Counter-Strike: Global Offensive CS:GO Haberleri

Counter Strike ile geçen bir ömür: f0rest

Efsane NiP kadrosunun son üyesi olan f0rest NiP’den ayrıldı. Bu ayrılık, Counter Strike takipçileri için fazla anlamlı bir durum. Yıllara damga vuran, koskoca bir markayla özdeşleşen, ilerleyen yaşına rağmen formundan hiçbir şey kaybetmeyen bu yıldızın kariyerine bir göz atalım ve geçmişten bu yana nelerin aynı kalıp nelerin değiştiğini bulmaya çalışalım.

10 Haziran 1988 tarihinde doğan Patrik “f0rest” Lindberg, rekabetçi Counter Strike dünyasının yıllardır emektarı olmuş bir isimdir. 2005 yılından bu yana profesyonel sahnede izlediğimiz f0rest, ülkesinin önde gelen Counter Strike oyuncularından biri olarak akıllarda uzun zamandır değişmeyen bir yere sahip.

2006-2010 yılları arasında oynadığı fnatic ile birlikte tanınırlığı artan İsveçli yıldız, fnatic’in altın yılı olarak nitelendirilebilecek 2009 yılında takımın değişmez bir parçası olarak görülüyordu. 2010 yılının sonunda takımdan ayrılarak SK Gaming’e geçti. Bu takımla beraber iki yıl geçirdi ve takımdan ayrılık vakti geldiğinde de Counter Strike Global Offensive piyasaya sürülmüştü.

CS:GO ile birlikte f0rest için çok ayrı bir sayfa açılıyordu. Yeni katılmış olduğu NiP ise kariyerinde bambaşka bir yer taşıyacaktı. f0rest bu ekip için neredeyse 8 yıl ter döktü. Uzun yıllar oyuna damga vuracak ekip de bu takım altında toplandı. GeT_Right, f0rest, freiberg, Xizt ve Fifflaren’dan oluşan bu takım kırılması zor bir rekora imza atarak 87 maç üst üste galip gelmeyi başardı.

f0rest efsanesi doğuyor

Profesyonel kariyerine 2005 yılında yeni kurulmuş bir İsveç takımı olan Begrip Gaming ile başladı. Bu takımla Güney Kore’de düzenlenen World e-Sports Games finallerinde eski şampiyon Catch-Gamers’ın da dahil olduğu rakiplerini devirerek ilk ödülünü kazandı. Bu zaferle birlikte f0rest, radikal bir karar aldı. Profesyonel bir oyuncu olarak kariyerine odaklanmak için liseden ayrıldı. Aynı yıl yılın en iyi çıkış yapan oyuncusu ve en iyi Counter Strike oyuncusu ödüllerine aday gösterildi.

Tarihler 2006 olduğunda f0rest için fnatic macerası da başlıyordu. Takıma katıldığı ilk yılı oldukça iyi geçti ve 100.000 dolar ödüllü bir turnuvayı kazandılar. 2006 yılı fnatic ile birlikte başarı dolu geçti ve f0rest bir kez daha aday gösterildiği en iyi Counter Strike oyuncusu ödülünü bu yıl kazandı.

2007 ve 2008 yılları fnatic ve f0rest için pek parlak geçmedi. Ekip bu yıllarda büyük bir turnuva kazanamadı ve sadece birkaç madalyayla yetindi.2009 yılı yeniden çıkış yılı oldu. Intel Extreme Masters Global Challenge, Avrupa Finalleri ve Dünya Şampiyonası, ESWC 2009, e-Stars Seoul, KODE5 ve World eSports Masters takımın zafere ulaştığı turnuvalar oldu. Bu yıl f0rest yine en iyi oyuncu ödülüne aday gösterilse de kazanan takım arkadaşı GeT_RighT oldu.

Ekip 2010 yılında 2009 başarısını tekrarlayamadı. Yılın en baskın takımı olan Natus Vincere karşısında çok fazla şansları da yoktu zaten. Bu hüsran dolu yılın ardından takım arkadaşları ile birlikte SK kadrosuna geçmek isteseler de bu istek onaylanmadı. f0rest biraz da risk alarak tek başına SK’e transfer oldu.

SK ile geçirdiği ilk dönemlerde takım için biraz yavaş kaldı. IEM European Championship Finallerinde grup aşamasında elendiler ve bu etkinliği kazanan da eski takımı fnatic oldu. Bununla birlikte 2011 yılıyla birlikte SK beklediği formu yakaladı ve yılın en çok kazanan ikinci takımı oldu.

26 Temuuz 2012 tarihi f0rest için bir dönüm noktası oldu. SK Gaming’ten GeT_RighT ile birlikte istifa ettiler. Bu istifanın nedeni olarak da SK Gaming’in oyuncuları GameGune 2012’ye göndermeyi reddetmesi gösterildi. Ağustos ayında da f0rest, başka bir takıma geçerek artık Counter Strike Global Offensive oynayacağını duyurdu.  Bu takım tahmin edebileceğiniz gibi NiP’den başkası değildi.

Bir dönüm noktası: NiP

2013 yılı NiP ve f0rest için muhteşem bir yıl oldu. 87 maçlık kırılması neredeyse imkansız bir rekora imza atan İsveç ekibi oyunun erken dönemlerine kelimenin tam anlamıyla damga vurdu. Bu takımla birlikte geçirdiği yedi yılda kazanılan sayısız ödül hikayenin sadece bir kısmı. NiP için f0rest bir oyuncudan daha fazlası oldu. Takımla özdeşleşen bu isim, bugün eski takım arkadaşlarıyla Dignitas için yarışacağını açıkladı.

f0rest NiP ile birlikte tam 2720 gün geçirdi. Bu sürede 12 Majore katıldı ve bunların 5’inde final oynadı. Aynı zamanda da 1 Major Şampiyonluğu bulunuyor. Toplamda 1.12 ratinge ulaştı. Bunun yanında %50.7 headshot yüzdesine sahip olması da etkileyiciliğini ortaya koyuyor. Unutmadan bu sürede 8 MVP madalyası da kazandığını ekleyelim.

15 yıldır kesintisiz devam eden profesyonel kariyerde f0rest’ın kazandığı ödüllerse şimdilik şu şekillde:

-2009 yılı en iyi İsveçli Counter Strike oyuncusu

-2010 yılı HLTV en iyi 6. Oyuncu

-2011 yılı HLTV en iyi 5. Oyuncu

-2013 yılı HLTV en iyi 2. Oyuncu

-2014 yılı HLTV en iyi 7. Oyuncu

-2015 yılı HLTV en iyi 16. Oyuncu

-2016 yılı HLTV en iyi 7. Oyuncu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir