Dota 2

TI5 Ana Etkinlik 1. Gün

Geçtiğimiz hafta başında grup aşaması ile başlayan The International 2015’te en büyük mücadelelere sahne olacak ve 2015’in en büyük Dota 2 takımını belirleyecek ana etkinlik bugün itibariyle başladı. Grup aşamasında izlediğimiz inanılmaz maçların ardından herkesin büyük beklentiyle bilgisayar başına oturduğu ana etkinlik, için Valve’in organize ettiği muhteşem bir açılış gösterisi izledik. Seattle Key Arena’da hazırlanan sahnede yer alan koro, en bilinen Dota 2 videolarından enstantaneler çaldı. TI5’e katılan bütün takımlar tek tek anılırken; yorumcular ve sunucular tüyleri diken diken eden açılış hakkında uzun uzun konuştu.

Ve sonra da TI5 ana etkinlikte günün ilk serisi olan LGD – Team Empire mücadelesi başladı. Ancak bu serinin hikayesine geçmeden önce, dilerseniz ilk olarak takımların gruplardan nasıl bir performans gösterdiğine, ana etkinlik eşleşmelerine ve bugün oynanacak bütün serilere ayrı ayrı bakalım.

[accordion title=’Grup Aşaması Son Puan Durumu’]

puan durumu 4[/accordion] [accordion title=’Ana Etkinlik Tablosu: Üst Eleme’]

üst eleme[/accordion] [accordion title=’Ana Etkinlik Tablosu: Alt Eleme’]

alt eleme[/accordion] [accordion title=’Günün Maçları’] [row] [column size=’1/2′]Üst Eleme

[/column] [row] [column size=’1/2′]Alt Eleme

[interaction id=”55b299cdc902770806c99591″]


Tüm serilerin kısa hikayelerine ve özetlerine ise aşağıdan ulaşabilirsiniz. Mücadeleler tamamlandıkça biz de yazımızı güncelleyecek, sizi TI5’ten mahrum etmemeye çalışacağız.

LGD 2-1 Team Empire

Ana etkinliğin ilk maçı, grup aşamasında iyi bir performans gösteren LGD ve üst eleme grubuna beraberlik maçıyla katılan Team Empire arasında gerçekleşti. Team Empire oyun başında güçlü kahramanları seçti ancak Phantom Lancer seçimini yapan LGD’ye yeteri kadar baskı uygulayamadı. Bunun sonucunda da oyun sonuna yaklaştıkça ölümsüz hale gelen Phantom Lancer, LGD’ye serinin ilk maçını kazandırdı. İlk oyunda Team Empire’dan Silent etkisiz kalırken, LGD’den Maybe izleyenlere seyir zevki yaşattı. İkinci oyunda ise LGD, Team Empire’ın ilk oyunda yaptığı hatayı yaparak rakibin core kahramanına zaman ve boşluk verdi. İlk oyuna kötü başlayan Silent ikinci oyunda takımını taşıyarak seriye eşitliği getirdi. 31-5 biten üçüncü oyunda LGD oyun başından beri elde ettiği üstünlüğü koruyarak seriden 2-1 galip ayrıldı.


CDEC 2-0 Cloud

Sonucunun kolay kolay kestirilemeyeceği bir karşılaşma olan günün 2. serisinde ilk maçın galibi açık ara farkla CDEC oldu. Oyuna ağırlığını ilk dakikalardan itibaren koyan CDEC, Cloud9 için adeta bir kabus oldu ve birkaç istisna dışında neredeyse hiçbir takım mücadelesini kaybetmedi. Altın ve seviye açısından insiyatifi eline almasıyla zafere uzanması da zor olmadı. Serinin ikinci oyununa damga vuran olay ise oyunun ilk kesiminde yaşanan teknik aksaklık ve arkasından gelen uzun süreli duraklamaydı. Seyirciler bu durumdan hoşnut olmadıklarını yayına verdikleri 20.000’den fazla olumsuz oyla açıkça gösterdi. Her iki tarafın da kafa kafaya götürdüğü mücadelede CDEC bir süre sonra altın üstünlüğünü ele geçirdi. Cloud9 için arkaplanda kalan Zeus ve Legion seçimleri sebebiyle Gyrocopter tek başına yeterli olmadı ve süre açısından oldukça uzayan maçta rakibin Phantom Lancer, Lina ve Dark Seer gibi güçlü kahramanları karşısında direnemeyen Cloud 9 önemli bir mağlubiyet aldı.


MVP Phoenix 1-0 NewBee

25.  – 30. dakikaya kadar dengeli giden oyunda Wilcard’dan gelen MVP.phx. geçen senenin şampiyonu Newbee’yi elemeyi başardı. İki takımın da yaptığı hem dengeli hem de güçlü seçimler sayesinde maçı izleyenler oyundan keyif aldı. 40 dakika süren oyunda toplamda 60 kill alındı ve takım mücadeleleri izlemeye değerdi. Alt elemenin grubunun hareketli geçen bu ilk maçının ardından The International 2015 rüyasına ilk veda eden takım ise Newbee oldu.


Vici Gaming 1-0 Natus Vincere

Heyecanlı ve çekişmeli geçen bu maç 55 dakika sürdü ve bu ölüm kalım maçının kazananı Vici Gaming oldu. Grup Aşamaları’nda oldukça kötü bir performans gösteren Navi Ana Etkinlik’te de tutunmakta başarısız oldu. İki takımın da sadece galibiyet için oynadığı bu maçta takımlar; barakaların ve kulelerin üzerine oynadı. Vici Gaming takımca orta kulvardan ilerleyerek baraka alamaya çalışırken rakibi Navi ise Anti-Mage ve Io ile alt kulvardan baraka almaya çalıştı. Böylesine heyecanlı mücadelelerin yaşandığı yorucu maçta son sözü söyleyen VG’nin etkili takım oyunu oldu.


Virtus Pro 1-0 Fnatic

38 dakika süren bu seride yüzü gülen taraf Virtus.Pro oldu. Oyun başında ilk Aegis’i almaya çalışan Virtus.Pro’yu durdurmaya çalışırken iki kere takım mücadelesi kaybeden Fnatic, hem Aegis’i hem de oyun üstünlüğünü rakibine kaptırdı. İlk yaptığı hatayı tekrarlayan Fnatic, ikinici Aegis’i de rakibe kaptırdı ve Roshan çukurunda gerçekleşen mücadeleyi kaybetti. Bu dakikadan sonra rakibi üzerindeki baskıya ara vermeden oyunu kazanan Virtus.Pro’yu önümüzdeki günlerde izlemeye devam edeceğiz ancak Fnatic The International Ana Etkinliği’nin ilk gününde elenecek 4 takımdan biri olarak turnuvaya erkenden veda etmek zorunda kaldı.


Invictus Gaming 1-0 MVP.Hot6ix

Alt eleme grubunda ilk günün son maçında iG ve MVP.Hot6 karşı karşıya geldi. MVP yaptığı seçimlerle oyun üstünlüğünü erkenden almayı hedeflediğini gösterirken, iG Shadow Fiend ve Phantom Lancer ile oyunu uzatmayı amaçladı. Oyunu erkeden bitirmekte ve rakibi üzerinde baskı kurmakta başarısız olan MVP, iG’nin güçlü oyun sonu kahramanlarını durdurmakta başarısız oldu ve The International 2015’e veda etti.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir