Counter-Strike: Global Offensive CS:GO Haberleri

5Mid Özel: Karşınızda yılın en iyisi, ZywOo

Nefeslerimizi tutarak beklediğimiz HLTV Top 20 listesinin zirvesi bugün itibariyle sahibine kavuştu. Mathieu ” ZywOo ” Herbaut, s1mple ve device ile girdiği kıyasıya rekabetten galip çıkarak yılın en iyi oyuncusu unvanına layık görüldü.

Diğerlerinden çok farklıydı

Dünya yıldızı olarak görülen çoğu oyuncu için kariyer zirvesine ulaşmak oldukça zorlu bir yoldur. Bu yolda karşılarına oldukça zorlu sınavlar çıkar. Yerel karşılaşmalarla başlayan bu yol kademeli olarak zirveye doğru ilerler. Kariyerinin zirvesine geldiğinde bile karşısında hala kendinden iyi olan dişli rakipleri olur. Zaten bu seviyeye gelmesi bile yıllar boyunca süren bir azim ve çalışma gerektirir. Çoğu yıldız adayı ne yazık ki bu yolu yarıda bırakır.

Fakat ZywOo için bu yol oldukça kolay oldu. İlk profesyonel takımına katılmadan önce bile zaten dünyanın en iyilerinden biri olacağı konuşuluyordu. Akıllarda yalnızca tek soru vardı. Bu yıldız adayı hangi takım için ter dökecek? Veya soruyu bir başka şekilde sorarsak, bu yeteneğe sahip olacak kadar şanslı olan takım hangisi?

Üç yıl önce ZywOo ismi Fransız CS:GO dünyası için çok fazla anlam yüklüydü. Yıllardır uykusundan bir türlü uyanamamış Fransızlar için ZywOo öyle büyük bir etki yaratmıştı ki daha profesyonelliğe adımını atmadan ismi herkes tarafından bilinir olmuştu.

2017 yılında ilk takımı E-Corp’a katıldı. Ardından macerası WySix ile devam etti. Ancak ZywOo’nun HLTV kayıtlarına geçen ilk maçı bu takımlardan biriyle olmadı. 2016 yılında ECS Gelişim Ligi’nde “nevermind” adlı bir karma takımla çıktığı bir maçla beraber HLTV kaydı da oluştu. Dünya, geleceğin yıldızından habersiz bir şekilde bu maçı kaçırdı.

“Counter Strike oynamaya yedi yaşında CS: Source ile başladım. Kardeşim ve kuzenlerimle genellikle topluluk haritalarındaki komik seçenekleri oynuyorduk. İlk LAN deneyimin yine onlarla dokuz yaşındayken oldu.

Daha sonra CS:GO’ya geçtim. Kardeşimle birlikte FACEIT’te oynuyorduk. Aynı zamanda yerel bir takım olan dizLown için oynuyordum. 2016 yılında nexa, EMNEK, ropz gibi isimlerle nevermind için yarıştık. FACEIT maçlarına çıktık hatta turnuva elemelerine katıldık.”

Bir yıldız doğuyor

2017 yılının ortalarına gelindiğinde ZywOo neredeyse yıldız olmak üzereydi. Yine bir Fransız efsanesi olan shox ilk farkına varan isimlerden olmuştu ve ondan övgüyle bahsediyordu. Onun varlığından habersiz olan çoğu insan için HLTV tarafından yayınlanan “One for the future” yazısı ipuçlarına neden oldu. Sadece 16 yaşındayken FPL’de oynamaya davet edilmesi başlarda homurdanmalara neden olsa da yeteneğiyle onu küçümseyenlere cevap verdi.

“Başarımda annemin büyük payı var. Dürüst olmak gerekirse annem bana en iyi olmaktan başka seçenek bırakmadı. Profesyonel olmayı başaramayacağımdan ve düşük performans göstereceğimden korkuyordu. Onu hayal kırıklığına uğratmamak için en iyisi olmam gerekiyordu. Oyun oynamaktan başka seçeneklerimin de olmasını istiyordu bu yüzden eğitimimi yarıda bırakmama izin vermedi.

Shox tarafından övüldüğümde bu beni çok gururlandırmıştı. Ama insanların söylediklerine takılıp kalacak bir insan değilim. Oyuna ve hedeflerime odaklanmıştım, gözüm başka hiçbir şeyi görmüyordu. Başarı da böyle geldi.”

Tarihler Ekim 2018’i gösterdiğinde Vitality, DreamHack Open Cluj-Napoca Major 2015’i kazanan ENVY kadrosuyla bir çekirdek oluşturdu ve ZywOo da bu isimlerin yanına eklendi. DreamHack Open Atlanta’da 1.49 ortalamasını yakalayarak gelecek hakkında ipucu verse de yarı finalde Complexity karşısındaki maçta 2.00’ın üzerine çıkarak zirve adayı olduğunu çoktan belli etmişti bile.

“Vitality benim için kolay bir seçim oldu. Zirveye oynamak istiyordum ve Vitality benim için iyi bir fırsattı. Dünyanın en iyileriyle kurulmuş bir Fransız ekibiyle oynamak oldukça iyi bir fikirdi. Zaten “Tank” – RPK- ile oynamayı nasıl reddedebilirsiniz ki?

Misfits ve HellRaisers gibi bazı uluslararası takımlarla da iletişim halindeydim. Ancak en cazip gelen yine Vitality oldu. Benimle oynamak istediklerini söylediklerinde neredeyse hiç düşünmeden kabul ettim.

2019 benim için özel anlamlar yüklü bir yıl değildi. Benim için daha çok bir keşif yılıydı. Tek hedefe odaklanmıştım. Sadece kazanmak istiyordum. Bu yüzden kendimi geliştirmeye devam ettim. Hataya yer yoktu.”

Vitality ile zirveye adım adım

Vitality, 2019’a kapalı elemeleri geçerek Avrupa Minor’a katılarak başladı. Yıl başlamadan önce Vincent “Happy” Schopenhauer ile Alex “ALEX” McMeekin değişikliğine giden ekip, çift elemeli playofflarda büyük mücadeleler veren ekip turnuvayı ikinci sırada bitirdi. Ancak ZywOo 1.36 ortalamaya ulaşarak takımından %32 daha iyi performansla ülkesine dönüyordu.

19 yaşındaki yıldız bu yüksek formunu Major’da da gösterdi. Challengers aşamasında 3-1’lik formla üst tura geçtiler ve ZywOo 1.33 formla oynadı. Ancak dişli rakipler geldiğinde işler de değişmeye başladı. Natus Vincere, Renegades ve NiP karşısında kaybederek turnuvayı 9-11 aralığında tamamladılar. ZywOo oynadığı dokuz haritadan dördünü ortalamasının altındaki derecelerle bitirdi.

Vitality en iyilere karşı mücadele edebilmek için biraz daha zamana ihtiyaç duyuyordu.  StarSeries i-League Season 7’de çeyrek finalde NRG’ye kaybederek elendiler. ZywOo turnuvayı ADR (87.1) ve KPR (0.83) en iyiler arasında tamamladı ama hala işler tam olarak istediği gibi değildi.

İlk kupa sevincini küçük bir uluslararası turnuva olan Charleroi Esports’da yaşadı. En iyi AWPer’lerden biri olan kennyS’i geride bırakmanın yanında takımında kupayı da getiren isim oldu. Böylece Vitality, cs_summit 4 için Los Angeles’a gitmeden önce kupayı müzesine koymuştu bile.

IEM Sydney şampiyonu Liquid ve IEM Katowice finalisi ENCE gibi rakiplerle yarışmaya başladıklarında bahisler aleylerine yükseliyordu. Ancak Vitality 8-2 harita performansıyla otoriteleri yanıltmayı başardı. ZywOo ise oynadığı haritalardan sadece birinde ortalamanın altına düştü ve turnuvanın en iyisi olarak akıllara kazındı. Özellikle sert geçen maçlarda farkını ortaya koyuyordu.

Fransız starı, takımına ilk büyük zaferini tattırmak için ECS Season 7 Finallerinde vitesi yükseltti. Grup aşamasında North’a karşı biraz tutuk kalsa da sonrasında patlamasını yaptı. Playofflara giden yolda doludizgin ilerleyerek takımının NRG ve FURIA’yı devirmesine yardımcı oldu. 1.76 ortalamasıyla oynadığı bu turnuvada MVP ödülüne layık görüldü.

Yıla damgasını vurdu

ECS finallerinden sonra yılın en çok izlenen turnuvalarından biri olan ESL One Cologne başlamıştı. İlk maçta NIP’ye kaybettikten sonra kendini elenmenin eşiğinde bulan Vitality için tehlike çanları çalıyordu. Ancak ZywOo yine büyüsünü ortaya çıkardı ve takımını finale kadar taşıdı. Finale giden yolda NRG ve Astralis gibi devleri geride bıraktılar ancak finalde ne yazık ki Liquid karşısında galibiyete uzanan taraf olamadılar.

Tatil dönemine girmeden önce IEM Chicago yine Vitality’nin karşısına Liquid’i çıkardı. Bu kez ilk dörtte yer alabilmek için yarışıyorlardı. ZywOo bu turnuvada en iyi olmaktan çok uzak bir performans sergilese de takım ortalamasından %18 daha iyiydi ve turnuvayı 1.20 ile tamamladı.

Tatil sonrasında Vitality için işler StarLadder Major ile devam etti. Challenger aşamasında CIS temsilcileri Syman ve DreamEaters karşısında başta biraz bocaladılar. Ancak New Legends aşamasına geçildiğinde işler tekrar yoluna girdi. Finale giden yolda turnuvanın sürpriz takımlarından AVANGAR karşısında kaybederek çeyrek finalden ötesini göremediler.

ZywOo en iyi formuna turnuvanın MVP’si seçildiği DreamHack Masters Malmö ile ulaştı. 1.53 ortalamasını yakaladığı bu turnuvada grup aşamasında Astralis’in gerisinde kalsalar da finale kadar yürüdüler. Finale giden yolda mousesports ve Na’Vi karşısından zaferle ayrılsalar da finalde fnatic’e boyun eğdiler.

Ancak sihirbaz sihirlerine EPICENTER’da devam etti. Kariyer rekorlarına ulaştığı bu turnuvada takımını adeta “taşıdı”. Shox’un takıma katılmasından sonra elde edilen ilk zafer de bu oldu. Turnuvadaki dominant performansıyla ZywOo, yılın oyuncusu ödülüne göz kırpıyordu.

Rakamlar ne kadar yanıltıcı olabilse de ZywOo için şüpheye yer bırakacak bir durum yoktu. Kazandığı beş MPV madalyası ve etkileyici zaferlerdeki yoğun payı zaten çoğu şeyi açıklıyor. Henüz 19 yaşındaki genç yıldız için ileride kazanılacak zaferlerin sadece ilki bu oldu. Yıllar onu daha da ileriye taşıyacak olan tecrübeler için sadece birer basamak olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir