5mid AI

Dünyanın İlk Yapay Zeka Arkadaşı: ElliQ

İnsan ömrünün uzaması, tıbbın elde ettiği önemli başarıların başında gelirken, bu uzun ömür beraberinde çeşitli ihtiyaçları da getiriyor, özellikle yaşlılık döneminde. Önemi, pandemi sonrasında daha fazla vurgulanmaya başlanan yaşlı bakımı, zaman, özen ve maddi kaynakların gerektiği bir süreçtir. Intuition Robotics şirketi, yapay zekanın bu alanda önemli bir rol oynayabileceğini düşünüyor.

Yaşlılar için geliştirilen yapay zeka arkadaşı: ElliQ

Şirketin kurucusu Dor Skuler, WGSN’e verdiği röportajda, yapay zeka odaklı arkadaşlarından biri olan ElliQ’yi tanıtıyor. Bu proaktif cihaz, ilaç hatırlatmaktan yeni kelimeler öğretmeye kadar bir dizi destek sağlayarak sağlık ve zindelik odaklı bir hizmet sunuyor. Bu sayede, yaşlı yetişkinlerin yaşam kalitesini artırmayı amaçlıyor. İnsan-robot etkileşiminin etik kaygıları, teknolojiyle iç içe geçen bir yaşamın ortasında farklı bir bakış açısı kazanabilir.

Skuler, ElliQ’i şu şekilde tanımlıyor: “ElliQ, dünyanın ilk yapay zeka arkadaşı. O sadece bir sohbet robotu değil, aynı zamanda fiziksel olarak da yanınızda. Bu, yapay zekanın sizinle birlikte hareket ettiği ve uzun vadeli bir ilişki kurduğu bir ürün. Amacı, daha iyi, daha sağlıklı ve daha mutlu bir yaşam sürmenize yardımcı olmak.” Ancak Skuler, yapay zekanın insan olmadığını ve bu tür bir beklentinin mantıklı olmadığını vurgulayarak şunları ekliyor: “ElliQ, şeffaf bir yapay zeka olarak tasarlandı. Asla insan gibi davranmaz. Onun gerçek olmadığını kullanıcıya hatırlatma ihtiyacını neden duyalım ki? Bu, kullanıcılar için nasıl bir avantaj sağlar?”

author
Yapay zeka ve teknolojik alandaki gelişmeleri takip edip, en önemli olanları 5mid'de paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir