Tarihin En Pahalı Elma’sı: Apple  5mid Bülten

Tarihin En Pahalı Elma’sı: Apple 

Tarihin En Pahalı Elma’sı: Apple 

 

Merhabalar sevgili okurlarımız. Umarız güzel bir hafta geçiriyorsunuzdur. Bu yazımızda, oyun konseptinin bir miktar dışına çıkıp dertleşmeyi planlıyoruz. Başlıktan da anlaşılabileceği üzerine konumuz Apple ve üst üste gelen 4. zam haberi.

Apple, dünyanın en değerli markalarından biri. Yaklaşık 300 Milyar dolarlık şirket değeri ile çok uzun süredir, bir aşağı bir yukarı zirvenin başından ayrılmıyor, ayrılacak gibi de gözükmüyor. Verdikleri hizmet ile birlikte de çok çekici bir hale geliyor Apple ürünleri. Örnekler üzerinden ilerleyelim, iPhone olsun mesela örneğimiz. 5S, SE, 6, X birçok marka ve modeli oldukça fazla kişi tarafından kullanıldı, kullanılmaya da devam ediyor. Daha da eskilerden, rahmetli Steve Jobs’un yaptığı iPhone 4 tanıtımı, belki de dünya teknoloji tarihinin en epik anılarından bir tanesi. Daha da eskiye gitmek gerekirse, ilk çıkan Macintosh veya iPod… Saydığımız ürünlerin hepsi, farklı farklı kitleler için muazzam makineler. 

Yazıya ufak bir mola. Jobs’ın yaptığı o ikonik lansmanı bilmeyenler için:

Şahsi fikir olarak, Apple’ın size sunduğu en önemli özellik “kalite”. İnsanlar şunu artık çok net anlıyor, ben eğer bu telefonu alırsam, bu telefon bir de yeni veya son modelse, çok kötü kullanmadığım vakit, en az 6-7 yıl kullanabilirim. Aynı şekilde bu, ofis ortamında çok fazla çalışan kişiler veya remote işlerde çalışıp bilgisayarını sürekli yanında taşıması gereken kişiler için de böyle, aldığınız şey aslında bir ürün değil, kalite.

Bir diğer incelik ise aslında çoğu kişinin en önem verdiği detay olabilir. Örneğin iyi bir kamera almak istiyorsunuz fakat bu tamamen hobiniz. Bir amacınız, profesyonellik hedefiniz yok. Hal böyle olunca, kamera almak yerine, belirli seviyede kamera ile yarışacak bir telefon alabilirsiniz, örneğin iPhone’un son modeli. Donanım olarak çok mu güçlü? Muhtemel rakiplerinden daha geride olduğu bile oluyor ama donanımın yanına öyle başarılı bir de yazılım ekleniyor ki oluyor size piyasanın en iyisi. Rakip olarak adlandırılacak diğer markalar 2 veya 3 yıla eskimeye başlarken sizin telefonunuz hala tam performans devam edebiliyor.

Belirli övgülerden sonra direkt ana konumuza geliyoruz. Elbette olumsuz olarak adlandırılacak özelliklere de sahip bu aygıtlar, tabi ki rahatsız eden detaylar da var fakat yazımızın konusu bu değil. Yukarıda bulunan onca övgüyü buraya bağlamak için yaptık. İyi, hoş… Kalitesi mükemmel ama ben alamadıktan sonra ne işime yarayacak ki?

Gelen bu 4.zam haberi ile birlikte artık ulaşılması bir miktar daha güç hale geldi. 2 örnek ile açıklayalım:

 • iPhone 14 128 GB 
  • Eski ücret: 47.499 TL
  • Yeni ücret: 48.304 TL
  • Fark: 805 TL

 

 • iPhone 14 Pro Max 1 TB
  • Eski ücret: 85.999 TL
  • Yeni ücret: 87.457 TL
  • Fark: 1.458 TL

Şimdi soruyorum sizlere sevgili okurlarımız, Newton’un başına düşen elma mı daha pahalı yoksa işlerimizi yapabilmek adına aldığımız Jobs’ın elması mı? 

1 Comment

 • Kıvanç Yurdakul 10 Temmuz 2023

  Ben hep 100 liralık benzin alıyorum sıkıntı yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir