Twitter NFT 5mid Bülten

Twitter Yeni Adıyla X, Görünüşe Göre NFT Profil Resimleri Desteğini Kaldırıyor

NFT modası hızla ölüyordu ve görünüşe göre tabuttaki bir çivi daha ortaya çıkarıldı. 2022 yılında Twitter, NFT’ler için profil desteği ekleyerek, ücretli Twitter Blue abonelerinin geleneksel daire yerine altıgen olarak görünecek resimlerinden birini yüklemelerine izin verdi. İki yıl sonra, bu seçenekten bahsedilmiyor ve kullanıcıların artık profil resmi olarak NFT ekleyemedikleri görülüyor. Platform (şimdi bazen X olarak anılıyor), değişikliği kamuya açık bir şekilde kabul etmedi, bu nedenle tam olarak neden yapıldığı belli değil.

Elon Musk 2022’nin sonlarında Twitter’ı devraldığından beri, saltanatı uyarı yapılmadan yapılan değişikliklerle ve beklenmedik şekilde bozulan özelliklerle karakterize edildi. Bu nedenle, bu kasıtlı bir değişiklik ya da basitçe bozulan ve düzeltilmeyen bir özellik olabilir. Kesin olarak bilmenin gerçek bir yolu yok, bu nedenle Musk bir açıklama yapmaya karar vermedikçe, kullanıcılar spekülasyon yapmak zorunda kalacaklar. Altıgen profil şekli de ortadan kalktı.

NFT’lerin Düşüşü

Ani politika değişikliğinin bazı X/Twitter kullanıcılarını hayal kırıklığına uğratacağı kesin, ancak bu o kadar da şaşırtıcı değil. NFT’lere olan ilgi, değiştirilemeyen token’ların gerçek değeri gibi, popülerliklerinin zirvesinden büyük ölçüde düştü. Bir noktada, Jimmy Fallon ve Paris Hilton gibi ünlüler Tonight Show’da açıkça NFT’leri pazarlarken, video oyun şirketleri de bu modadan para kazanmanın yollarını arıyordu. Tüm bunlar geçen yıl değişti ve şirketler şimdi bir sonraki büyük teknoloji balonuna geçmiş görünüyor.

Twitter‘ın Sürekli Değişen Politikaları

X/Twitter eski halinin bir kabuğu haline geldi. Elon Musk şirketi satın almak için 44 milyar dolar harcadı ve o zamandan beri bu yatırımı telafi etmek için umutsuzca çaba sarf etti. Şirketten çok sayıda personel çıkarıldı ve Musk platformun sahip olduğu hemen her özellikten para kazanmayı düşündü. Her şey, Twitter’ın en yüksek profilli kullanıcılarını hayal kırıklığına uğratan bir hamleyle, mavi onay doğrulama sistemiyle başladı. O zamandan beri, Musk’ın Tweetdeck gibi bir şey için ekstra ücret almaya başlamaya karar vermediği veya engelleme özelliğini kaldırmayı düşünmediği bir gün geçmiyor gibi görünüyor.

X/Twitter’ın sürekli değişen politikaları ve özellikleri bazı önemli sonuçlar doğurdu. Axios’un Ekim 2023 tarihli bir raporunda, sosyal medya platformunun kullanımının düştüğü, uygulama indirmeleri, aylık aktif kullanıcılar ve uygulamada geçirilen ortalama süre gibi ölçümlerin hepsinin düştüğü iddia edildi. Hem kullanıcılar hem de reklam verenler platformu terk ederken, birçok kişi bu kararı doğrudan Elon Musk’ın politikalarına bağladı. Şirketin işleri tersine çevirip çeviremeyeceği henüz belli değil, ancak değişikliklerle ilgili açıklık eksikliğinin devam etmesi meselelere yardımcı olmayacak.

X/Twitter’daki son değişiklik hakkında ne düşünüyorsunuz? Tüm bu değişiklikler sizi hayal kırıklığına uğrattı mı?

Diğer haberlerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

administrator
Damla Tural, "Gökyüzü Savaşçıları Beyaz'ın Yükselişi" adlı eserin yazarıdır ve espor, anime ve oyun dünyasına olan ilgisiyle bilinir. Yazar, sıkça bu alanlardaki gelişmeleri takip eder ve bu konularda haber yazmaktan büyük keyif alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir