Counter-Strike: Global Offensive CS:GO Haberleri

Bir Döneme Damgasını Vuran İsimler: olofmeister

Bugün sizlerle birlikte yeni bir seriye başlıyoruz. Seride her hafta, Counter Strike Global Offensive oyununa damga vuran bir ismi konuk edeceğiz. İlk bölümümüzün konuğu, benim için diğerlerinden apayrı bir yere sahip olan Olof “olofmeister” Kajbjer Gustafsson !

31 Ocak 1992 doğumlu olan oyuncunun asıl adı Olof Kajbjer Gustafsson. İsveç’in Tyresö şehrinde büyüyen Olof, kendi sözleriyle oyun oynamaya yedi yaşındayken başladığını söylüyor. Counter Strike ile tanışmasıysa biraz trajik bir durum sonunda oluyor. Çocukken çok iyi bir futbolcu adayı olan Olof, geçirdiği diz sakatlığı sonrasında futboldan uzak kalınca daha fazla Counter Strike oynamak için fırsatı oldu. Böylece Olofmeister efsanesi doğmuş oldu.

Kariyerine Counter Strike ile başlayan Olof, ilk turnuvasına yalnızca 16 yaşındayken 2008 yılında Numbers adlı bir takımla birlikte çıktı. Sonrasında çeşitli yerel takımlarla birlikte bölgesel turnuvalara katıldı. Counter Strike: Global Offensive sahnesine adımını 2010 yılında H2k ile atan Olof, bu takımda 2012 yılına kadar oynadı.

Kısa süren bir Absolute Legends macerasından sonra LGB ile anlaşan oyuncu asıl tanınırlığını burada katıldığı turnuvalar ile elde etti. DreamHack Winter 2013, ESL Major Series One Katowice 2014, Copenhagen Games 2014 gibi dev turnuvalarda mücadele eden olofmeister, her geçen gün performansını arttırıyor ve daha büyük takımların dikkatini çekiyordu. Araya giren 1 aylık TEAMGLOBAL macerasından sonra nihayet, fnatic’e transfer olma vakti gelmişti. Zaten onu en çok da bu takımla özdeşleştirdik.

olofmeister,boostmeister!

30 Haziran 2014’te fnatic’e transfer olmasının ardından 2014 yılının en iyi 12. Oyuncusu oldu. Patlama yılı ise 2015 oldu. Bu yılda DreamHack Open Tours 2015, ESL ESEA Pro League Season 1 – Finals, ESL One: Cologne 2015, ESL ESEA Pro League Season 2 – Finals ve bunlar gibi daha birçok turnuvada zirveyi elde eden fnatic’te yıldızı parlayan olofmeister 2015 yılının da en iyi oyuncusu oldu.

Olofmeister, CS:GO sahnesinde iz bırakan bir çok olaya imza atmıştı. Bunlardan ilk akla gelen, 2014 yılında LDLC ile oynadıkları maçta Overpass haritasındaki boost olabilir. Hatırlamak isteyenler için BOOSMEISTER!

Ardından IEM Katowice 2016 finaline gidiyoruz. Luminosity Gaming karşısında oynadıkları maçta, takımı gerideyken attığı 2’li AWP shot, yayıncıları bile şaşırtmıştı. What was that?!

ESL One Cologne 2014, olofmeister’ın iz bıraktığı turnuvalardan biri olmuştu. Turnuvanın yarı finalinin ikinci haritası olan Overpass’te skor 14-14’ken molotof içerisindeki bombayı çözerek takımına maçı getiren olofmeister’ın anısına haritaya Burning Angel graffitisi eklenmişti. olof on fire!

2016 ve 2017 yılının ilk yarısında fnatic formasını giyen olofmeister, bu süre zarfında Intel Extreme Masters X – World Championship, StarLadder i-League StarSeries XIV gibi turnuvalarda da şampiyonluk yaşadı. Ardından CS:GO arenasına yeni bir başlangıçla giren FaZe Clan, olofmeister ile anlaştığını duyurdu.

20 Ağustos 2017’de FaZe ile anlaşan olofmeister, bu takımla ESL One: New York 2017, ELEAGUE CS:GO Premier 2017, Esports Championship Series Season 4 – Finals turnuvalarında yalnızca dört ay gibi kısa bir sürede şampiyonluklar kazandı. Ancak FaZe büyüsü pek uzun sürmedi ve süper starların bir arada oynamasının zorlukları gözler önüne serildi. Olofmeister 2017 yılını da 12. Sırada tamamladı.

Yaşadığı bilek sakatlığı sonunda oyuna bir dönem uzak kalan olofmeister, dönüşünün ardından eski formunu yakalamakta zorlansa da yeniden sahalara damga vurmayı başardı. 2018 yılında Intel Extreme Masters XIII – Sydney, ESL One: Belo Horizonte 2018 ve EPICENTER 2018 turnuvalarında zafere ulaşmayı başardılar. 2019 yılı da BLAST Miami ve BLAST Copenhagen turnuvalarında zirveyi gördüler.

2020 yılının ilk turnuvası olan BLAST Spring Series’in ilk haftasında da FaZe ile sıkı bir başlangıç yapan olofmeister, eski günlerdeki havasını yakalamış görünüyor. Bakalım bu yılın sonunda kendisi ve takımını hangi zirvelerde izleyeceğiz, bunu hep birlikte görelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir