Anime - Manga

Manga Sızıntısı Yapanlar Japonya Yetkilileri Tarafından Tutuklandı

Manga bugünlerde her zamankinden daha büyük, ancak ününün bir bedeli var. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çizgi roman pazarı manga sayesinde patlama yaşıyor ve bu mecra küresel olarak da benzer bir büyüme yaşadı. İlgi odağı olması milyonları cezbetti ve buna nüfuz arayışıyla manga spoiler’larını erkenden paylaşan bir dizi lider de dahil. Ve şimdi, Japonya’da üç büyük manga sızdırıcısı tam da bu konu nedeniyle tutuklandı.

Kumamoto Eyaletindeki yetkililere göre, bugün toplam üç yabancı manga sızdırdıkları gerekçesiyle tutuklandı. Grup, telif hakkı yasalarını ihlal ettikleri şüphesiyle tutuklandı. Üç şüphelinin Weekly Shonen Jump sayfalarının fotoğraflarını resmi öğle yemeğinden önce yayınladıkları ve Shueisha’yı bu çile karşısında şaşkına çevirdikleri iddia ediliyor.

Polisin ‘spoiler’ rotasına açıklık getirmesinin gelecekte daha fazla zararın önlenmesine yardımcı olacağını umuyoruz. Jump’ın arkasındaki yayıncı Shueisha kısa süre önce yaptığı bir açıklamada, yazarların yüreklerini ve ruhlarını koydukları eserlerin haklarını korumak ve okuyucuların mangadan uygun bir şekilde keyif almalarını sağlamak için mümkün olan tüm önlemleri almaya devam edeceğiz” dedi.

Elbette sosyal medya bu büyük habere tepki vermekte gecikmedi. Aralarında 36 yaşındaki Musa Samir’in de bulunduğu bu büyük tutuklamalar, şüphelilerle bağlantılı olanları ve genel olarak spoiler camiasını sarstı. Son yıllarda manga sızıntıları sosyal medyada beklenen bir trend haline geldi. One Piece ve Jujutsu Kaisen gibi bazı seriler Çarşamba günleri X’te (Twitter) spoiler’a maruz kalacak kadar şanssızdı. Şimdi, bir dizi popüler manga sızdırıcısı bu tutuklamaların ardından profillerini tamamen kapattı ya da sızıntıların normalden daha geç geleceğini doğruladı.

Manga sızıntıları kültürüne aşina olmayanlar için, bu durum özellikle son beş yılda yaygınlaştı. Sosyal medya spoilerları birçok kişi için her yerde bulunur hale getirdi ve bir sitenin algoritmasına bağlı olarak, birçok spoiler izinsiz olarak izleyicilerin akışlarında görünmeye başladı. Bu sızıntılar çoğunlukla kitapçıların dergileri planlanandan önce ya da el altından dağıtmasının ardından Japonya’dan geliyor. Geçtiğimiz on yıl içinde Shueisha ve Kodansha gibi manga yayıncıları bu operasyonları durdurma konusunda çok agresif davrandılar. Ve şimdi, bu son tutuklama çabalarını küresel sahneye taşıdı.

Bu son manga raporu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda ne düşündüğünüzü bize bildirin!

administrator
Damla Tural, "Gökyüzü Savaşçıları Beyaz'ın Yükselişi" adlı eserin yazarıdır ve espor, anime ve oyun dünyasına olan ilgisiyle bilinir. Yazar, sıkça bu alanlardaki gelişmeleri takip eder ve bu konularda haber yazmaktan büyük keyif alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir