Counter-Strike: Global Offensive CS:GO Haberleri

Dünyanın en iyileri arasında, içimizden biri: woxic.

Hltv.org tarafından her yıl yayınlanan Top 20 listesi, bu yıl bizlere heyecanlanmamız için daha fazla sebep veriyor. Listenin 12. Sırasında bu kez bizden bir isim var: Özgür “woxic” Eker. Mousesports kadrosuna dahil olduğundan beri profesyonel arenada adından övgüyle söz ettiren woxic’in bu günlere nasıl geldiğine bir göz atalım.

2 Eylül 1998’de doğan woxic, espor sahnesine CS:GO ile adım atan oyunculardan biri. 2012 yılında henüz 14 yaşındayken Hardware Arena takımına dahil olarak espor sahnesine merhaba diyor. Yalnızca 2 yıl geçtikten sonra HLTV’de ilk verisiyle karşılaşıyoruz. Polonya 30 Eylül 2014’te oynanan Avrupa Şampiyonası maçında yer alıyor ve takımımız yenilmiş olsa da Türkiye CSGO sahnesinin dikkatini üzerine çekmeye başlıyor.

HWA ile geçirdiği 2 yılın ardından ANT formasıyla izlediğimiz woxic, 2015 yılı itibariyle Team11 için mücadele etmeye başlıyor.  Bu takımla birlikte ESL Türkiye finallerinde Space Soldiers ile ilk iki sırayı paylaşan ekipte her alıyor ve Güneydoğu Avrupa finallerinde yarışmaya hak kazanıyor. Bu turnuvada grup aşamasından geçemeyen woxic ve ekibi turnuvaya veda ediyor.

Death Trap’in ardından woxic için yeni bir dönem başladı

İzleyen yılda, daha sık maça çıkacağı Death Trap için mücadele etmeye başlıyor. Bu takım ile ulusal ve uluslararası turnuvalarda mücadele ettiği 6 ayda oynanan maçlarda gösterdiği performansla ileride başaracağı şeylerin sinyalini veren woxic, Death Trap’in dağılmasıyla ex-Death Trap adı altında mücadele ettikleri kısa bir sürenin ardından ekip halinde haziran ayı ile itibariyle Dark Passage formasını terletmeye başlamış ve turnuvalarda daha aktif olmaya başlamıştı.  Dark Passage döneminde yer aldığı birçok turnuvada başarılı sonuçlar elde etmiş, WESG finallerinde mücadele etmiş ve 5.sırada tamamlayan kadronun bir parçası oldu.

2016 yılını 1.14 rating ile tamamlayan woxic, yer aldığı turnuvalarda edindiği tecrübelerle birlikte 2017 yılının yaz aylarına kadar DP ve ex-DP ile ter döktü. Kırılma işte tam olarak burada gerçekleşiyor. Dark Passage ile yeni sözleşme imzalanmaması ve Calyx’in Space Soldiers’a katılmasıyla yayınlara ve FPL’e ağırlık veren woxic, büyüleyici performansları sonucunda ülke dışından gelen teklifle HellRaisers dönemine adım atıyor.  Takıma katılmasının ardından çok kısa bir süre sonra DreamHack Denver kapalı elemelerinde Dignitas’ı devirerek zafere ulaşan takımın bir parçası oluyor.

Minsk’te düzenlenen FCDB Cup’ta ulaştığı 1.53 rating ile takımının turnuvayı kazanmasındaki en büyük pay sahibi oldu. Burada geçirdiği dönemde yapılan bir röportajda neden çok fazla uluslararası oyuncu çıkaramadığımızın nedenini açıklıyor aslında: “ Yerli oyuncuların çoğu, bir çok konudan şikayet ediyor. Yüksek ping, düşük FPS, ailelerin farklı beklentileri vesaire. Evet, ben de bundan şikayet ettim, ama pes etmedim.” Pes etmeyişiyle de dünyanın aktif en iyi AWPerlerinden biri haline geliyor. Her gün daha fazla üstüne koyarak ilerleyen woxic, HellRaisers ile geçirdiği 1.5 yılda tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Türk oyuncuların yaşadığı klasik haline gelen vize problemleri nedeniyle bazı turnuvaları kaçırmış olsa da 2018 yılı woxic için tüm dikkatleri üzerine çektiği günlerin başlangıcı oldu. Starladder Major’da ISSAA ile iyi bir ikili olduğunu kanıtlayan woxic, 1.07 ile tamamladığı turnuvada takımının skor yüküne büyük katkı sağladı.

2019, Özgür’ün yılı oldu

2019 yılı HellRaisers için kötü başlamış olsa da özellikle ENCE galibiyetinde ulaştığı 1.69 rating ile turnuvanın parlayan yıldızlarından biri oldu. Takımın iyice gitmeyişi sonrası ayrılık sinyalleri veren woxic’in yeni durağı mousesports oldu. Her gün formunu biraz daha geliştiren woxic, özellikle Asya Şampiyonasında takımını kelimenin tam anlamıyla “sırtladı”. Turnuvada gösterdiği harika performansla MVP ödülüne layık görüldü ve turnuvadan madalyayla ayrıldı. İzleyen turnuvada da takımıyla gösterdiği etkileyici performans sonucunda EG, fnatic, ve Astralis gibi devleri geride bırakarak ödüle ulaşan ekibin bir parçası oldu.

2019 yılında katıldığı tüm turnuvalarda gösterdiği performansla dünyanın önde gelen AWP oyuncularından biri olduğunu kanıtlayan woxic, HLTV tarafından 12.liğe layık görülerek listeye iyi bir giriş yaptı. Yer aldığı tüm maçlarda yakaladığı 0.38 round başı AWP killi ile 5.sırada, entry-fraglerin 59.7’sini kazanarak 7. Sırada, round başı killerle 11.sırada, round başı ölümlerle 10.sırada yer aldı.

Asya Şampiyonasında kazandığı MVP ödülünün yanı sıra DreamHack Masters Malmö ve ESL Pro League Sezon 10 Finallerinde de muhteşem bir performans gösterdi. Tüm turnuvalarda ortalamanın oldukça üzerinde bir performans göstermesine rağmen takımıyla büyük bir kupa kazanamamış olsalar da, ona “Tier 2” tanrısı diyenlere, HLTV listesinde 12. Sırada yer alarak gerekli cevabı verdi.

Kolumda Türk bayrağı ile sizi gururlandıracağım dedi ve yaptı. Daha fazlasını başarması dileğiyle.

1 Comment

  • Fatih 12 Ocak 2020

    Özgür Eker gerçekten ülkemizi dünya çapında temsil eden başarılı bir oyuncu fakat ondan daha başarılısı bu metnin yazarı Ali Levent Ata.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir