5mid Bülten Araştırma

Fenerbahçe x Galatasaray | Football Manager 2023 Takım Oluşturma

Fenerbahçe x Galatasaray | Football Manager 2023 Takım Oluşturma

Bireysel futbol analizlerinden sonra karma bir takım analizi ve dolayısıyla Football Manager 2023 yazımıza hepiniz hoş geldiniz sevgili oyun ve futbol seveler.

Dünyanın en güzel ligi, Süper Lig, ve dünyanın, biz futbol severler için en güzel oyunu olan Football Manager serisini harman ettiğimiz bu yazı bizler için çok özel oldu. Dünyanın en güzel ve en eski rekabetlerinden biri, şüphesiz, Fenerbahçe ve Galatasaray çekişmesi. Futbol sevenlerin ağırlıklı olduğu bir ülkede yaşadığımızı da göz önünde bulundurursak, bu çekişme bizler için her zaman özel olmuştur.

Tribün kültürü, taraftarlar, efsane hale gelen kişiler, maçlar… Hangi birini sayalım? Fakat bu yazımızın konusu biraz daha farklı. Takımlar arasında bir ortaklık kuracağız. Football Manager için bir takım oluşturacağız ve bu takım 2 güzide takımın karması ile olacak.

Yazıya başlamadan önce son bir uyarı, takımımız aktif kurallara ve oyunculara göre hazırlanacak. Tamamen kişisel zevklerin ve objektif yorumların olduğu yazımıza, çaylar ve kahveler hazırsa başlıyoruz.

 

KALE

  • Fernando Muslera
    • İrfan Can Eğribayat

Güncel FM23 analizi Muslera için yukarıda gördüğünüz şekillde.

Bir üstte de İrfan’ın istatikleri mevcut.

İstatistiksel olarak, yer yer İrfan önde olsa da bizce Muslera gerek kalite gerek tecrübe olarak kale için ideal aday olacaktır. Gerçek hayata bakacak olursak da durum çok farklı değil. Muslera, Galatasary için efsane haline gelen ikonik bir figür, birçok şampiyonlukta belki de %50’den fazla payı mevcut. Dolayısıla kaleyi ona emanet edityoruz. Alternatif durumlarda İrfan iyi bir rotasyon olacaktır.

DEFANS

Ferdi Kadıoğlu | Abdulkerim Bardakçı | Rodrigo Becao (Nelson) | Osayi Samuel (Angelino)

Banko oynatmamız gereken 3 Türk hakkımızdan birini Ferdi diğerini de Abdulkerim ile kullanıyoruz. Burada seçimlerimizi ciddi manada bir teknik adam edasıyla yaptık. Angelino kesinlikle kötü bir topçu değil fakat Samuel adeta rüzgarın oğlu gibi. Harika bir atletikliğe sahip ve hızlanması çok yüksek seviyelerde olan bir futbolcu. Fakat alternatif seçeneklerimiz arasında Angelino bulunuyor.

Osayi

Angelino

 

 

 

Becao yeni gelen bir futlbolcu ligimize fakat istatistiksel anlamda hava topları ve anlık müdahele anlamında, dünyanın en sert liglerinden biri olan İtalya’da ilk beş içinde olan bir futbolcu. Nelson ne kadar kaliteli olursa olsun, en sonda açıklayacağımız taktik ve teknik anlayışımız ile birlikte her şey daha net oturacaktır. Aynı klasmana yakın futbocular olsa bile Becao, deyim yerindeyse “tek dişi kalmış bir canavar”. Ciddi manada diri, sağlam bir topçu. Nelson da öyle, biliyoruz fakat az da olsa bir fark var bizce.

 

ORTA SAHA 

Szymanski | Lucas Torreira | Fred (Mertens)

Szymanski

Torreira

Fred

 

Orta saha seçim yapmak için en zorlandığımız kısım oldu. Sadece Fenerbahçe’de, Türk kuralı için, İsmail Yüksek, İrfan Can Kahveci, Mert Hakan Yandaş, rotasyon için kullanılabilecek Miha Zajc, Galatasaray’da Kerem, Berkan, Yeni transfer Hakim Ziyech… Hangi birini seçeceğiz derken ciddi manada zorlandık.

Torreria ve Fred burada aslında rekabetçi orta saha tanımını karşılayan isimler. Fred’in bitmek bilmeyen enerjisi, Torrerira’nın top geçer adam geçmez mentalitesi ve iki oyuncunun da hem geriye hem ileriye top atabilecek kadar yetenekli olması oyun kurgumuzu oldukça kolaylaştırıyor. Aslında iki oyuncuyu da burada 6 ve 8 numara karşımı gibi görebiliriz. Yeri geldiğinde kayarak müdahele yapmaktan çekinmeyecek, yeri geldiğinde sakin fakat gerektiğinde de agresif oynayabilecek iyi bir ikili oldu bizce.

Szymanski de burada daha çok skor katkısı yapmaya çalışacak, ileriye dönük 8, 10 hatta yer yer sahte 9 karışımı bir tarzda. Tam bir role sokmuyoruz çünkü orta sahada onu özgür bırakarak gerçekten sağlam olan geri tarafın üstüne, hücum anlamında takıma yön verebilecek biri olsun istedik. Alternatiflerimizden Tadic’i ileri hatta kullandık, Hakim’i ise daha maça çıkmadığı için buradaki kadroya eklemedik.

Mertens’e de bir parantez açmamız gerekecek. Kesinlikle çok klas bir yetenek fakat 36 yaşında. Şu ana kadar yazdığımız her oyuncu özellikle sürat olarak ve kondisyon olarak fazla fazla maç kaldırabilecek seviyede. Mertens kaldıramaz demiyoruz fakat bu kadro ile birlikte ilk 10 maçtan sonra dinlendirilmeli veya sakatlanma ihtimalini yüksek olarak görüyoruz. Dolayısıyla kadroda, parantez içinde yedek olarak başlıyor.

FORVET

Cengiz Ünder | Maouro İcardi | Dusan Tadic

Seçim yapmapaya en az zorluk çektiğimiz üçlü oldu. Neden Kerem yok? Abi Dzeko daha iyi topçu? Eee Tete nerde? duyuyoruz, inanın duyoyuruz. Fakat Cengiz, Kerem’e göre Avrupa ve büyük takım tecrübesi olarak daha çok daha deneyimli bir topçu. Üstelik bizce daha yetenekli, bilekleri ve orta açma potansiyeli Kerem’den daha üst seviyede.

Dzeko, eşi benzeri çok nadir olan sahte 9 rolünde, aynı Benzema gibi, hava toplarına son derece hakim bir topçu. Fakat İcardi, striker anlamının sözlük karşılığı nitelğinde bir adam. Kaleyi gördü, nispeten önü boş diyelim, muhtmelen gol olur o pozisyon. Önü boş olmayınca da gol oluyor orası da başka bir mesela. Ayrıca bir üst paragrafta neden Mertens’i almadık cevabına benzer bir cevap var. Dzeko’da aynı Mertens gibi, bu hızı kaldırabilir ama riske atmaya gerek var mı?

Tadic… Söylemeye gerek yok, taraflı tarafsız doğal bir lider, takımın beyni, kalbi artık ne demek isterseniz.

GENEL YORUM

4-3-3 dizilişini tercih ettik çünkü listede olan bazı oyuncular farklı rotasyonlarda oynmaya çok alışkın. Son dokunuşu mükemmel olan bir forvet, orta açmayı adı gibi bilen kanatlar, çakı gibi defans… Daha ne olsun?

Çoğunlukla topa hakim olmayı bilen bir takım. Ana odak oyunun ve orta sahanın beyni ile takımı yönlendirmek olacak. Oyun içi pozisyonlar da aynı şekilde, 4-3-3’ün ileri ya da geride kalan oyuncuları yer geldiğinde orta sahayı 4’leyecek. Kanatlar yeri geldiğinde orta sahaya prese gelip küçük üçgenler oluşturacak ki, mentalimiz olan topa sahip olmanın dışında çıkmayalım.

Uzun toptan ziyade kısa paslar, ayağı güçlü, yeri geldiğinde topu sağa çekip şut çekecek kanatlar. Kısaca bir bütün fakat yeri geldiğinde de bireysel anlamda artı değerler katılabilmeli.

Kesinlikle, İrfan Can Kahveci, Kerem Aktürkoğlu, Mertens, Dzeko gibi futbolcular ile 4-2-3-1, 4-4-2 gibi dizilişlere de hakim olacak bir takım. Rakibe  göre evrilin fakat her zaman galibiyeti hedefleyin.

KADRONUN SON HALİ 

Fernando Muslera

Ferdi Kadıoğlu | Abdulkerim Bardakçı | Rodrigo Becao | Osayi Samuel 

Szymanski | Lucas Torreira | Fred 

Cengiz Ünder | Maouro İcardi | Dusan Tadic

 

EKSTALAR

Kaptan

Tadic

Penaltı Atıcısı

İcardi

Duran Top Kullanıcısı

Tadic

Orta Saha Lideri

Torreira

Dinamo

Becao

Her Maç Girecek Rotasyonlar

Dezko | Kerem

 

Antrenör

5Mid

Kadorumuzu nasıl buldunuz?

Dominik Livakovic | Football Manager 2023 | Profil Analizi

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir