5mid Bülten

Twitter Yeni Kullanıcılardan Ücret Almaya Başlayacak

Eski adıyla Twitter (yeni adıyla X) olarak bilinen sosyal medya platformu, yeni kullanıcıların Tweet atma ve diğer kullanıcılarla etkileşim kurma da dahil olmak üzere platformun çoğu işlevini kullanabilmeleri için yıllık 1 dolar ücret ödemelerini gerektirecek yeni bir programı test ettiğini duyurdu. “Not a Bot” programı ilk olarak Yeni Zelanda ve Filipinler‘de test edilecek ve mevcut kullanıcılar bundan etkilenmeyecek. Twitter, bu hamlenin “kâr amacı gütmediğini”, bunun yerine spam hesaplarla mücadele etmeyi amaçladığını iddia ediyor.

“Bu yeni test, spam, platformumuzun manipülasyonu ve bot faaliyetlerini azaltmaya yönelik zaten başarılı olan çabalarımızı desteklemek ve aynı zamanda platform erişilebilirliğini küçük ücret miktarıyla dengelemek için geliştirildi. Bu bir kâr amacı gütmemektedir,” diye yazdı şirket Twitter’da. “Ve şimdiye kadar, abonelik seçeneklerinin geniş ölçekte çalışan ana çözüm olduğu kanıtlandı.”

Twitter Kullanıcıları Tepkili

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, duyuru kullanıcılar tarafından hızla patlatıldı. Elon Musk, bu hamlenin platformu hızla istila eden spam botları azaltmaya yardımcı olacağına inanırken, çoğu kullanıcı şüpheci olmaya devam ediyor. Bazıları spam hesapların mavi çek için zaten ödeme yapmaya hazır olduğuna dikkat çekti, bu nedenle spam hesapların 1 dolarlık küçük bir ücret ödemeye istekli olacağına inanmak zor görünmüyor.

Elbette bu hamle potansiyel kullanıcıları diğer sosyal medya platformlarını benimsemeye de itebilir. Twitter/X’te yapılan değişiklikler mevcut kullanıcılar için pek çok hayal kırıklığına yol açtı. Spam bot sorununa ek olarak, web sitesi önemli reklam verenlerinin çoğunu kaybetti. Platformda hala reklam var, ancak platforma reklam vermek için ödeme yapan şirketler önemli ölçüde daha küçük şirketler ve reklamları eskisinden çok daha sık görünüyor. Ayrıca, şirketin daha küçük personelinin, rutin olarak bozulan özellikler de dahil olmak üzere daha büyük sorunlara yol açtığı gerçeği de var.

Ancak kullanıcılar için en büyük hayal kırıklığı mavi çek doğrulama sisteminde yapılan değişiklikler olmaya devam ediyor. Elon Musk, önceki sistemi ünlüleri, gazetecileri ve şirket hesaplarını doğru bir şekilde doğrulamanın bir yolundan ziyade kullanıcılar için bir statü sembolü olarak görüyordu. Doğrulama sistemini ücretli bir seçenek haline getirerek ve bu hesaplara diğerlerine göre öncelik tanıyarak, trol hesaplara gönderilerin altında öncelik verildi.

Yeni Kullanıcılar Twitter’a Katılmaya Devam Edecek mi?

Tüm bu değişiklikler, bir yıl öncesine göre önemli ölçüde daha kötü çalışan bir sosyal medya platformuyla sonuçlandı. Bu değişiklikler kullanıcıların Mastodon, Hive ve Bluesky gibi alternatiflere katılmak için acele etmesine yol açtı. Yeni hesaplar için alınan bu ücretin spam sorununu durdurmak için bir şey yapıp yapmayacağı henüz belli değil, ancak ilk etapta Twitter/X’e daha az insanın katılmasına yol açabilecek yolları görmek kolay.

Twitter erişimi için yılda 1 dolar harcamaya razı olur muydunuz? Bunun Twitter’a daha az insanın katılmasına yol açacağını düşünüyor musunuz?

administrator
Damla Tural, "Gökyüzü Savaşçıları Beyaz'ın Yükselişi" adlı eserin yazarıdır ve espor, anime ve oyun dünyasına olan ilgisiyle bilinir. Yazar, sıkça bu alanlardaki gelişmeleri takip eder ve bu konularda haber yazmaktan büyük keyif alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir