Counter-Strike: Global Offensive CS:GO Haberleri

BIG, Dreamhack Open Leipzig turnuvasını kazandı

Dreamhack Open Leipzig turnuvasının ikinci günü yarı final ve final maçlarının oynanmasıyla birlikte tamamlandı. Yarı finalde Renegades-Mad Lions arasında oynanan maçı kazanan Renegades finale yükselirken, diğer karşılaşmada Heroic’i geride bırakan BIG, finale yükselen takım oldu. Finalde BIG, Renegades’e çok fazla şans tanımadı ve 2-0’lık galibiyetle şampiyonluğa ulaşan taraf oldu.

Renegades vs MAD Lions

Gün yarı final maçları ile başladı. İlk oynanan yarı final maçı Renegades ve MAD Lions arasındaki maç oldu. Dust 2 ve Nuke haritalarında kazanan Renegades, Train haritasını kaybetse de 2-1’lik skorla finale uzanan taraf oldu.

Renegades için bu APAC bölgesi dışında oynanan ilk yarı final olması sebebiyle ayrı bir önem taşıyor. Bu kadro çekirdeği daha önce Grayhound Gaming adı altında mücadele ediyordu. Renegades takımına geçişle birlikte takımda DickStacy-Hatz değişikliğinin yaşandığını da unutmayalım.

Diğer yandan MAD Lions ekibi de yarı finale kadar güzel işler başararak geldi. Yarı finalde kaybetmiş olsalar da Şubat ayındaki ICE Challenge ve yine aynı aydaki IEM Katowice elemelerine hazırlanmak için bolca fırsatları olacak.

Turnuva boyunca tek bir harita bile kaybetmemiş olan MAD Lions, grup aşamasında diğer Danimarkalı ekipler olan Heroic ve North karşısında oynadığı maçlarda galip geldi. Dust 2 haritasına iyi başlamış olsalar da Renegades’in CT tarafında yaptığı force-buy haritayı Avustralyalılara kazandıran hamle oldu. İlk harita 16-11 Renegades zaferi ile sonuçlandı.

Train haritasında CT tarafında 4-0’lık avantajla başlayan Renegades skoru korumaya çok uğraştı. Ancak MAD Lions’ın ısrarlı B baskıları sonuç verdi. Dexter haritayı Renegades lehine tutmak için çok uğraşsa da çabaları yeterli olmadı. HUNDEN ve ekibi ikinci haritayı 16-11 kazanarak durumu eşitledi.

Finale uzanan tarafı belirleyecek olan Nuke haritası oldu. Nuke, Renegades için oldukça kolay bir seçim gibi görünüyordu. Baskın bir CT performansıyla ilk yarıyı 12-3 önde tamamlayan Avustralyalılar, taraflar değiştiğinde de bu üstünlüğü sürdürdü maçı 16-6 kazandılar. Bu durum seride Renegades’i 2-1 öne geçirdi ve gününü ilk finalisti Renegades oldu.

BIG vs Heroic

Günün ikinci finalistini belirleyecek olan maç BIG ve Heroic arasında oynandı. Overpass ve Inferno haritalarını çok da zorlanmayan BIG, ev sahibi olduğu turnuvada finale ulaşan ikinci takım oldu. Temsilcimiz XANTARES, yarı finali 1.07 ratio ile tamamladı.

İlk harita Overpass, Heroic için güzel bir pistol roundu ile başlasa da BIG, force-buy yaparak Danimarkalıların ivmesini kesmeyi başardı. Arka arkaya birkaç round BIG lehine ilerlese de Patrick “es3tag” Hansen, M4A4 ile triple-kill alarak maçı Heroic için çevirdi. Temsilcimiz XANTARES bu gidişe dur diyen isim oldu ve aldığı 1v2 clutchla takımını maçta tuttu. İlk devre 8-7 BIG lehine sonuçlandı.

İkinci devreye k1to’nun USP-S ile 3 kill aldığı pistol roundunu BIG’e getiren hamle oldu. Ardında Heroic maça tutunmayı denese de tabseN ve takım arkadaşları buna fırsat vermedi. İlk harita 16-9 skoruyla BIG’in galibiyetiyle tamamlandı.

İkinci harita yine Heroic’in pistol roundunu kazanmasıyla başladı. İlk üç roundu kazansalar da tabseN yine öne çıkarak takımına skoru getirdi. Maçın ilk devresini 8-7 kazanan Heroic, skoru korumada başarılı olamadı. Haritanın ikinci devresini sadece 4 round kaybederek kazanan BIG, maçı ve yarı finali de kazanan takım oldu. Inferno haritası da 16-12 BIG galibiyetiyle sonuçlandı. 2-0’lık bu galibiyet finalde BIG-Renegades karşılaşması izleyeceğimizin de habercisi oldu.

Finalin Adı : BIG vs Renegades

Finalde yenilenen kadrosuyla BIG, Renegades karşısında Mirage ve Dust 2 haritalarını kazanarak 2-0’lık skoru yakaladı. Böylece 50.000 dolarlık ödülün de sahibi oldu.

BIG, turnuvaya katılan takımlardan HLTV.org listesine göre en geride olan takımdı. Ancak tek bir harita bile kaybetmeden finale gelen Alman ekibi, finalde de rakibine şans tanımadı. Bu zafer, Mayıs 2018’den beri BIG adına alınan ilk zafer oldu.

Final maçı aynı zamanda A grubunda oynanan ve BIG’in zaferiyle sonuçlanan Nuke haritasının bir rövanşı niteliği taşıyordu. “Best of three” formatında oynanacağı için rakip bu haritayı banlamayı seçti. BIG, Mirage haritasını seçti ve bu da onların kazanmasına giden yolda geçilmesi gereken bir adımdı sadece. Renegades başta 4-1 öne geçse de XANTARES’in eco roundda aldığı Deagle leşleri maçı takımı lehine çeviren hamle oldu.

BIG, maçın ilk devresini konrolü altına almakta gecikmedi ve ilk yarı 10-5 üstünlükle tamamlandı. İkinci yarıya da hızlı başlayan Almanya temsilcisi, pistol roundunu da kazanınca durdurulması mümkün olmayan bir hal aldı. Maç 16-5 BIG lehine sonuçlandı ve böylece zafere sadece tek bir harita kalmış oldu.

Dust 2 haritasına da Renegades hızlı başladı ve 3-0 öne geçti. Ancak eco roundların bitmesiyle beraber BIG gaza öyle bir bastı ki, ilk yarıda sadece bir round daha kaybederek 11-4 önde kapattı. Ancak Renegades pes etmedi. Pistol rounduyla beraber beş round arka arkaya kazanarak skoru 11-9’a kadar getirmeyi başardılar. Ardından skoru eşitlemek için uğraşsalar da bu çaba yeterli olmadı ve BIG maçın kontrolünü elinde tutarak 16-12’lik skorla 2-0 kazanmayı başardı.

Böylece içinde temsilcimiz XANTARES’in de bulunduğu BIG, Dreamhack Open Leipzig turnuvasını tek bir harita bile kaybetmeden kazandı ve 50.000 dolarlık ödülü kasasına koydu. 2020 yılına güzel bir başlangıç yapan BIG için senenin geri kalan kısmında neler olacak bunu hep birlikte göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir