5mid AI

Bilişim Devlerinin Yapay Zeka İttifakı: AI Alliance

Bilişim sektöründe köklü ve yeni markalar, Meta, OpenAI, Microsoft, Google ve son zamanlarda Amazon’un mevcut hâkimiyetine meydan okumak adına yeni bir ittifak oluşturdu. Bu ittifakın adı, AI Alliance.

IBM, Intel, Sony Group, Dell gibi bilişim sektörünün deneyimli oyuncuları ile Meta, OpenAI, Microsoft, Google ve son zamanlarda Amazon’un hakimiyetine karşı bir araya gelerek “AI Alliance – Yapay Zeka İttifakı“nı ilan etti.

IBM Başkan Yardımcısı ve Şirketin Araştırma Laboratuvarı Başkanı Darío Gil, ittifakı Fortune dergisine şu şekilde anlattı: “Yapay zeka, özellikle son bir yılda sınırlı bir kuruluş sayısına odaklandı. Gerçek şu ki, bu alanın potansiyeli çok daha büyük.”

‘Açık’ yapay zeka

AI Alliance‘ın oluşumu, geliştiriciler arasında uzun süredir devam eden “açık” ve “kapalı” yapay zeka gelişimi konusundaki tartışmaları tekrar gündeme getirdi.

OpenAI, adına rağmen modellerini ve devasa yapay zeka algoritmalarını kendi denetimi altında tutuyor. Geliştiriciler, bu kaynaklara sadece OpenAI’den izin alarak erişebiliyor. Diğer bir yapay zeka öncüsü olan Google ve Amazon da modellerini açık kaynak haline getirmedi veya araştırmacıların tam erişimine izin vermedi. Tüm teknoloji devleri, teknolojilerini rekabet ve güvenlik nedenleriyle koruma altına aldıklarını savunuyorlar.

Darío Gil, “Yapay zekanın geleceği kapalı mı olmalı, yoksa bu alanda açık kaynak, açık bilim ve açık inovasyon mu ön planda olmalı?” sorularına yanıt olarak, Yapay Zeka İttifakı’nın ikinci seçeneği benimsediğini belirtti. Grup, yapay zeka algoritmalarının gücünü değerlendirmek, yapay zeka araştırma fonlarına sermaye aktarmak ve açık kaynaklı modeller üzerinde işbirliği yapmak gibi geniş hedefler etrafında bir araya gelen 50’den fazla şirket, vakıf ve akademisyenden oluşuyor.

Kurumsal devlerin yanı sıra, diğer katılımcılar arasında çip üreticileri AMD ve Cerebras, Hugging Face ve Stability AI gibi yapay zeka girişimleri ile Ivy League üniversiteleri arasında bulunan Yale, Cornell ve Dartmouth gibi eğitim kurumları da yer alıyor.

AI Alliance
IBM’in kıdemli başkan yardımcısı ve araştırma direktörü Dario Gil. | AI Alliance

Örnek olarak, Gil, IBM’in NASA ile birlikte yakın zamanda ormansızlaşmayı izlemek veya mahsul verimini tahmin etmek için kullanılabilecek açık kaynaklı bir yapay zeka modeli üzerinde çalıştığını açıkladı. Gil ayrıca, IBM’in önümüzdeki beş yıl içinde yapay zeka araştırma projelerini desteklemek için üniversitelere yaklaşık 100 milyon dolar tahsis ettiğini ve şirketin Meta ile birlikte çalışarak yapay zeka geliştirmek amacıyla açık kaynaklı bir araç seti oluşturduğunu belirtti.

Gil, yönetişim konusunda ittifakın hâlâ detaylar üzerinde çalıştığını söyledi. Şu ana kadar odak noktası, bir koalisyon oluşturmak ve kuruluşun hedeflerini belirlemek oldu. Gelecekteki adımlar arasında 50’den fazla katılımcı için “teknik çalışma gruplarının” oluşturulması ve harici bir kar amacı gütmeyen kuruluşa yol açabilecek bir yönetişim yapısının tasarlanması yer alıyor.

AI Alliance hakkında siz ne düşünüyorsunuz, yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Diğer haberlerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

author
Yapay zeka ve teknolojik alandaki gelişmeleri takip edip, en önemli olanları 5mid'de paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir