nasa_drone Araştırma Gündem

NASA, Hava Taksi Araştırmaları İçin Otonom Olarak Drone Uçuruyor

Yazar: David Meade, Langley Araştırma Merkezi, 21 Aralık 2023. Bu makale, NASA’nın resmi internet sitesi nasa.gov‘da yayınlanan bilgilere dayanmaktadır.

Gözlemden Bağımsız Otonom Uçuşlar

NASA Langley Araştırma Merkezi'nde uçan Alta-8 küçük İnsansız Hava Aracı test aracı.NASA’nın Virginia, Hampton’daki Langley Araştırma Merkezi’ndeki araştırmacılar, görsel gözlemci olmaksızın birden fazla drone’u gözle görülemeyen mesafelerde başarıyla uçurdu. Dronlar, kalkışta, planlanan rotada ve inişte birbirlerinden ve engellerden başarılı bir şekilde kaçınarak, pilot kontrolü olmadan otonom olarak uçuş gerçekleştirdi.

 

Drone Alanında Yenilikçi Teknoloji ve Güvenlik Sistemleri

Lou Glaab, NASA Langley’deki havacılık sistemleri mühendislik şubesi başkanı, bu uçuşların yıllar süren otomasyon ve güvenlik sistemleri araştırmalarının bir sonucu olduğunu ve Federal Havacılık İdaresi ve NASA’dan özel onay gerektirdiğini belirtti.

“Flying the vehicles beyond visual line of sight, where neither the vehicle nor the airspace is monitored using direct human observation, demonstrates years of research into automation and safety systems, and required specific approval from the Federal Aviation Administration and NASA to complete,” – Lou Glaab

Otonom Hava Taksileri İçin Önemli Adımlar

NASA, büyük, yolcu taşıyan hava taksileri için tasarlanan kendi kendine uçan teknolojiyi test etmeden önce bu teknolojiyi küçük dronelar üzerinde test ederek hem daha güvenli hem de maliyet açısından daha etkili bir yol izliyor.

İleri Hava Hareketliliği Vizyonu

Uçuş testleri, NASA Langley’in Uzaktan Operasyonlar için Otonom Görevler kontrol merkezinden gözlemlendi. Bu testler, İleri Hava Hareketliliği (AAM) ile ilgili vizyonun bir parçası, burada dronelar ve hava taksileri rutin olarak aynı anda çalışacak.

Yenilikçi Teknolojilerin Transferi

NASA, bu projede oluşturulan yeni teknolojileri halka aktaracak, böylece endüstri üreticileri araçlarını tasarlarken bu yazılıma erişebilecek.

ICAROURS ve Safe2Ditch Drone Sistemleri

ICAROURS, otonom bir tespit ve kaçınma işlevi sağlayan bir yazılımdır. Safe2Ditch sistemi ise, uçuş sırasında bir acil durum meydana geldiğinde aracın aşağıdaki yeri gözlemleyerek en güvenli iniş yerine karar vermesine olanak tanır.

Kaynak: nasa.gov

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir