. Amerika’da bazı oyunlarda denenen bu protokolün yakında bütün dünyada kullanılacağı bildirildi.

Daha İyi Bağlantı

Genelde kullanıcılar sunucuya direk olarak bağlanır ve bu durum kalitesiz bağlantıya sebebiyet verir. Yeni relay protokolünde ise kullanıcılar relay protokolünün en uygun gördüğü sunucuya bağlanacak ve daha kaliteli bir bağlantı sağlanmış olacak. Bu sayede trafiğin daha az olduğu rotalarda bağlantı gerçekleşecek ve veri alış verişi daha hızlı bir şekilde gerçekleşecek. Firma yaptığı denemelerin sonucunda yeni relay protokolü sayesinde oyuncuların daha iyi ping’e sahip olduklarını ama iyileşmenin kısıtlı derecede olduğunu belirtti.

Daha Dayanıklı DDOS Koruması

Dota 2 sunucuları, dışarıdan gelen DDoS saldırılarıyla sürekli bir savaş içerisinde bulunuyor. Yeni güncelleme ile birlikte, şebeke sınırlarındaki bölgelere gelen saldırıların etkisini hafifletici özel donanımlar eklenecek. Buna ek olarak yeni aktarım protokolü de DDoS saldırılarına karşı savunmaya yardım edecek. Yani herhangi bir saldırı veya şebeke engellemesi dolayısıyla yaşanacak olası bir aksaklık durumunda sunucu kendini hemen bir başka sunucuya aktaracak. Son olarak oyun sunucularında herkese açık IP adresleri kullanılmayacak ve dolayısıyla gerçekleşebilecek DDoS veya diğer izinsiz saldırıların önüne geçilebilecek. Ayrıca Dota 2 sunucularının sahip olduğu şebeke sınırı 3 terabite kadar artırıldı ve son 6 ay içerisinde Singapur sunucularının kapasiteleri ikiye katlandı. Ek olarak Doğu Amerika sunucularının kapasiteleri de %40 oranında artırıldı. Gelecek 6 ay içerisinde ise sunucuların dünya çapındaki kapasitelerini %50’ye ulaştırılması amaçlanıyor

[interaction id=”557bcd8484caec334b94cd80″]
1 Yorum

1 Yorum

  1. UçanSpagettiCanavarı

    22 Haziran 2015 at 12:01

    3 terabit nedir ya :S

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir