Dota 2

The Summit 3’ün galibi Team Secret oldu

Kıyasıya geçen karşılaşmaların sonucunda The Summit 3’de 115.000 dolar birincilik ödülüne uzanan takım Team Secret oldu. 4.gün karşılaşmalarının sonucunda VG’yi alt gruba gönderen Secret, BO5 formatında gerçekleşecek olan finallerde eşleşeceği takımı bekliyordu. Alt grupta oynanan ve finalistlerden bir diğerini belirleyecek olan VG-EG karşılaşmasının galibi ise Amerikalı takım oldu. Çinli ekip ise 3. olarak 35.000 doları evine götürdü. Team Secret – EG karşılaşmasından ise ilk oyunu kaybeden Team Secret, geriye kalan oyunlarda taviz vermedi ve ikinci LAN turnuvasını kazanmış oldu.

[The Summit Turnuvası 1.gün sonuçları]

[The Summit Turnuvası 2.gün sonuçları]

[The Summit Turnuvası 3.gün sonuçları]

[The Summit Turnuvası 4.gün sonuçları]

Evil Geniuses – Vici Gaming 2-1

1.Oyun

The Summit 3’de şimdiye kadar olan oyunlarda takımların hedefleri genelde erken ittirmeye ve harita kontrolünü ele almaya yönelikti. EG-VG’nin ilk oyununda ise bu bahsettiklerimizin aksine, takımların oldukça yavaş bir şekilde kulvarları ittirdiği fakat sürekli baskın yaptıkları kill dolu bir oyun gördük. Vici Gaming’in sürekli kullandığı fy tarafından oynanılan Bounty Hunter karşısında EG, tuzağa düşmedi ve bu kahramana gerekenden fazla zamanı harcamadı. Bunun yerine haritada kill’lere odaklandılar. Sonuç olarak önceki oyunlarda etkili olmasına rağmen Bounty Hunter bu sefer oyundaki en düşük net değere sahip olan kahraman oldu ve gerçekleşen bütün takım mücadelelerinde etkisiz kaldı. EG’nin dinamik stratejisine ayak uyduramayan Vici Gaming, T2 kulelerinden öteye  çıkamadı. Dikkatli bir şekilde rakip kulvarlarını ittiren ve Çinli ekibin sahip olduğu alanı daralmaya başlayan Evil Geniuses, birkaç kahramanını kaybetmesine rağmen kulvarları ittirmeye devam etti ve başarılı olan taraf oldu. Üssüne giren EG karşısında ise VG etkili bir direniş gösteremedi.

2.Oyun

İlk oyunu kaybetmelerinin asıl sebebi işe yaramayan bir Bounty Hunter seçimi olmasına rağmen VG bu durumdan pek de etkilenmiş görünmüyordu ve bir kez daha oyun başında haritaya daha hakim olan taraf olmak için bu kahramanı seçti. İzleyici Göz’ler ile Bounty Hunter’a karşı ellerinden geleni yapmasına rağmen EG takımı, Lina ve Tinker’ın ölmesine engel olamadı. Hatta bir önceki oyunun aksine Bounty Hunter bu sefer o kadar etkili oldu ki, EG’de SumaiL oynadığı Tinker ile kulvarını yeniyor olmasına rağmen yaklaşık olarak 15. dakikaya kadar hayati öneme sahip olan Boots of Travel eşyasını almayı başaramadı. VG’nin bu gidişatına bir dur demek isteyen EG kill’ler elde etmeye çalıştı fakat VG kahramanları hep düşük sağlık puanlarıyla kaçmayı başarabildi.

Kontrolü iyice eline geçiren VG’nin karşısında EG’nin geri dönmek için yapabileceği hiçbir şey yoktu. Ayrıca Tinker’ın sürekli VG tarafından öldürülmesi sonucunda SumaiL iyice etkisiz bir hale geldi ve gerekli eşyaları henüz elde edemediğinden VG kahramanlarını öldüremedi. Baskınlığını koruyan VG sonunda EG üssüne girmeyi başardı ve oyunu bitirdi.

3.Oyun

Vici Gaming, serinin kaderini belirleyecek oyunda da izleyenleri şaşırtmadı ve bir kez daha Bounty Hunter’ı seçti. Bu karşılaşmada özellikle Universe oynadığı Clockwerk ile göz doldurdu. Oyunun başında Broodmother’a karşı kulvarını kaybetmiş olmasına rağmen rakibini baskı halinde tutan oyuncu, rakibinin daha pasif bir şekilde oynamasını sağladı. Ayrıca Hookshot yeteneği sayesinde orta kulvardan başlamak üzere bütün kulvarlarda takımının rakip kahramanları öldürmesine katkıda bulundu. EG’de Clockwerk’ün oluşturduğu bu fırsat penceresinden yararlanan EG sırtlayıcı oyuncusu Fear rahat bir şekilde farm almaya devam etti ve dakikalar 16’yı gösterirken 200’den fazla son vuruş almayı bildi.

Harita üzerindeki kontrolü geri kazanmaya çalışan VG kulvarları ittirmeyi denedi fakat EG’de Razer ve Clockwerk’ün direnişi ile karşılaştı. Bu taktik işe yaramayınca Broodmother ile kulvarları ayrı ayrı ittirmeye karar veren VG’nin planları Clockwerk ve Lion’ın performansı sonucunda suya düştü. Çinli takımı üssüne hapseden EG, üst kuvarda Clockwerk’ün başlattığı bir takım mücadelesinde dört VG kahramanını öldürdü ve 21-2’lik ezici bir skorla oyunu bitirdi.


BÜYÜK FİNAL

Team Secret – Evil Geniuses 3-1

1.Oyun

Finallerin ilk karşılaşmasına oldukça durgun başladık. Her iki takımda rahat bir kulvar aşaması geçirirken Team Secret’da zai, oynadığı Dark Seer ile oldukça zor anlar yaşadı ve bunun sonucu olarak 6. dakika sonunda bile henüz birinci seviyedeydi. Daha da kötüsü zai, Phantom Lancer’a First Blood vererek farmını hızlandırdı. Sonrasında kulvarda kalamayacağını algılayan Dark Seer kulvarını terk ederek ormana gitti. Dark Seer’ın yokluğundan faydalanan EG ise üst kulvarı ittirmekte hiç vakit kaybetmedi ve Team Secret savunmaya gelmesine rağmen kuşatma yaratığının yardımıyla kuleyi yıkmayı başarabildi.

İlk 10 dakika içerisinde altın kazanımına rahat bir şekilde devam edebiliyor olmasına rağmen Drow Ranger, destekleyici kahramanlarının geride kaldığını fark ederek ormana geçmeye karar verdi. Birkaç dakika sonra Vengeful Spirit ve Drow Ranger ikilisi ile Roshan’ı öldürmeyi amaçlayan Team Secret’ın hamlesi EG tarafından anlaşıldı fakat buna rağmen Clockwerk’ün Hookshot yeteneğinin Vengeful Spirit üzerinde harcaması sonucunda Secret rahat bir şekilde Rosh Pit’e girebildi. Aegis’i alan takım hızlı bir şekilde alt kulvardaki T2 kuleyi yok etti ve rakip üsse baskı uygulamaya başladı. EG yapıları yüksek hasar almasına rağmen takım başarılı bir şekilde Secret’ı püskürttü. Baskıyı elden bırakmayan Secret bu seferde gözünü orta kulvara dikti. Fakat  bu ve bir sonraki denemelerinde EG direnişi karşısında başarılı olamadı.

Secret bu sonu yokmuş gibi görünen ittirme stratejisini devam ettirmesine rağmen yapılara gerekli hasarı veremedi ve EG’deki Phantom Lancer için kolay bir yem haline geldiler. Rakip takımı altın kazanımı açısında geride bırakan EG, Secret’a karşı ilk üs kuşatmasında galip geldi ve oyunu bitirdi.

2.Oyun

Serinin ikinci oyunu bir öncekine benzer bir şekilde gayet yavaş bir şekilde başladı. Her iki takımda da zor kulvarda yer alan kahramanlar kulvarlarında zor anlar yaşadı fakat bu sefer kulvar aşamasından daha önde çıkan taraf Team Secret oldu. Shadow Fiend ve Drow Ranger sayesinde orta ve alt kulvarda öne geçmeyi başardılar. Buna karşılık olarak ise EG üst kulvarda üstün gelen taraf oldu ve Keeper of the Ligh+ Clockwerk ikilisini kulvardan uzak tutmayı başarabildi.

Oyun başında gerekli olan eşyaları almalarından sonra ise Lycan ve Broodmother kulvarları daha güçlü ittirebilmek için Necronomicon almayı tercih etti. Bu sayede EG, Team Secret destekleyici kahramanlarını rahat bir şekilde öldürmeyi ve baskıyı devam ettirerek net değerde geride kalan Broodmother’ın oyuna tutunabilmesi için gerekli olan zaman aralığını oluşturmayı başardı. Avantajı eline alan EG gücünü daha da artırmak için Roshan’ı doğar doğmaz öldürdü ve Secret üssüne doğru yol almaya başladı. EG karşısında elli kolu bağlı olan Secret alt kulvardaki yakın dövüş barakasını kaybetti fakat buna rağmen rakip takım geri çekilirken Lycan’ı öldürmeyi başarabildi. Tam bu noktadan sonra oyunun gidişatı değişti diyebiliriz. Smoke altında Lycan ve Zeus gibi kilit kahramanlara başarılı baskınlar düzenleyen Secret, bir sonraki Roshan’ı öldürdü ve Aegis ile Cheese’i aldı. Bu güvenle nehrin diğer tarafına geçen Secret, arkadan saldırmaya çalışan Zeus ve Dazzle’ı Clockwerk sayesinde etkisiz kıldı ve bu mücadelede sadece Cheese’i kullanmak zorunda kaldı. Daha sonra Dire ormanında gerçekleşen bir mücadelede Lycan, Zeus ve Dazzle’ı öldürmeyi başaran takım hızlı bir şekilde EG’nin orta ve üst barakalarını yok etti. Artık daha fazla oyuna tutunamayan EG ise Team Secret karşısında çaresiz kaldı ve oyundan çekildi.

3.Oyun

Beklediğimiz o aksiyonlu başlangıç üçüncü oyunda gerçekleşti. Özellikle ilk 5 dakika boyunca SumaiL orta kulvarda Storm Spirit ile zorlu anlar yaşadı ve rakip takımdan gelen Rubick+Enchantress rotasyonu sonucunda öldü. Dahası Secret, EG kuryesini öldürmeyi de başardı ve daha da öne geçti. Bir şekilde oyuna tutunmaya çalışan SumaiL’in bütün çabaları boşa çıktı ve birkaç dakika içerisinde iki kez daha öldü. Storm Spirit orta kulvarda o kadar çaresiz hale geldi ki çözümü ormana gitmekte buldu fakat stacklenmemiş kamplar yüzünden beklenildiği kadar efektif olamadı. Orta kulvardaki baskı sonucunda Shadow Demon, Storm Spirit’in ölmemesini sağlamak için sürekli bu kulvarda kalmak zorunda kaldı. Bunun sonucunda ise EG, önemli kill’ler almasını sağlayacak Mirana+Shadow Demon ikilisini etkili bir şekilde kullanmaya vakit bulamadı. Sahip olduğu avantajı kaybetmesine sebep olacak hiçbir hata yapmayan Secret, EG üssü önünde gerçekleşen bir mücadelede rakip takımı gafil avladı ve üç EG kahramanını öldürdü. Sonrasında ise EG oyundan çekildi.

4.Oyun

Serinin kaderini belirleyecek olan karşılaşma EG’nin oldukça kötü bir kulvar aşaması yaşaması sonucunda sadece 14 dakikada sona erdi. Kuroky oynadığı Bounty Hunter sayesinde üst kulvarda baskı kurarak Lion ve Chen’e zorlu anlar yaşattı. Kuroky bir yandan Chen’in farm yapmasını engellerken bir yandan da orta kulvarda EG kuryesini öldürmeyi başardı. Bounty Hunter karşısında çaresiz kalan EG destek kahramanları Nöbetçi Göz almak zorunda kaldılar. Göz’ler Bounty Hunter’ın baskısını azaltmasına rağmen destek kahramanlarının gelişimini yavaşlattı. Gyrocopter ile korkusuz bir şekilde kulvarları ittirmeye devam eden Secret, EG’nin bütün T1-T2 kulelerini yok etti. Üst kulvarda gerçekleşen bir takım mücadelesinden sonra ise Secret kolay bir şekilde galibiyete uzandı.

Kaynak: GosuGamers

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir