5mid AI

Beynine Neuralink Çipi Takılan Bir İnsan Bilgisayar Faresini Hareket Ettirdi

Neuralink CEO’su Elon Musk, İnsan Beynine Entegre Edilen Çip ile Bilgisayar Fare Kontrolü Sağlandığını Duyurdu

Neuralink şirketi teknolojinin sınırlarınız zorlamaya devam ediyor. Elon Musk liderliğindeki ABD merkezli nöroteknoloji firması Neuralink, insan beynine entegre edilen bir çip aracılığıyla bilgisayar faresinin düşünce gücüyle kontrol edilebildiğini açıkladı.

30 Ocak’ta Musk, Neuralink’in “Telepati” adını verdiği ürününün bir insan üzerinde ilk kez başarıyla denendiğini ve elde edilen ilk sonuçların oldukça umut verici olduğunu ifade etti. Elan Musk, X hesabı (Twitter) üzerinden yapılan bir Space programında yaptığı konuşmada, “Deneyimiz beklenenin üzerinde ilerliyor. Denek tamamen iyileşti ve artık düşünerek bilgisayar faresini kontrol edebiliyor” dedi.

Neuralink çiplerinin daha önceden ilk kez insanlarda denendiğini sizinle bu haberimizde paylaşmıştık.

Neuralink Şirketi İlk Kez İnsan Beynine Çip Yerleştirdi

Neuralink‘in bu çığır açan projesi, insan deneylerine başlamadan önce, Mayıs 2023’te Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) gerekli onayları almıştı. Firma daha önce de maymunlar üzerinde yaptığı deneylerle, beyin sinyallerinin başarılı bir şekilde algılanıp elektronik cihazlara aktarılabildiğini göstermişti

Beynine Neuralink Çipi takılan bir insan bilgisayar faresini hareket ettirdi

2016 yılında Musk ve bir grup mühendis tarafından kurulan Neuralink, mikroçipler aracılığıyla beyne yerleştirilen bu teknoloji ile felç, körlük gibi nörolojik rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olmayı ve engelli bireylerin yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlıyor. Bu gelişme, nöroteknoloji alanında önemli bir ilerleme olarak değerlendiriliyor.

Neuralink tarafındaki bu gelişme Reuters tarafından duyuruldu.

Yapay zeka ile ilgili tüm haberlerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

author
Yapay zeka ve teknolojik alandaki gelişmeleri takip edip, en önemli olanları 5mid'de paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir