Dota 2

Dota 2 The Summit 3 Turnuvası 4. gün sonuçları

The Summit 3’ün 4. gününde Dota 2 dünyasının devleri diyebileceğimiz takımların karşılaşması gerçekleşti. Günün ilk oyunu VG ve LGD arasında oldu. VG karşısında uzun süre dayanamayan LGD yenilerek bir alt gruba düştü. Burada ise Team Secret tarafından alt gruba gönderilen EG ile karşılaştı. Fakat Çinli takımın şansı burada da yaver gitmedi ve turnuvadan elenen bir başka takım oldu. Bu sırada üst grupta VG’yi misafir eden Team Secret oyunların birinde ezici bir mağlubiyet yaşasa da seriyi 3-2 alan takım oldu. Büyün finallerde ise Team Secret’ın karşısında, alt grupta yapılacak olan VG-EG karşılaşmasının galibini göreceğiz.

[The Summit Turnuvası 1.gün sonuçları]

[The Summit Turnuvası 2.gün sonuçları]

[The Summit Turnuvası 3.gün sonuçları]

Vici Gaming- LGD Gaming 2-0

1.Oyun

Vici Gaming ve LGD Gaming arasındaki oyun nispeten yavaş başladı diyebiliriz. Kill’ler oyun genelinde az olmasına rağmen iki profesyonel takımın birbirine üstünlük sağlamak için ellerinden geleni yaptıklarını gördük. Bu yolda her iki takımda da kulvar değişimleri ve oyuncu rotasyonları oldu fakat bu rotasyonlarda daha önde gelen takım VG oldu.

Oyundaki ilk büyük takım mücadelesini LGD başlattı. Bütün oyuncularını toplayan takım alt kulvara yöneldi. Burada Bristleback’i öldürbilmiş olmalarına rağmen Shadow Demon ve Disruption’ın etkili oyunları sonrasında LGD Gaming üç kahramanını kaybetti. Bu saldırıdan sonra ise LGD harita genelinde biraz daha pasif bir strateji izledi ve VG kahramanlarını tek başlarına yakalamaya çalıştı fakat bunda da başarısız oldu. LGD’de Morphling’i öldürmeyi başaran VG başarılı bir şekilde farma devam etti. Geride kaldığını fark eden LGD Gaming gizli bir şekilde Roshan’ı öldürmeyi başardı ve Aegis’i Undying’e verdi fakat bu durum oldukça önde olan VG’nin pek de umurunda olmadı. Roshan’ın hemen ardından LGD ile takım mücadelesini başlatan VG, Moprhling haricinde bütün LGD kahramanlarını öldürdü ve ardından orta kulvara yönlendi. Orta kulvar barakalarını herhangi bir direnişle karşılaşmadan yıkan VG, kısa bir süre sonra oyunu bitirdi.

2. Oyun

Vici Gaming’de tekrar fy ve Bounty Hunter ikilisini görme fırsatı bulduk. Bounty Hunter’ın bir destek kahramanı olarak seçimi oyun başında oldukça tartışılır bir seçim olarak görünüyordu. Fakat fy bütün bu düşünceleri; Drow Ranger, Visage ve Spirit Breaker’ı öldürerek ve LGD Gaming’in kuryesini bularak boşa çıkardı. Baskın ağırlıklı bir kahraman dizilimine sahip olan VG bu kadroyu LGD’nin kulvar ittirme stratejisine karşı oldukça etkili kullandı. Harita üzerinde bir kahraman üzerine gittiği izlemini veren Spirit Breaker karşı takımdan sonuçsuz rotasyonları mecbur kıldı. Böyle devam edemeyeceklerini anlayan LGD Gaming takım olarak ittirmeye ve takım mücadeleleri aramaya başladı. Fakat VG’nin hiçte böyle bir planı yoktu. LGD alt kulvar barakalarını alıyor olmasına rağmen VG kulvarları ayrı ayrı ittirmeye devam ettirdi. Daha güçlü bir takım mücadelesi kompozisyonuna sahip olan LGD Gaming’e karşı VG takımını iki gruba böldü ve iki ayrı kulvarda T3 kuleleri kuşatmaya başladı. Üsse geri dönmek zorunda kalan LGD alt kulvardaki yakın dövüş barakasını kaybetti.

Tehlikeyi sezen LGD Gaming bu sefer de VG’nin orta kulvarını ittirme kararı aldı. Bu kulvardaki T3 kuleyi rahat bir şekilde yıkmayı başaran LGD, barakalara baskı uygulamaya başladı. VG bu seferde direniş adına herhangi bir çaba göstermedi ve Tiny+Io ikilisini LGD üssüne gönderdi. Zamanında tepki gösteremeyen LGD karşısında VG kısa bir süre içinde üssü yıktı ve ikinci oyunu kazandı.


Team Secret – Evil Geniuses 2-0

1.Oyun

Daha güçlü bir kulvar aşamasına sahip olmaya çalışan Evil Geniuses’ın bu hedefi uzun soluklu olmadı. Turnuva genelinde takımların vazgeçilmezlerinden biri olan Dragon Knight ve birkaç şanslı rün sayesinde Team Secret, Drow Ranger ve Dark Seer’ı öldürmeyi başardı. Bu kill’ler sayesinde kulvar avantajını geri kazanan Team Secret’da Broodmother da oldukça kötü bir başlangıçtan sonra ihtiyacı olan farmı elde edebildi. İyice avantajı eline alan Team Secret, EG’nin orta kulvarına baskı uygulamaya başladı. Tam bu sırada oyunun kaderini belirleyecek bir gelişme oldu. Team Secret, EG’de Puck’ı hazırlıksız buldu ve öldürdü. Tam Secret geri çekilirken buyback ile oyuna geri dönen Puck tekrar öldü ve takımının oyunu değiştirmesini sağlayacak tek takım mücadelesini kaybetmesine sebep oldu. Oyuna tutunmaya çalışan EG smoke altında Roshan’a gitmeye karar verdi fakat planları Team Secret tarafından suya düşürüldü. Bu mücadelede dört kahramanını kaybeden EG, bir sonraki Roshan denemesinde de dört kahramanını kaybedince oyunu kazanamayacağını anlayıp yenilgiyi kabul etti.

2.Oyun

2. oyun her iki takım için oldukça eşit şartlarda başladı diyebiliriz. Team Secret oyuncuları kulvarda farma devam ederken EG’nin destekleyici kahramanları da ormanda altın kazanmaya devam etti. Invoker’ın Orchid of Malevolence’ı almasından sonra ise oyun birden ivme kazandı. Invoker baskınlar kurmaya başlayan SumaiL , Nyx Assassin ve Keeper of the Light’ı öldürmeyi başardı. Fakat bütün bu kill’lere rağmen Team Secret’da Bristleback ve Gyrocopter rahat bir şekilde altın kazanmaya devam ettiler ve durum kısa süre içerisinde EG’nin lehine döndü. Gizli bir şekilde Roshan’ı öldürmeyi başaran Team Secret hemen ardından Drow Ranger’ı öldürmeye çalışsa da bu denemesinde başarılı olamadı. Aegis’e sahip olan Secret alt kulvardan EG üssüne baskı uygulamaya başladı. Gyrocopter’ın şansız bir şekilde Aegis’i kaybetmesinden ve alt T3 kulesini yıktıktan sonra geri çekilme fırsatı olmasına rağmen Team Secret, EG direnişine karşı koydu ve yakın dövüş barakalarını yıktıktan sonra rakip üssünden çekildi.

Sonraki beş dakika süresinde ise her iki takım arasında ölümlerle sonuçlanmayan birkaç mücadele yaşandı. Secret’ın tekrar Roshan’ı kesmesiyle ise işler değişti. Takım olarak orta kulvardan ittirmeye başlayan Secret’a karşı Amerikalı takım herhangi bir cevap veremedi ve ikinci oyunu da kaybetti.


LGD Gaming vs Evil Geniuses 0-2

1.Oyun

Team Secret karşısındaki mağlubiyetinden sonra alt gruba düşen Evil Geniuses, turnuvadan elenecek bir diğer takımı belirleyecek seride henüz turnuvaya veda etmek gibi bir planının olmadığını etkili bir şekilde ortaya koydu. Oyuna etkili bir şekilde başlayan Amerikalı takımda önemli kahramanlar altın ve tecrübe kazanımına rahat bir şekilde devam ederken LGD Gaming’de Beastmaster ve Razor etkili olmaları için gereken kazanımı sağlamakta zorlandılar. 8. dakikada erken bir şekilde kulvarları ittirmeye çalışan EG, Leshrac karşısında zorlandı ve geri çekilmek zorunda kaldı. EG’yi püskürten Çinli ekip, Lesrac’ın bütün yeteneklerinin dolum süreleri daha dolmadan rakip alt kulvarını ittirmeye kalktı. Uzun süren bir kule yıkma aşamasından sonra LGD Gaming’i çevreleyen EG bütün rakip kahramanları öldürmeyi başardı. Bu yetmezmiş gibi tekrar başka bir T1 kuleyi almaya çalışan LGD bu kez de bütün kahramanlarını kaybetti ve iyice geriye düştü.

Amerikalı takım elde ettiği bütün avantaja rağmen LGD Gaming üssüne girmekte zorlandı ve çözümü kulvarları ayrı ayrı ittirme de buldu. Bunu yapmak için ise Roshan’ı öldüren takım Aegis’i aldı ve üçe bölündü. Üst kulvarda Puck, orta kulvarda Bristleback, Io ve Avaddon, alt kulvarda ise Nature’s Prophet Çinli takıma baskı uyguladı. Birkaç dakika içerisinde ise EG sonunda LGD üssüne girmeyi başardı ve alt kulvar barakalarını yıktı. Bir sonraki gerçekleşen karşılaşmada da daha etkili bir performans ortaya koyan EG takımı, LGD’nin geriye kalan bütün barakalarını yıktı ve galibiyete uzandı.

2.Oyun

Evil Geniuses ikinci oyuna da oldukça etkili bir şekilde başladı. LGD Gaming’in kulvar aşaması ise oldukça kötü geçti. Juggernaut’a First Blood veren takım daha sonra Evil Geniuses’daki Magnus’a karşı Tiny ve Puck’ı da kaybetti. Harita genelinde gafil avlanmaya devam eden LGD oyunun ortasına doğru gelirken hem tecrübe hem de altın kazanımı bakımından oldukça geride kalmıştı.

Net Değer tablosunda önde olan EG, bu avantajına güvenerek Roshan’ı öldürme kararı aldı. Şaşırtıcı bir şekilde LGD’nin Roshan etrafında ortaya etkili bir takım mücadelesi koyması sonucunda Amerikalı takım dört kahramanını kaybetti. Neyseki LGD Gaming’de Roshan’ı öldürmek için yeterli hasar potansiyeline sahip olan kahramanlar yoktu. Rosh Pit etrafında gerçekleşen ikinci takım mücadelesinde ise LGD’nin işi bu sefer yaver gitmedi. Oynadığı Sand King’ile etkili bir ultimate yeteneğini etkili kullanan Universe sayesinde LGD üç kahramanını kaybetti. Sonrasında ise EG’de Juggernaut kolay bir şekilde Roshan’ı öldürdü.

Oyuna tutunmak için ellinden geleni yapan Çinli ekip birkaç takım mücadelesinde galip gelen taraf oldu fakat bir sonraki Roshan etrafında gerçekleşen mücadele de tekrar geriye düştü. EG takımı bir kez daha Sand King ve Juggernaut sayesinde kolay bir takım mücadelesi yaşadı. Aegis ve üstüne üstlük Cheese’i almış olmasına rağmen EG, LGD’nin sahip olduğu güçlü savunma kompozisyonu karşısında üsse girmeye çekindi ve sonuç olarak LGD’yi üslerine hapsederek farm almalarını engelledi ve bir sonraki Roshan için avantajı eline aldı. Bir sonraki mücadeleye hazırlanan LGD, Puck sayesinde Aegis’i çalmayı başardı fakat buna rağmen EG karşısında duramadı. Alt kulvarı ittiren EG kısa bir süre sonra oyunu bitirdi.


Team Secret – Vici Gaming 2-1

1.Oyun

Devlerin mücadele ettiği bu ilk oyunda turnuvada gördüğümüz en ezici galibiyetlerden birine tanık oldu. Bir kez daha Bounty Hunter’ı seçen Vici Gaming bu seçimi sayesinde Radiant ormanına baskı uyguladı ve sonuç olarak Team Secret’da dikkatlerin üzerine yoğunlaşmasına sebep oldu. Bounty Hunter’ı avlamaya çalışan Secret sürekli Nöbetçi Göz aldı ve hatta Leshrac’ı bile mücadeleye dahil etti. Bütün bu çabalara rağmen Secret, Bounty Hunter’ın alt ve orta kulvarda etkili olmasını engelleyemedi. Kulvarlarda etkili bir baskı kurduktan sonra VG, dikkatini üst kulvara çevirdi ve Bristleback’i öldürmeyi başardı. Buna cevap olarak ise EG takım olarak kulvarları ittirmeye çalıştı fakat sonuç olarak VG’ye, Bounty Hunter’ın Track yeteneği sayesinde oldukça fazla altın kazandırdı. VG altın avantajına eline aldı öyle ki, Team Secret’da Net Değer’de en üstte olan Leshrac bile Vici Gaming’de Net Değer’de en aşağıda olan kahramandan daha gerideydi. Bu noktada ise VG harita kontrolünü tamamen eline geçirdi ve baskısına devam ederek oyunu bitirdi.

2.Oyun

Birinci oyunda kulvar aşamasında oldukça zorlanan Team Secret, bu sefer üç kulvarda da rahat bir vakit geçirdi ve Chen dahil olmak üzere dört kahraman ilk 10 dakika boyunca VG tarafından rahatsız edilmeden farm almaya devam etti. Net Değer’de önde olan Team Secret alt kulvarı ittirme kararı aldı. Tidehunter’ı öldürmek için kule altına kadar dalan Secret karşısında VG’nin destekleyici kahramanları kuleye ışınlanmak zorunda kaldı. Secret tam mücadeleyi kaybediyordu ki Bristleback sayesinde VG’nin önemli üç kahramanını öldürmeyi başardı ve karlı çıkan taraf oldu.

Avantajı eline alan Secret her üç kulvarda da baskı uygulamaya başladı ve VG’nin kulvarda tek başlarına farm yapmalarına engel oldu. Kule ardına kule yıkmaya devam eden Secret, Çinli ekip ile arasındaki farkı iyice açtı. VG’nin kulelerini korumak içine etkili bir mücadele ortaya koyamamasında Tidehunter’ın Blink Dagger’ı alamamış olması etkili oldu. 17. dakikaya girerken Secret, herhangi bir direniş ile karşılaşmadan Roshan’ı öldürdü ve vakit kaybetmeden rakip orta kulvarını ittirmeye başladı. Viper ve Bristleback’i ön saflarda ve daha kırılgan olan kahramanları arka saflarda konumlandıran Team Secret yavaş da olsa orta kulvardaki T3 kulesini yıkmayı başardı. Bunun ardından ise kolaylıkla barakaları yıkmayı başardılar. Tidehunter’ın Blink Dagger’ı almasıyla takım mücadelesi aramaya başlayan VG, toplamda dört kahramana isabet eden başarılı bir Ravage sonrasında bile Secret karşısında dayanamadılar. Secret’ın bu sefer alt kulvarı ittirmesinden sonra ise Çinli ekip oyundan çekildi.

3.Oyun

Serinin kaderini belirleyecek oyunda Secret, daha önceki iki oyunda da yaptığı Chen ve Bristleback seçiminden vazgeçmedi. Bu duruma karşılık olarak ise oldukça versatil bir takım olan VG, yüksek potansiyele sahip olan bir takım kompozisyonu kurdu. Ayırca Secret’daki Chen’e karşılık bu sefer de kendileri ormanda farm alması için Sand King’i seçtiler. Oyunun başlarında Çinli ekip İzleyici Göz koymak üzere Secret’ın ormanına girdi fakat burada yapılan bir konumlanma hatası sonucunda iceiceice, Secret kahramanlarına yem oldu. Daha sonra orta kulvarda S4, Hao’ya solo bir kill verdi.

Sand King’in ormandaki stacklerden farm almasını engellemek isteyen Secret kahraman rotasyonlarına devam etti. Bu eyleminde tam olarak amaçladığını elde edememesine rağmen Secret birkaç kill buldu. Bu kill’er sonucunda ise VG’de oldukça geride kalan Timbersaw’a oyuna tutunması için ihtiyacı olan zamanı kazandı. Eşit başlayan oyunda her iki takım da farm ve kill’ler elde etmesine rağmen Secret önde gelen taraf oldu ve avantajı eline geçirdi.

S4’ün 12. dakikaya girerken Sürat rünü bulmasıyla ise her şey değişti. S4’ün takımıyla birlikte hareket etmesi sonucu Secret dört kill elde etti. Sonrasında ise mücadeleler daha çok Secret’ın lehinde olmak üzere devam etti. Secret’da Zai’in oynadığı Clockwerk ile etkili bir performans koyup çoğu VG kahramanını devre dışı bırakmasına rağmen iceiceice ölmeden birkaç kill bulabildi.

Roshan’ı öldüren Secret sahip olduğu ivmeyi kaybetmeden hızlı bir şekilde kuleleri yıkmaya başladı ve VG’nin orta kulvarına dayandı. Kısa bir süre içerisinde ise orta T3 kulesini yıkmayı başardı. Clockwerk ile benzersiz bir performans ortaya koyan Zai kendi başına kill elde etmeyi bildi. Timbersaw’ın ve Sand King, ihtiyaçları olan eşyalara sahip olmalarına rağmen etkili olamadılar. Daha fazla dayanamayan VG, 25. dakikada oyundan çekildi.

Kaynak: GosuGamers

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir